moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 rozpoczynają Air Policing

Supermyśliwce piątej generacji jeszcze w tym miesiącu przylecą na misję do Polski oraz na Islandię. Do końca marca będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem i Oceanem Atlantyckim. Takie działania mają nie tylko pokazać siłę Sojuszu, lecz także dodać otuchy sojusznikom w regionie – zapewniają Holendrzy.

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne poinformowało, że myśliwce piątej generacji jeszcze w styczniu wylądują w Polsce i na Islandii, by wzmocnić natowską misję Air Policing. „Do Polski przybędą F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, natomiast na Islandii wylądują F-35 z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Będą gotowe chronić przestrzeń powietrzną NATO od Dalekiej Północy po region Bałtyku”, czytamy w komunikacie dowództwa.

Holenderskie F-35 mają stacjonować na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Samolotów ma być w Polsce osiem: cztery z nich będą w stałym dyżurze Air Policing, pozostałe zaś będą brały udział w szkoleniu z lotnikami z państw NATO. Jak jednak zapowiada holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystkie maszyny w razie potrzeby zostaną skierowane do pełnienia dyżuru nad Europą Wschodnią. Polskie MON podaje, że myśliwce pozostaną w naszym kraju do końca marca.

REKLAMA

Ich obecność w Polsce wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing (wzmocniona kontrola powietrzna), która rozpoczęła się w 2014 roku, gdy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski. Od tamtej pory samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Wcześniej w ramach tej samej misji, od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 roku, pod Malborkiem stacjonował włoski pododdział sił powietrznych wraz z samolotami Typhoon Eurofighter. W tym czasie Włosi zidentyfikowali ponad 25 samolotów Federacji Rosyjskiej, które przelatywały nad wodami międzynarodowymi bez włączonego transpondera (urządzenia identyfikującego). Lotnicy uczestniczyli również w ćwiczeniach z Polakami. Holenderskie siły powietrzne nie po raz pierwszy włączają się w misję Enhanced Air Policing. W kwietniu ubiegłego roku cztery myśliwce F-35 wylądowały w jednej z baz sił powietrznych Bułgarii, by stamtąd wykonywać misje patrolowe.

Z kolei F-35 norweskich sił powietrznych w Islandii będą pełniły dyżur już po raz trzeci. Pierwszy raz patrolowały niebo nad wyspą w 2020 roku, drugi raz w 2021. Myśliwce oraz około 130 lotników będzie stacjonowało w bazie lotniczej w Keflavíku. Norwegowie będą współpracować z islandzką strażą przybrzeżną.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała. Po trzyletniej przerwie, w 2021 roku, swój kontyngent wystawiła tam również Polska. Tworzyły go myśliwce i lotnicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dowodził nimi ppłk pil. Michał Kras, który w wywiadzie przeprowadzonym przed wylotem na misję podkreślał: – (…) struktury kontyngentu będą podobne do tych „orlikowych”. Zadania są w zasadzie też takie same jak na Litwie czy w Estonii. W obu przypadkach mamy do czynienia z misją Air Policing, polegającą na przechwytywaniu samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną danego państwa. Islandia jest jednak przyczółkiem natowskim na północnym Atlantyku, to strategiczne miejsce.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Startuje „Jaskółka”
 
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
To dobra ustawa dla wojska
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Słowo czekisty
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
GROM szuka odważnych
NATO patrzy na wschód
K2 uderzyły w Orzyszu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Wspólne zakupy amunicji
Wojna w świecie popkultury
Na ratunek „Rudemu”
Air Policing piątej generacji
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polski wkład w „Wisłę”
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Medic on the Battlefield
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Cegiełka na morzu
Great Game on the Sea
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Na trasie legendarnego biegu
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Biały Dom o polskich MiG-ach
Sport uczy życia
Śladem profesjonalistów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
NATO podsumowało 2022 rok
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć
Więcej Bystrych dla armii
Defilada powraca!
„Hubal” bije Niemców
F-35 w powietrzu
Natowski dialog operacyjny
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Kraby strzelały w Danii
Będziemy produkować więcej amunicji
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Pod okiem rangersów
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Kormorany, czyli praca zespołowa
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO