moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy kierunek studiów ACKS

Z inicjatywy Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, a we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej, za trzy miesiące zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów podyplomowych. Komunikacja strategiczna w administracji publicznej to unikatowa oferta dla urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i całego sektora publicznego.

Trzysemestralne studia podyplomowe z komunikacji strategicznej w administracji publicznej powstały z inicjatywy ekspertów Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, czyli think tanku, który od wiosny 2021 roku działa w strukturach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

– Wychodzimy z nietuzinkową ofertą. To pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce – mówi Anna Pacholska z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, ekspertka ACKS i dyrektor studiów MPA StratCom. – Łamiemy obecny na polskim rynku edukacyjnym schemat, według którego komunikacji uczy się wyłącznie w kontekście biznesowym i marketingowym. My natomiast wzorujemy się na studiach Master of Public Administration prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Widzimy bowiem ogromne zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę z zakresu komunikacji w sektorze publicznym połączoną z wiedzą prawną na temat środowiska informacyjnego – dodaje. Eksperci ACKS zwracają uwagę na znaczenie środowiska informacyjnego, czyli tzw. infosfery. Podkreślają, że rozwój nowych technologii, techniki komunikacyjne oraz zależności zachodzące pomiędzy instytucjami są obecnie dużym wyzwaniem dla sektora publicznego. A odpowiedzią na te potrzeby ma być właśnie nowy kierunek studiów.

Studia podyplomowe są skierowane do osób mających dyplom ukończenia studiów co najmniej drugiego stopnia (magisterskie lub równorzędne), zatrudnionych w administracji, sektorze publicznym lub pozarządowym. Co ważne, kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, bo część wykładów ma być prowadzona właśnie w tym języku. Studenci będą się uczyć m.in. o aspektach prawnych funkcjonowania administracji, bezpieczeństwie międzynarodowym, bezpieczeństwie informacji i przeciwdziałaniu dezinformacji. W programie zajęć znalazły się także takie przedmioty, jak: komunikacja strategiczna i kryzysowa, narracja – formułowanie treści, wystąpienia publiczne, kampanie informacyjne oraz komunikacja cyfrowa i nowe media. Studenci wezmą udział w dwudniowej podróży studyjnej – odwiedzą kwaterę Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz siedzibę Unii Europejskiej.

– Stawiamy na umiejętności praktyczne, dlatego naszymi wykładowcami będą praktycy, najwybitniejsi eksperci z różnych krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla Anna Pacholska. – Prezentowane będą stanowiska i doświadczenia różnych państw i instytucji w celu odzwierciedlenia globalnego środowiska informacyjnego, rzeczywistych wyzwań sektora publicznego w tym zakresie oraz najnowszych światowych trendów komunikacyjnych. Każdy przedmiot jest podzielony na tematy, które poprowadzi kilku wykładowców i praktyków. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić pełny obraz każdego zagadnienia – wyjaśnia ekspertka ACKS. Poza wykładowcami Akademii Sztuki Wojennej wiedzą i doświadczeniem ze studentami podzielą się m.in. Mark Laity, dyrektor StratCom Academy, Kenneth Kligge z Narodowego Uniwersytetu Obrony z Waszyngtonu, prof. Jewhen Fedczenko, redaktor naczelny portalu StopFake.org oraz dyrektor Mohylańskiej Szkoły Dziennikarstwa, dr Agnieszka Glapiak, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM-ie, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Rekrutacja kandydatów potrwa do końca stycznia, a pierwsze zajęcia odbędą się pod koniec marca 2023 roku. Koszt trzysemestralnych studiów wynosi 12 tys. zł. Dowódcy jednostek i oficerowie prasowi mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Abramsy pod dobrą opieką
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Ślubowanie kadetów OPW
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Spadochroniarze na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO