W portugalskiej miejscowości Beja żołnierze walczyli o medale 58. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych. Reprezentacja Wojska Polskiego powróci z jednym brązem, który wywalczyła drużyna kobiet. W rywalizacji sztafet mieszanych Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce. Z pięciu możliwych do zdobycia złotych medali aż cztery trafiły do reprezentantów Bahrajnu.
– To był bardzo szybki bieg. Super, że kończy się dla nas brązowym medalem – komentował st. kpr. Henryk Szost, trener reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych. Rekordzista Polski w maratonie był zadowolony, że najszybsza z Polek Aleksandra Lisowska mimo trudnego sezonu potrafiła utrzymać bardzo dobrą formę do ostatniego startu. Oprócz st. mar. Lisowskiej punkty do klasyfikacji drużynowej wojskowego czempionatu zdobyły: st. szer. Izabela Paszkiewicz, szer. Angelika Mach i szer. Aleksandra Brzezińska. Cztery najlepsze Polki w rywalizacji indywidualnej zajęły miejsca: 10., 15., 16. i 19. Po zsumowaniu lokat okazało się, że zdobyły 60 oczek. Lepsze wyniki uzyskały reprezentantki Bahrajnu, które zajęły wszystkie miejsca na podium w rywalizacji indywidualnej, oraz zawodniczki z Kenii.
Panie rywalizowały na czterech pętlach o łącznej długości ok. 8,5 km. Od początku biegu mocne tempo narzuciły reprezentantki Bahrajnu i Kenii. Przed ostatnią pętlą najwyżej sklasyfikowaną Polką – na dziesiątej pozycji – była szer. Aleksandra Brzezińska. 14. miejsce zajmowała st. mar. Aleksandra Lisowska, 15. szer. Angelika Mach, 16. st. szer. Izabela Paszkiewicz, 21. st. szer. Iwona Bernardelli, a 23. st. szer. Olga Kalendarova-Ochal.
Na ostatniej pętli najwięcej sił zachowała Lisowska, która przesunęła się na 10. lokatę. Tegoroczna mistrzyni Europy w maratonie zakończyła rywalizację jako druga z Europejek. Szybsza od niej była tylko dziewiąta na mecie Francuzka Margaux Sieracki, która w ubiegłym roku zdobyła drużynowo srebrny medal mistrzostw Europy w crossie.
W rywalizacji mężczyzn na trasie o długości ok. 11 km dominowali reprezentanci Bahrajnu, Kenii i Algierii. Z Europejczyków miejsca w czołowej dziesiątce zajęli jedynie Francuzi: Mehdi Frère i Bastien Augusto. Najlepiej z Polaków wypadł st. szer. Adam Nowicki, który jako czwarty z Europejczyków finiszował na 23. pozycji. St. szer. Tomasz Grycko uplasował się na 33. miejscu, st. sierż. Szymon Kulka na 40., a st. kpr. Arkadiusz Gardzielewski na 45. Drużynowo Polacy zajęli siódmą lokatę. – Naprawdę trudno było liczyć na medale. Musiałby się wydarzyć jakiś cud. Startowała bardzo mocna elita biegaczy z Afryki. Nasi zawodnicy dali z siebie, co mogli – powiedział po biegu trener Szost.
W drugim dniu czempionatu polska sztafeta mieszana 4x1,5 km – w składzie: st. kpr. Marcin Lewandowski, szer. Michał Rozmys, st. szer. Sofia Ennaoui i szer. Angelika Sarna – uplasowała się na szóstej pozycji. Nasi zawodnicy specjalizujący się w bieganiu po bieżni specjalnie wydłużyli swój sezon i po specjalistycznym obozie, który przygotowywał do startu w crossie, musieli się zadowolić trzecią lokatą w gronie europejskich ekip. Bezkonkurencyjna była sztafeta z Bahrajnu. Srebro zdobyli Kenijczycy, a brąz Włosi. Czwarte miejsce zajęli Marokańczycy, a piąte Francuzi.
Wyniki
Kobiety, drużynowo
1. Bahrajn (Winfred Yavi, Bontu Rebitu, Violah Kilonzo, Ruth Jebet) 12 pkt.
2. Kenia (Purity Momen, Valentin Chepkcech, Perin Menkampi, Joyce Njens) 24 pkt.
3. Polska (Aleksandra Lisowska, Izabela Paszkiewicz, Angelika Mach, Aleksandra Brzezińska) 60 pkt.
4. Włochy – 81 pkt.
5. Francja – 104 pkt.
6. Maroko – 105 pkt.
7. Ukraina – 115 pkt.
8. Brazylia – 121 pkt.
9. Portugalia – 187 pkt.
10. Dania – 217 pkt.
Sklasyfikowano 16 drużyn.
Kobiety, indywidualnie
1. Winfred Yavi (Bahrain)
2. Bontu Rebitu (Bahrajn)
3. Violah Kilonzo (Bahrajn)
4. Purity Momen (Kenia)
5. Valentin Chepkcech (Kenia)
6. Ruth Jebet (Bahrajn)
7. Perin Menkampi (Kenia)
8. Joyce Njens (Kenia)
9. Margaux Sieracki (Francja)
10. Aleksandra Lisowska (Polska)
…
15. Izabela Paszkiewicz (Polska)
16. Angelika Mach (Polska)
19. Aleksandra Brzezińska (Polska)
24. Olga Kalendarova-Ochal (Polska)
25. Iwona Bernardelli (Polska)
Sklasyfikowano 87 zawodniczek
Mężczyźni, drużynowo
1. Bahrajn (Albert Rop, Dawit Adamasu, Birhanu Balew, Abdinasir Elmi) 21 pkt.
2. Kenia (Edmon Kiprgetich, Wilson Too, Peter Mwaniki, Amose Birgen) 40 pkt.
3. Algieria (Ouarghi Ramdane, Zaghdane Issam, Bouchicha Hichem, Laameuch El Hadi) 44 pkt.
4. Francja – 55 pkt.
5. Maroko – 64 pkt.
6. Ekwador – 118 pkt.
7. Polska – 141 pkt.
8. Portugalia – 167 pkt.
9. Brazylia – 169 pkt.
10. Arabia Saudyjska – 176 pkt.
Sklasyfikowano 19 drużyn.
Mężczyźni, indywidualnie
1. Edmon Kiprgetich (Kenia)
2. Albert Rop (Bahrajn)
3. Dawit Adamasu (Bahrajn)
4. Mustapha Houdadi (Maroko)
5. Birhanu Balew (Bahrajn)
6. Mehdi Frère (Francja)
7. Ouarghi Ramdane (Algieria)
8. Bastien Augusto (Francja)
9. Zaghdane Issam (Algieria)
10. Bouchicha Hichem (Algieria)
…
23. Adam Nowicki (Polska)
33. Tomasz Grycko (Polska)
40. Szymon Kulka (Polska)
45. Arkadiusz Gardzielewski (Polska)
55. Marcin Chabowski (Polska)
66. Błażej Brzeziński (Polska)
Sklasyfikowano 109 zawodników.
autor zdjęć: Robert Banach, Kamil Masztak / CWZS
komentarze