moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-niemieckie szkolenie terytorialsów

Przeszli trening strzelecki, pomagali poszkodowanemu na polu walki, przeprawiali się przez rzekę oraz bytowali w terenie przygodnym – to tylko kilka z zadań, które w miniony weekend musieli wykonać żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Polscy terytorialsi wyjechali do północnoniemieckiego miasta Torgelow, by tam się szkolić ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

– To było pierwsze szkolenie polskich i niemieckich żołnierzy obrony terytorialnej. Wspólny trening jest efektem wielomiesięcznej współpracy między 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Landeskommando Mecklenburg-Vorpommern – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy zachodniopomorskich terytorialsów. Na ćwiczenia do Torgelow (miasto na terenie północno-wschodnich Niemiec) wyjechał pluton żołnierzy z 142 Batalionu Lekkiej Piechoty z Trzebiatowa. Niemcy do szkolenia wystawili kompanię Heimatschutz (meklemburska obrona terytorialna) ze Schwerina.

Polscy żołnierze do Niemiec pojechali w umundurowaniu z pełnym oporządzeniem i sprzętem do bytowania, ale bez broni. Tę na czas ćwiczeń otrzymali od Niemców. Jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczej części szkolenia Polacy przeszli przyspieszony kurs obsługi niemieckiego karabinka HK G-36, pistoletu HK P-8 oraz karabinu maszynowego MG-3.

Kulminacyjnym punktem wspólnych zajęć było pokonanie pętli taktycznej. Na czas ćwiczeń żołnierze zostali podzieleni na kilka sekcji i działali w polsko-niemieckich zespołach. – Podczas pętli pokonali w sumie kilkanaście kilometrów i wykonywali różnego rodzaju zadania. Musieli m.in. udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, następnie ewakuować rannego, przeprawić się przez rzekę, a także pokonać tor przeszkód i most linowy – opowiada Marcin Górka. – Pętla taktyczna, którą wykonują żołnierze polskich sił zbrojnych, jest bardziej wymagająca psychicznie i fizycznie. Ale za to zadania przeznaczone dla niemieckich terytorialsów, poza umiejętnościami taktycznymi, rozwijają umiejętność pracy zespołowej czy współdziałania w grupie – mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty z Trzebiatowa. – Zaskoczeniem dla wojskowych było m.in. to, że podczas jednego z zadań musieli… zbudować wieżę z klocków. Tego typu działania integrują pododdziały – dopowiada rzecznik 14 BOT.

Dowódca terytorialsów z Trzebiatowa przyznaje, że szkolenie w Niemczech było dla niego i jego podwładnych dobrą lekcją. – Mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonują żołnierze innej armii, poznać ich system szkolenia oraz porównać wyszkolenie żołnierzy obu formacji. Przekonałem się, że nie mamy się czego wstydzić – przyznaje ppłk Gułajewski. – Potwierdzeniem niech będzie to, że podczas zawodów strzeleckich na dziesięć punktowanych miejsc osiem pierwszych zajęli Polacy – dodaje. Oficer podkreśla przy tym, że polscy terytorialsi prowadzili ogień z poznanych dzień wcześniej typów broni.


– Pracujemy razem, byśmy stawali się silniejsi i mądrzejsi – podsumowuje ćwiczenia niemiecki dowódca, ppłk Rico Gindler. – Żołnierze obrony terytorialnej, wykonując razem zadania, uczyli się współpracować. Uważam, że wszyscy wypadli świetnie. Wszyscy podziwiamy wyszkolenie Polaków – dodaje.

Ćwiczenia zakończyły się nocnym bytowaniem na poligonie. Kolejne polsko-niemieckie szkolenia OT odbędą się w przyszłym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO