moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski

Stany Zjednoczone i Niemcy wesprą walczące wojsko wysyłając na Ukrainę bojowe wozy piechoty oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Dodatkowo niemieckie Patrioty wzmocnią też polski system obrony. – Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.


– Po miesiącach nacisku, pracy dyplomatycznej i setkach rozmów nasi zachodni sojusznicy, Francja, Niemcy oraz inne kraje, są gotowi przekazywać na Ukrainę ciężki, nowoczesny sprzęt bojowy, który jest tam najbardziej potrzebny – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Szefowi rządu towarzyszył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej politycy odnieśli się do decyzji, które zapadły po spotkaniu Joe Bidena, amerykańskiego prezydenta oraz Olafa Scholza, kanclerza Niemiec. Biały Dom 5 stycznia poinformował, że USA przekażą Ukrainie m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że jest to również sukces Polski. – Kiedy PiS zaproponowało, by wzmocnić Ukrainę systemami Patriot, politycy opozycji powtarzali: „nie da się”. Otóż okazuje się, że się da. Doprowadziliśmy do tego, że Ukraina otrzyma system Patriot – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Wskazał, że wyrzutnie, które trafią na Ukrainę będą również wzmacniały bezpieczeństwo Polski. – To zminimalizuje ryzyko takich zdarzeń, jak to do którego doszło 15 listopada ubiegłego roku – powiedział Błaszczak. Przypomnijmy, że tego dnia w Przewodowie pod Hrubieszowem spadła rakieta wystrzelona podczas walk toczących się na Ukrainie. Zginęły wówczas dwie osoby.

Mariusz Błaszczak powiedział również o Patriotach, które niemiecki rząd przekaże Polsce. – Trwają rozmowy na poziomie wojskowym. Nie wiemy jeszcze, ile ich będzie. Trafią one do województwa lubelskiego i będą wpięte w polski system obrony – zapowiedział wicepremier. Przypomniał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie wspiera bezpieczeństwo Polski. – Robimy to od 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda. Wzmacniamy armię kupując wojskowy sprzęt. Już w zeszłym roku na wyposażenie wojska trafiły pierwsze wyrzutnie Patriot, koreańskie czołgi K2 i koreańskie armatohaubice K9. W tym roku dostarczone zostaną m.in. czołgi Abrams – powiedział Błaszczak. Szef MON przypomniał również, że Polska wspiera walczącą Ukrainę. – Naszym celem jest to, żeby na południowym wschodzie graniczyć z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją i konsekwentnie wzmacniamy Ukrainę, żeby ten cel osiągnąć – mówił Mariusz Błaszczak.

Dziennikarze pytali polityków o to, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Informację taką podał w piątek The Wall Street Journal. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „na ten moment nie zamierzamy tego robić”. Zapewnił jednak, że rząd robi wszystko, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski. – Warto formułować konkretne koncepcje, konsekwentnie je realizować, pokazywać swoją sprawność. I to robimy. Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia. Dziś na Ukrainie rozgrywa się też walka o bezpieczeństwo Polski. Swoimi działaniami o to dbamy – powiedział Morawiecki.

REKLAMA

EK

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1673111940
Jeżeli przekażemy nasze LEOPARDY Ukrainie, to będzie przegięcie struny przez rządzących. Są bogate kraje zachodnie, to niech przekazują. My im i tak bardzo pomagamy, aż za bardzo.
51-C9-07-CE

Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
 
Biały Dom o polskich MiG-ach
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Będziemy produkować więcej amunicji
Na trasie legendarnego biegu
Wspólne zakupy amunicji
K2 uderzyły w Orzyszu
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Cegiełka na morzu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Pod okiem rangersów
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
„Hubal” bije Niemców
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Kormorany, czyli praca zespołowa
Celne oko strzelców CWZS-u
Na jakich zasadach gratyfikacja?
To dobra ustawa dla wojska
Defilada powraca!
F-35 w powietrzu
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Na ratunek „Rudemu”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Karą mogła być tylko śmierć
NATO podsumowało 2022 rok
Śladem profesjonalistów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Startuje „Jaskółka”
Słowo czekisty
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Natowski dialog operacyjny
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Kraby strzelały w Danii
Medic on the Battlefield
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
GROM szuka odważnych
Więcej Bystrych dla armii
Wojna w świecie popkultury
NATO patrzy na wschód
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Polski wkład w „Wisłę”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Great Game on the Sea
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Sport uczy życia
Air Policing piątej generacji
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Młot na dyktatora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO