moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pioruny dla Norwegii

Kolejny sukces eksportowy polskiego producenta broni. Mesko, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w najbliższych latach dostarczy norweskiej armii kilkaset pocisków przeciwlotniczych Piorun wraz z zestawami startowymi. Wartość kontraktu wynosi 350 mln koron norweskich, czyli około 158 mln zł. Pierwsze egzemplarze Piorunów mają zostać przekazane Norwegii już w przyszłym roku.

Mesko S.A. to jeden z największych w tej części Europy producentów amunicji. Spółka dostarcza polskiej armii nie tylko przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun, lecz także przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Przedsiębiorstwo odnosi też sukcesy eksportowe. 29 listopada 2022 roku Mesko poinformowało, że w najbliższych latach dostarczy Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii kilkaset przeciwlotniczych rakiet Piorun oraz dedykowanych do nich zestawów startowych. Kontrakt podpisany z norweską Agencją ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) opiewa na około 350 mln norweskich koron, czyli około 158 mln zł.

Przedstawiciele Meska S.A. podkreślają, że Norwegia wybrała Pioruny w przetargu, w którym polski system przeciwlotniczy konkurował z innymi tego typu rozwiązaniami z całego świata. – Umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg – informuje dr inż. Przemysław Kowalczuk, wiceprezes Mesko S.A. – W dość krótkim czasie skutecznie dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, co udowadnia naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną – dodaje Kowalczuk.

REKLAMA

Norweskie ministerstwo obrony, komentując umowę zawartą z polskim producentem, podkreśla, że Pioruny będą pierwszym przenośnym przeciwlotniczym zestawem rakietowym (MANPADS, czyli man-portable air-defense system) wdrożonym do służby w tamtejszej armii. To również pierwszy duży zakup uzbrojenia dokonany przez ten kraj w Polsce. – Po raz pierwszy zawarliśmy tak duży kontrakt z polskim przemysłem obronnym, co świadczy o pozytywnym rozwoju norwesko-polskiej współpracy obronnej – komentował norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

Gro Jære, dyrektor Forsvarsmateriell, zapowiedział, że „Pioruny wraz z innymi zdolnościami Norweskich Sił Zbrojnych, samolotami, systemami NASAMS, będą działać odstraszająco na przeciwnika”.

Przedstawiciele Meska zapowiedzieli, że zabiegają o kolejne umowy eksportowe. Kontrakt podpisany z Norwegami jest dla polskiej spółki trzecią umową eksportową w tym roku. Dwa miesiące temu 300 pocisków i 100 zestawów startowych zamówiła Estonia, a kilka miesięcy wcześniej – Stany Zjednoczone (nie ujawniono liczby kupionych rakiet i zestawów startowych). Poza kontraktami eksportowymi Polska przekazała Pioruny armii ukraińskiej walczącej z rosyjskim najeźdźcą.

Z kolei dziś wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają dostawy zestawów Piorun do Wojska Polskiego. „Kolejnych kilkaset przeciwlotniczych rakiet i kilkadziesiąt wyrzutni trafiło do naszych żołnierzy. To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mesko

dodaj komentarz

komentarze


Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
 
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Walczymy z imperium zła
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Dwie dekady WIM-u
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Orlik w natowskiej misji
Polacy pełnią dyżur w UE
Armia Czerwona niesie śmierć
Styczniowy poligon terytorialsów
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Z Radomia do Las Vegas
Jak Chmielnicki cara widział
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Modernizacyjne priorytety wojska
Pamięć o powstańcach styczniowych
SAROV w opcji
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
To był wielki cios dla polskiej armii
Potęgi militarne według Global Firepower
Ukraina czeka na czołgi
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa strzelnica w Piastowie
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Tons on Board
Desant w Forcie Bragg
Chwała bohaterom!
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Dłuższa służba się opłaci
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Nowe specjalności dla czołgistów
Nie zmarnować szansy
Droga do mistrzostwa
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Bieszczadzki zwiad
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Otwarte bramy Auschwitz
Przetarcie przed manewrami
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Dodatek już nie za klasę
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Zachód o wsparciu dla Kijowa
W hołdzie powstańcom styczniowym
Abramsy jadą do Ukrainy!
Upominki dla tureckich dzieci
The Fall of the Superpower Myth
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO