moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi stawiają na rozwój

Od dnia wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny ponad 9 tys. żołnierzy zyskało nowy stopień – starszego szeregowego specjalisty. By tak się stało, musieli oni spełnić określone wymagania. To m.in. piątka z opiniowania, odpowiedni staż w stopniu starszego szeregowego, a w niektórych przypadkach także ukończenie kursu specjalistycznego.

Stopień starszego szeregowego specjalisty to nowość wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Jest on trzecim, po szeregowym i starszym szeregowym, stopniem w tym korpusie kadry zawodowej. W założeniu ma motywować żołnierzy do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

W ciągu kilku miesięcy obowiązywania nowych przepisów na nowy stopień zostało mianowanych ponad 9,3 tys. żołnierzy spośród niemal 51 tys. służących w korpusie szeregowych. – To na pewno motywujące, zwłaszcza dla tych, którzy już po pięciu–sześciu latach służby osiągnęli maksymalną pozycję w swoim korpusie, a na przykład nie mają planów, by zostać podoficerami. Sama znalazłam się w gronie awansowanych, co mnie bardzo cieszy – ocenia st. szer. spec. Agnieszka Morąg-Stępień, przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Każdy z awansowanych musiał jednak spełnić określone wymagania. Zgodnie z przepisami jest to co najmniej bardzo dobra ocena z opiniowania służbowego oraz minimum trzy lata, które minęły od poprzedniego mianowania. To jednak nie wszystko. Jak wskazują przedstawiciele MON-u, zależnie od wymagań określonych w kompetencyjnym zakresie obowiązków (KZO) na danym stanowisku, niektórzy kandydaci do awansu musieli też mieć ukończone kursy lub szkolenia specjalistyczne. – To na przykład działonowi, celowniczy, kierowcy czołgów, mechanicy czy ratownicy. Awansowani zostali jednak również żołnierze zajmujący stanowiska służbowe, na których ukończenie kursu nie było wymagane, jak choćby wartownicy, kucharze czy strzelcy – wyjaśniają.

St. szer. spec. Morąg-Stępień przyznaje, że choć liczba awansów cieszy, bo sporo żołnierzy zostało docenionych, to jednak dziś starszych szeregowych specjalistów mogłoby być jeszcze więcej. – Wszystko przez to, że niektórzy dowódcy przy decyzji o awansie brali też pod uwagę inne kryteria, np. ocenę kandydata z WF-u, liczbę dni spędzonych przez niego na zwolnieniu lekarskim czy oceny ze strzelania. Potem pojawiła się decyzja Departamentu Kadr MON, by jedynymi wytycznymi do awansu były te określone w ustawie. Gdyby tak było od razu, dziś większa liczba żołnierzy mogłaby się cieszyć wyższym stopniem – mówi przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

W ślad za nowym stopniem awansowani wojskowi dostali też podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z siatką płac ich miesięczna pensja zasadnicza bez dodatków wynosi 4980 zł brutto.

Korpus szeregowych zawodowych powstał 1 lipca 2004 roku. Obok korpusów oficerskiego i podoficerskiego to właśnie szeregowi stanowią najliczniejszą część polskiej armii – nieco ponad 40%. Przez długi czas, będąc żołnierzami zawodowymi, pełnili służbę na kontraktach zawieranych z dowódcami jednostek na okres od dwóch do sześciu lat. Od wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny pełnią służbę zawodową na czas nieokreślony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Zanim wyruszą do Bagdadu
 
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Abramsy jadą na ukraiński front
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Najdłuższa noc
Unijna pomoc dla Ukrainy
Fiński debiut w Sojuszu
Uwolnić zakładników
„Sokół” wylądował
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polsko-koreańskie rozmowy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Porozumienie Sikorski-Stalin
Realia, a nie teoria
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PGZ rośnie w siłę
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wszystkie Pilice w wojsku
Kolejne zakupy dla wojska
Saperzy na wschodzie Polski
Orka po koreańsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wiara bez wiedzy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Misja: obronić Finlandię
PKW Orlik już w Estonii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zielony talizman Polaków
Ekspresowa pomoc
Pierwszy polski Homar
PKW Orlik gotowy na misję
Podchorążowie świętują
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
„Pług” idzie na śmierć
Futsal na zakończenie rywalizacji
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Out of the Shadow
Narodziny polskich sił morskich
Sokół czuwa w Tatrach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO