moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska rakietowe i artylerii świętują

Patronuje im św. Barbara, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Ich rodzaj wojsk za czasów napoleońskich zyskał nazwę „królowej bitewnych pól”, a oni sami o sobie lubią mówić, że są żołnierzami „boga wojny Aresa”. 4 grudnia przypada Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii, którego centralne obchody odbyły się dziś w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Polskie wojska rakietowe i artylerii (WRiA) są drugim pod względem liczebności rodzajem wojsk lądowych. Ich trzon tworzy pięć pułków – 5 Pułk Artylerii w Sulechowie, 11 Pułk Artylerii w Węgorzewie, 23 Pułk artylerii w Bolesławcu, 14 Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Pododdziały WRiA występują także w jednostkach liniowych wojsk lądowych, m.in. w brygadach zmotoryzowanych wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomak i brygadach zmechanizowanych uzbrojonych w bojowe wozy piechoty 1 (BWP-1).

 

REKLAMA

2 grudnia na poligonie należącym do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przypadającego 4 grudnia – w dniu wspomnienia Świętej Barbary, patronki osób wykonujących zawody niebezpieczne – święta wojsk rakietowych i artylerii.

„Trwająca w Ukrainie wojna dobitnie pokazuje, jak ważna jest rola wojsk rakietowych i artylerii na współczesnym polu walki. Potwierdza, że aby zapewnić bezpieczeństwo państwa i jego terytorium oraz być w stanie przeciwstawić się agresji, trzeba mieć silne, dobrze wyszkolone i wyposażone jednostki rakietowe i artyleryjskie” – zwrócił się do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście odczytanym na apelu przez gen. Jarosława Mikę, dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. „Dziękuję wam, rakietowcom i artylerzystom, za waszą codzienną sumienną służbę. Za wysiłek włożony w realizowane ćwiczenia i szkolenia. Za wasz profesjonalizm. Wiem, że służąc w tym rodzaju wojsk, jesteście gotowi do szybkiej i skutecznej realizacji stawianych przed wami zadań oraz podejmowania trudnych i wymagających wyzwań” – dodał wicepremier Błaszczak.

Przemawiając już we własnym imieniu, gen. Jarosław Mika zwrócił uwagę, że podstawą rodzimych wojsk rakietowych i artylerii są doskonale wyszkoleni i maksymalnie zaangażowani żołnierze. – Chciałoby się powiedzieć, że technika rozwiąże wszystko. Nie. Zawsze najważniejszy, najcenniejszy jest człowiek. Jego determinacja, wysiłek, poświęcenie i dążenie do wypełnienia powinności – podkreślał znaczenie artyleryjskich kadr dowódca.

Gospodarz uroczystości, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych DGRSZ płk Grzegorz Potrzuski, zaznaczył w okolicznościowym przemówieniu, że w ciągu ostatniego roku podpisano bardzo wiele kontraktów na broń przeznaczoną dla artylerzystów i rakietowców. Dla tych ostatnich ma ona kolosalne, historyczne wręcz znaczenie. – Jesteśmy świadkami odbudowy, a tak naprawdę odtworzenia wojsk rakietowych. Historia pisze się na naszych oczach. Dzięki wieloprowadnicowym wyrzutniom rakietowym Homar będziemy zdolni do rażenia celów na dużych odległościach w głębi operacyjnej potencjalnego przeciwnika – powiedział płk Potrzuski.

Podczas uroczystości gen. Jarosław Mika wręczył żołnierzom wojsk rakietowych i artylerii odznaczenia, wyróżnienia oraz laury w tradycyjnym konkursie Mistrza Ognia Wojsk Lądowych. Tytuł najlepszego artylerzysty wojsk lądowych zdobyła w tym roku por. Ilona Przystalska z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wicemistrzem został ppor. Mateusz Kumon z 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby, a na trzecim miejscu podium uplasował się kpt. Radosław Jabłoński z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Nowe specjalności dla czołgistów
Nowa strzelnica w Piastowie
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Bieszczadzki zwiad
Tons on Board
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Przetarcie przed manewrami
Jak Chmielnicki cara widział
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Desant w Forcie Bragg
SAROV w opcji
W hołdzie powstańcom styczniowym
Armia Czerwona niesie śmierć
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Walczymy z imperium zła
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Potęgi militarne według Global Firepower
Droga do mistrzostwa
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Ukraina czeka na czołgi
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Styczniowy poligon terytorialsów
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
To był wielki cios dla polskiej armii
Nie zmarnować szansy
Dodatek już nie za klasę
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Śladem profesjonalistów
Dłuższa służba się opłaci
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Pamięć o powstańcach styczniowych
Modernizacyjne priorytety wojska
F-35 rozpoczynają Air Policing
Polacy pełnią dyżur w UE
Orlik w natowskiej misji
The Fall of the Superpower Myth
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Dwie dekady WIM-u
Otwarte bramy Auschwitz
Z Radomia do Las Vegas
Abramsy jadą do Ukrainy!
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Chwała bohaterom!
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Upominki dla tureckich dzieci
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO