moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 rozpoczynają Air Policing

Supermyśliwce piątej generacji jeszcze w tym miesiącu przylecą na misję do Polski oraz na Islandię. Do końca marca będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem i Oceanem Atlantyckim. Takie działania mają nie tylko pokazać siłę Sojuszu, lecz także dodać otuchy sojusznikom w regionie – zapewniają Holendrzy.

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne poinformowało, że myśliwce piątej generacji jeszcze w styczniu wylądują w Polsce i na Islandii, by wzmocnić natowską misję Air Policing. „Do Polski przybędą F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, natomiast na Islandii wylądują F-35 z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Będą gotowe chronić przestrzeń powietrzną NATO od Dalekiej Północy po region Bałtyku”, czytamy w komunikacie dowództwa.

Holenderskie F-35 mają stacjonować na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Samolotów ma być w Polsce osiem: cztery z nich będą w stałym dyżurze Air Policing, pozostałe zaś będą brały udział w szkoleniu z lotnikami z państw NATO. Jak jednak zapowiada holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystkie maszyny w razie potrzeby zostaną skierowane do pełnienia dyżuru nad Europą Wschodnią. Polskie MON podaje, że myśliwce pozostaną w naszym kraju do końca marca.

Ich obecność w Polsce wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing (wzmocniona kontrola powietrzna), która rozpoczęła się w 2014 roku, gdy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski. Od tamtej pory samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Wcześniej w ramach tej samej misji, od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 roku, pod Malborkiem stacjonował włoski pododdział sił powietrznych wraz z samolotami Typhoon Eurofighter. W tym czasie Włosi zidentyfikowali ponad 25 samolotów Federacji Rosyjskiej, które przelatywały nad wodami międzynarodowymi bez włączonego transpondera (urządzenia identyfikującego). Lotnicy uczestniczyli również w ćwiczeniach z Polakami. Holenderskie siły powietrzne nie po raz pierwszy włączają się w misję Enhanced Air Policing. W kwietniu ubiegłego roku cztery myśliwce F-35 wylądowały w jednej z baz sił powietrznych Bułgarii, by stamtąd wykonywać misje patrolowe.

Z kolei F-35 norweskich sił powietrznych w Islandii będą pełniły dyżur już po raz trzeci. Pierwszy raz patrolowały niebo nad wyspą w 2020 roku, drugi raz w 2021. Myśliwce oraz około 130 lotników będzie stacjonowało w bazie lotniczej w Keflavíku. Norwegowie będą współpracować z islandzką strażą przybrzeżną.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała. Po trzyletniej przerwie, w 2021 roku, swój kontyngent wystawiła tam również Polska. Tworzyły go myśliwce i lotnicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dowodził nimi ppłk pil. Michał Kras, który w wywiadzie przeprowadzonym przed wylotem na misję podkreślał: – (…) struktury kontyngentu będą podobne do tych „orlikowych”. Zadania są w zasadzie też takie same jak na Litwie czy w Estonii. W obu przypadkach mamy do czynienia z misją Air Policing, polegającą na przechwytywaniu samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną danego państwa. Islandia jest jednak przyczółkiem natowskim na północnym Atlantyku, to strategiczne miejsce.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Palmiry – miejsce kaźni
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Mocny sygnał od NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO