moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siedemnastka gotowa na Liban

Główne zadanie: organizowanie patroli, wystawianie posterunków, ochranianie miejscowej ludności i służenie jej pomocą. A wszystko na gorącym terenie, na którym ciągle jeszcze aktywne są bojówki Hezbollahu. Już wkrótce żołnierze 17 BZ wyruszą na misję ONZ-etu w Libanie. Kontyngent właśnie przeszedł certyfikację.

Do misji UNIFIL Polska dołączyła w 2019 roku. Przez sześć kolejnych rotacji trzon kontyngentu wystawiała 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Wkrótce jednak dojdzie do zmiany. Za kilka miesięcy do Libanu po raz pierwszy wyjadą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, wspomagani przez kolegów z kilku innych jednostek. Właśnie zaliczyli oni certyfikację na poligonie w Wędrzynie.

Test trwał blisko tydzień i składał się z kilku elementów. – Komisja sprawdzała dokumentację, prowadziliśmy strzelania, odbyliśmy też część taktyczną – wyjaśnia ppłk Damian Kidawa, dowódca VII zmiany PKW UNIFIL. Żołnierze wyjeżdżali na patrole, zakładali posterunki kontrolne, musieli odeprzeć atak zbrojnej bojówki i pokazać, jak poradzić sobie w razie odkrycia improwizowanego urządzenia wybuchowego. W jednym z epizodów ujarzmiali wzburzony tłum, w innym organizowali dostawy wody i żywności dla cywilów. Bo współdziałanie z miejscową ludnością to niezwykle ważny element libańskiej misji. – Duża odpowiedzialność będzie spoczywała na zespole CIMIC, który odpowiada za współpracę cywilno-wojskową. Dlatego właśnie podczas certyfikacji komisja sprawdzała również tego typu kompetencje – podkreśla mjr Tomasz Kwiatkowski, który w kontyngencie pełni funkcję oficera wychowawczo-prasowego, współodpowiedzialnego właśnie za CIMIC.

REKLAMA

Żołnierze spotkali się z burmistrzem pobliskiego Sulęcina, by rozmawiać o potrzebach lokalnego samorządu. Co ciekawe, posługiwali się przy tym językiem angielskim i korzystali z usług tłumacza, który przekładał ich słowa na polski. Na tym jednak nie koniec. – Odwiedziliśmy też lokalny dom dziecka, przywożąc kupione wcześniej materiały szkolne i biurowe – wspomina mjr Kwiatkowski. – Tego rodzaju aktywność będzie też elementem naszej służby na misji. Mamy pomagać miejscowej ludności, a zarazem budować pozytywny wizerunek wojsk działających pod flagą ONZ-etu – dodaje oficer. Oczywiście lista zadań jest dłuższa.

Polacy zostaną skierowani do południowo-wschodniej części Sektora Zachodniego, czyli w pobliże granicy Libanu z Izraelem. To teren, na którym ciągle jeszcze działają bojówki Hezbollahu. Żołnierze 17 BZ wejdą w skład irlandzkiego batalionu. Będą odpowiedzialni za monitorowanie tzw. blue line, czyli strefy rozgraniczenia pomiędzy wspomnianymi krajami. Mają ochraniać cywilów, wspierając libański rząd i tamtejsze siły zbrojne. – To trudna i delikatna misja. Zgodnie z zasadami wypracowanymi przez ONZ mamy zaznaczać swoją obecność, jednocześnie pozostając nieco na uboczu. Nie będziemy tam stroną konfliktu, powinniśmy jednak robić wszystko, by w tym zapalnym rejonie utrzymać pokój i bezpieczeństwo – wyjaśnia ppłk Kidawa.

Polski kontyngent liczy ponad 200 żołnierzy. Na miejscu będą oni korzystać m.in. z kilkunastu kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które przejmą od kolegów z poprzedniej zmiany. – W Libanie spędziliśmy dwa tygodnie na rekonesansie. Poznaliśmy strefę, w której będziemy działać, i specyfikę naszych przyszłych zadań. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani na to, co nas czeka – zaznacza dowódca zmiany. Kontyngent składa się z doświadczonych żołnierzy. Co prawda Liban będzie dla nich nowym doświadczeniem, ale większość z nich ma za sobą zagraniczne misje w Iraku czy Afganistanie. – Najbliższe tygodnie upłyną nam na dopinaniu ostatnich formalności: kompletowaniu niezbędnych szczepień czy badań. Do Libanu ruszamy w marcu 2023 roku – informuje mjr Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Tomasz Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Otwarte bramy Auschwitz
 
Tons on Board
Chwała bohaterom!
F-35 rozpoczynają Air Policing
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Modernizacyjne priorytety wojska
Upominki dla tureckich dzieci
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Dłuższa służba się opłaci
SAROV w opcji
Orlik w natowskiej misji
Styczniowy poligon terytorialsów
Śladem profesjonalistów
Walczymy z imperium zła
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Z Radomia do Las Vegas
Droga do mistrzostwa
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Armia Czerwona niesie śmierć
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Polacy pełnią dyżur w UE
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Desant w Forcie Bragg
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
The Fall of the Superpower Myth
Nowa strzelnica w Piastowie
Ukraina czeka na czołgi
Abramsy jadą do Ukrainy!
Dodatek już nie za klasę
Nie zmarnować szansy
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Bieszczadzki zwiad
To był wielki cios dla polskiej armii
Pamięć o powstańcach styczniowych
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Potęgi militarne według Global Firepower
Przetarcie przed manewrami
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Dwie dekady WIM-u
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Nowe specjalności dla czołgistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
W hołdzie powstańcom styczniowym
Jak Chmielnicki cara widział
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO