moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony o bezpieczeństwie

– Jeszcze nigdy nie widziałem, aby NATO było tak bardzo zjednoczone jak obecnie – mówił gen. Christopher Cavoli, naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie (SACEUR), podczas Konferencji Szefów Obrony Państw Europy Północnej, która odbyła się w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie.

Konferencja Szefów Obrony Państw Europy Północnej (Northern Europe Chiefs of Defense Conference) to coroczne spotkanie, podczas którego szefowie obrony dyskutują o aktualnych zagrożeniach bezpieczeństwa regionalnego. Tym razem miała miejsce w Polsce, w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie. Jej organizatorami były Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US EUCOM) oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego. Spotkaniu przewodniczyli gen. Christopher Cavoli, naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie, oraz gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. W wydarzeniu wzięli również udział dowódcy sił zbrojnych Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Głównymi tematami konferencji były między innymi wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego, pogłębianie współpracy obronnej oraz zwiększanie interoperacyjności technologicznej między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi.

W czasie przerwy z dziennikarzami spotkali się generałowie Cavoli i Andrzejczak. Szef Sztabu Generalnego WP przypomniał, że ostatnie takie spotkanie odbyło się rok temu w Finlandii. – Wówczas zaproponowałem, aby kolejną konferencję zorganizować w Polsce. Nie przepuszczaliśmy jednak, że sytuacja będzie tak poważna, a spotkanie odbędzie się w diametralnie zmienionym środowisku bezpieczeństwa. Dlatego dziś rozmawiamy na tematy dotyczące bezpieczeństwa nie tylko za naszą wschodnią granicą, lecz patrzymy znacznie szerzej, by móc się przygotować na nadchodzącą trudną przyszłość – mówił generał.

Gen. Andrzejczak dodał, że formuła spotkań szefów obrony jest świetną okazją do tego, by wspólnie znaleźć rozwiązania na płaszczyźnie wojskowej odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa, które następnie zostaną przedstawione politycznym decydentom. – Nie ma obecnie ważniejszego priorytetu niż wsparcie Ukraińców. W tym znakomitym zespole dowódców i szefów sztabów przygotujemy stosowne propozycje, aby to bezpieczeństwo zapewnić – zaznaczył.

Gen. Cavoli podziękował szefowi polskiego Sztabu Generalnego za bardzo dobrą i wciąż rozwijaną współpracę, a także za „jego przywództwo i przywództwo całych polskich sił zbrojnych”. – Gratuluję wszelkich wysiłków podejmowanych przez Polskę. Wasza wartość jako sojusznika jest nie do przecenienia. Jest wprost bezcenna dla całego Sojuszu – powiedział amerykański generał.

Naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie podkreślał, że w ciągu ostatnich kilku lat nie było momentu, w którym spotkanie byłoby ważniejsze niż obecnie. – Nielegalna i niczym niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę stała się dla nas szansą, by jeszcze bardziej się zjednoczyć i porozmawiać na tematy istotne dla narodowego i regionalnego bezpieczeństwa – stwierdził generał. Przyznał też, że siłą Sojuszu Północnoatlantyckiego jest jedność. – Szczerze mówiąc, jeszcze nigdy nie widziałem, aby Sojusz był tak bardzo zjednoczony jak obecnie. Idąc naprzód, zawsze będziemy silniejsi razem – dodał Cavoli.

Obaj generałowie zwrócili także uwagę na obecność na konferencji szefów sztabów Finlandii i Szwecji. Podkreślali, że wstąpienie tych państw do NATO zmieni mapę polityczną, geografię strategiczną i układ sił w regionie Morza Bałtyckiego.

Dzień wcześniej w ramach Northern Europe Chiefs of Defense Conference w Sztabie Generalnym spotkali się starsi podoficerowie dowództw (Command Senior Enlisted Leaders) krajów Europy Północnej i USA. Na co dzień doradzają oni szefom obrony w kwestiach związanych z korpusami podoficerów i szeregowych zawodowych. Podczas spotkania w Warszawie dyskutowali między innymi o inicjatywach podejmowanych na rzecz rozwoju korpusu podoficerskiego w armiach państw Europy Północnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
 
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Jak usprawnić działania służb na granicy
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Feniks – następca Mangusty?
Szpital u „Troski”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Pancerny sznyt
Oczy na Kijów
RBN przed szczytem NATO
Pancerniacy trenują cywilów
Spadochroniarze na warcie w UE
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polsko-litewskie konsultacje
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Wracajcie z medalami!
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Walka – tak, ale tylko polityczna
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Lato pod wodą
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Za zdrowie utracone na służbie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoski Centauro na paryskim salonie
The Suwałki Gap in the Game
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szkolenie na miarę czasów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Formoza. Za kulisami
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Z parlamentu do wojska
Nie wierzę panu, mister Karski!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Operacja borelioza”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Serwis bliżej domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek… komandos
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Mark Rutte pokieruje NATO
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Śmierć przyszła po wojnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO