moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Brukseli o bezpieczeństwie Europy

Bezpieczeństwo w regionie, wsparcie militarne i szkoleniowe dla Ukrainy oraz współpraca w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych. M.in. o tym mówiono w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów obrony. – Uruchomiona została misja szkoleniowa dla sił zbrojnych Ukrainy. Dowództwo operacyjne tej misji mieści się w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.


Spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim posiedzenia w Brukseli były kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym, wsparciem dla Ukrainy oraz zakupami uzbrojenia. Podczas narady szefów obrony państw UE potwierdzono uruchomienie szkoleniowej Misji Wsparcia Wojskowego dla Ukrainy (EU Military Assistance Mission, EU MAM), która będzie działać na terytorium państw UE. Polska odegra w tej misji kluczową rolę.

– Dowództwo operacyjne tej misji (Combined Arms Training – Command – przyp. red.) mieści się w Polsce, a na jego czele stanie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotr Trytek – poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji prasowej w Brukseli, szef MON przyznał także, że szkolenia ukraińskich żołnierzy odbywać się będą głównie w Wędrzynie. Ukraińcy otrzymają szkolenia podstawowe, specjalistyczne, m.in. w zakresie dowodzenia, taktyki, medycyny pola walki, a także szkolenia inżynieryjne, saperskie oraz szkolenie lekkiej piechoty i wojsk obrony terytorialnej. – Zakres tych szkoleń jest szeroki i wynika z zapotrzebowania, jakie zgłaszają Ukraińcy. Zresztą, takie szkolenia ukraińskiej armii odbywają się w Polsce od wielu miesięcy i zaczęły się jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier Błaszczak. – Jestem dumny, że nasza inicjatywa zgłoszona w sierpniu tego roku zakończyła się sukcesem w postaci uruchomienia unijnej misji szkoleniowej. Koszty utrzymania żołnierzy ukraińskich będą refundowane z budżetu Unii Europejskiej – podsumował szef MON. Wspomniał także, że inne kraje UE chcą partycypować w misji szkoleniowej. Podczas dzisiejszej sesji w Brukseli chęć współpracy zgłosił m.in. minister obrony Grecji.

Podczas posiedzenia w Brukseli ministrowie ON mówili także o wspólnych zakupach sprzętu wojskowego. – Potrzeba uzupełniania zasobów w całej Unii jest duża ze względu na donację dla Ukrainy. Wszystkie państwa z mniejszym lub większym natężeniem wspierają Ukrainę. Polska należy do tych krajów, które od początku wojny wspierają Kijów z dużym natężeniem – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że zakupy unijne wymagają czasu, dlatego nie czekając na kolektywne rozwiązania, polski rząd podjął decyzje o podpisaniu kontraktów ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. – Jeszcze w tym roku pierwsze koreańskie czołgi i armatohaubice będą w Polsce. Mówiłem o tym, by nie ograniczać zamówień wyłącznie do przemysłu europejskiego. Moce produkcyjne przemysłu w Europie są ograniczone, a odtworzenie ich zajmie sporo czasu. Potrzeba jest pilna, dlatego przedstawiłem dziś inny punkt widzenia. Podkreślałem, że nie ma sensu, by przemysł europejski konkurował z przemysłem amerykańskim czy południowokoreańskim – wyjaśniał wicepremier Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Trzecia z sesji dotyczyła sytuacji Ukrainy. Niestety w czasie narady z ukraińskim szefem MON, ministrem Ołeksijem Reznikowem, Ukraina była ponownie bombardowana. – Mówiliśmy o wsparciu Ukrainy i o uniemożliwieniu Rosji osiągnięcie swojego celu, którym jest doprowadzenie do kolejnego kryzysu humanitarnego w postaci wywołania fali migracji w związku z atakami na infrastrukturę krytyczną, elektrownie i ujęcia wody – relacjonował szef MON.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
 
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szkolenie do walk w mieście
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Spędź wakacje z wojskiem!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Śmierć przyszła po wojnie
Za zdrowie utracone na służbie
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Nowy porządek w Europie
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Oczy na Kijów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Polsko-litewskie konsultacje
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ludzie bez twarzy
„Jaguar” z Gujany
Serwis bliżej domu
Miliardy na modernizację armii
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Szkolenie na miarę czasów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Olimp gotowy na igrzyska!
Mark Rutte pokieruje NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Biało-czerwona nad Wilnem
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Jak usprawnić działania służb na granicy
Prezydent Zełenski w Warszawie
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Lato pod wodą
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Ostatnia niedziela…
Strzelnice dla specjalsów
Wsparcie MON-u dla studentów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO