moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki

Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia czekają ich już w marcu. Przez kolejne pół roku będą się szkolić z pododdziałami z kilku krajów. Polscy żołnierze, którzy wejdą w skład grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO, są już w Rumunii. Choć to już dwunasta zmiana naszego kontyngentu, pod wieloma względami będzie ona wyjątkowa.

– Nastroje? Bardzo dobre. Cieszymy się na współpracę z sojusznikami i kolejne wyzwania. Bo choć nasi żołnierze wielokrotnie realizowali zadania poza granicami kraju, to misja w Rumunii będzie dla nas wszystkich nowym doświadczeniem – przyznaje mjr Katarzyna Lachowicz, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy w tej części świata są obecni od wiosny 2017 roku. Do tej pory jednak za wystawienie kontyngentu odpowiadała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Teraz zadanie to po raz pierwszy przypadło 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Kontyngent niezmiennie liczy około 250 żołnierzy. Pochodzą oni z kilku jednostek rozsianych po Polsce, zaś do dyspozycji mają kilkanaście kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Będą realizować podobne zadania jak ich poprzednicy, tyle że w zupełnie innych warunkach geopolitycznych. – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy w Europie wielkoskalowy konflikt zbrojny. I ten czynnik został uwzględniony przy planowaniu naszych działań – przyznaje mjr Lachowicz. – Wojna wymusza zachowanie wzmożonej czujności. Musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili gotowość naszych oddziałów może zostać podwyższona. Oczywiście w ramach międzynarodowej struktury, w której będziemy funkcjonować – dodaje oficer.

REKLAMA

Polscy żołnierze dołączą do grupy bojowej NATO. Mają szkolić się wspólnie z żołnierzami z Rumunii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Samych ćwiczeń będzie więcej niż dotychczas. To efekt decyzji, jakie zapadły podczas natowskiego szczytu w Madrycie. W reakcji na agresywną politykę Kremla Sojusz zwiększył swoją obecność na południowo-wschodniej flance. Jesienią ubiegłego roku media donosiły, że na północ Rumunii zostali przerzuceni żołnierze amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. To jedna z najbardziej znanych jednostek US Army, z długą historią. Brała udział w desancie na plaże Normandii, wojnach w Wietnamie i Zatoce Perskiej. Na południowej flance Amerykanie rozlokowali się nieopodal granicy rumuńsko-ukraińskiej. – Mamy szansę trenować w terenie, którego być może w przyszłości przyjdzie nam bronić – mówił wówczas cytowany przez „New York Times” gen. Joseph McGee, dowódca dywizji.

Tymczasem żołnierze XII zmiany PKW Rumunia udział w misji oficjalnie rozpoczną w połowie lutego. – Wcześniej czeka nas szkolenie adaptacyjne pod okiem kolegów z XI zmiany – tłumaczy mjr Lachowicz. A już w połowie marca Polacy wyjadą na poligon, aby uczestniczyć w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach. Takich przedsięwzięć będzie kilka. Największe odbędzie się w środku lata przy okazji zakrojonych na szeroką skalę manewrów „Defender Europe 2023”. To cykliczne przedsięwzięcie, którego scenariusz zakłada przerzut wojsk USA do Europy. Amerykanie wraz z sojusznikami ćwiczą potem na kilkunastu poligonach w różnych częściach kontynentu. – Nasi żołnierze wezmą udział w jednej z odsłon „Defendera” pod kryptonimem „Scorpion Legacy”. Szczegóły ćwiczeń ciągle jeszcze są uzgadniane. Wiadomo jednak, że czeka nas forsowanie przeszkody wodnej – zaznacza dowódca XII zmiany PKW Rumunia.

Podczas uroczystego pożegnania żołnierzy, które odbyło się w połowie grudnia w Stargardzie, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Szymon Koziatek mówił: „Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z lokalnymi władzami i żołnierzami sojuszniczych armii”. Misja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 12 SDZ, 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Armia rosyjska wychodzi z Polski
 
Plan misji „Air Defender”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Dwa medale w Budapeszcie
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Śladem profesjonalistów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Murem za polskim mundurem
Kurs na rozwój
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Mała Narew już w Gołdapi
Brązowa czwórka podwójna
Szef rządu w Łuczniku
Wojsko pomoże Słoweńcom
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Atak o świcie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
F-16 i Hercules wylądują na drodze
FA-50 doleciały!
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Polsko-koreańskie rozmowy
ACKS: Polacy są gotowi bronić kraju
Wirtualna walka na morzu
Okręt w matni, załoga walczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-czeska współpraca myśliwców
5 lat Żelaznej Dywizji
Wojska OT rozwijają projekt K9
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ahoj, Dni NATO!
Armia wraca na wschód Polski
Czerwona powódź
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
"Jesienny ogień” z ministrem
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Uchylone drzwi dla Ukrainy
Wyższe diety za służbę na granicy
15 medali studentów CWZS-u na XXXI Letniej Uniwersjadzie
Abramsy jadą na ukraiński front
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Kolejne wyrzutnie Chunmoo są w Polsce
Kieleckie nagrody cz. 4
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
RBN o rezultatach szczytu NATO
Nowe zdolności przeciwlotników
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Gdy zagraża ogień
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Drużyna na medal
Rakietowe kompetencje w Zielonce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO