moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe specjalności dla czołgistów

W polskiej armii zostaną wprowadzone nowe specjalności dla szeregowych i podoficerów. Ma to związek z kupnem nowoczesnych czołgów: M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga budowy struktur organizacyjnych, w tym utworzenia nowych specjalności wojskowych dla załóg kupionych czołgów – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Żołnierze zawodowi są podzieleni na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów, lekarzy, farmaceutów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Niedługo w wojsku pojawią się nowe specjalności. Ma to związek z zakupami dla polskiej armii nowoczesnego sprzętu pancernego: czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga utworzenia nowych specjalności wojskowych dla ich załóg. Pojawi się więc siedem nowych specjalności wojskowych związanych z obsługą i eksploatacją czołgów – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej. W MON-ie powstał już odpowiedni projekt w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem nowe specjalności będą dotyczyć podoficerów oraz szeregowych zawodowych korpusu osobowego wojsk lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej.

W wypadku szeregowych będzie to aż pięć nowych specjalności. Obok m.in. działonowych, ładowniczych i kierowców czołgów używanych przez Siły Zbrojne RP, takich jak m.in. Leopard 2 i PT-91, pojawią się specjalności: działonowego, ładowniczego i kierowcy czołgu Abrams (oznaczone odpowiednio 20B85, 20B86, 20B87) oraz działonowego i kierowcy czołgu K2 (20B88, 20B89).

Dwie nowe specjalności działonowych Abramsa i K2 będą też przeznaczone dla podoficerów (odpowiednio 20B28 i 20B29). To nowość, bo w przypadku pozostałych czołgów stanowiska takie zajmują wyłącznie szeregowi zawodowi. – W ramach prac nad nowymi strukturami organizacyjnymi batalionów czołgów, przyjęto rozwiązania, w których wybrane stanowiska działonowych czołgów Abrams i K2, będą zaszeregowane do stopnia etatowego podoficera młodszego – informują przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie podoficerów pojawią się obok istniejących dziś specjalności, np. dowódczo-pancernej, dowódczo-zmechanizowanej czy ogólnej.

W ostatnich latach przepisy dotyczące korpusów, grup i specjalności były zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 r., gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 r., gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Ostatnie zmiany miały miejsce w czerwcu tego roku i były związane z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny. Wówczas w korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawiła się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty z kolei nowością była specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. Rozporządzenie wprowadziło też nową specjalność dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczoną jako „99Z10”. Jest ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
 
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będzie za co kupić koreańską broń
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Przerwany lot „Orlika”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO