moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Air Policing piątej generacji

NATO demonstruje solidarność i gotowość do reagowania na zagrożenia. W Polsce właśnie rozpoczął się dyżur holenderskich F-35. Myśliwce stacjonują pod Malborkiem i zostaną tu do końca marca. Ich dyżur będzie trwał nieprzerwanie 24 godziny na dobę. A ich obecność to także okazja, by polscy lotnicy poznali bliżej samoloty piątej generacji, z których wkrótce będą korzystać.

Osiem myśliwców F-35 oraz około 150 żołnierzy sił powietrznych Holandii przyleciało do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Od 1 lutego pełnią dyżur w ramach misji NATO Air Policing. Maszyny piątej generacji już od poniedziałku wykonują tzw. loty zapoznawcze nad rejonem ich odpowiedzialności, czyli wschodnią granicą Polski. Wszystkie mogą w każdej chwili zostać skierowane do wykonania misji w ramach Air Policing. Natomiast na co dzień 24-godzinne dyżury będą prowadzić cztery myśliwce, a kolejne cztery będą brały udział w ćwiczeniach.

 

– Obecność holenderskich F-35 w Polsce to oczywiście bardzo czytelny, silny przekaz Sojuszu: demonstrujemy solidarność wobec zagrożeń! Ale jest też drugi wymiar tego wydarzenia, dla polskich sił powietrznych to niebywała okazja do zdobywania doświadczeń – mówi gen. bryg. Ireneusz Nowak, pełniący obowiązki inspektora sił powietrznych. – Holandia jest dla nas świetnym partnerem, ponieważ pięć lat temu wprowadziła do służby F-35. Wojsko Polskie także wkrótce otrzyma te myśliwce piątej generacji, dlatego doświadczenia Holendrów są dla nas na wagę złota – dodaje generał. Nie chodzi tylko o samo użytkowanie samolotów, lecz również o proces przebazowania ich oraz budowę infrastruktury tymczasowego kontyngentu. – Ze względów operacyjnych nie mogę mówić o szczegółach, natomiast to, w jaki sposób i jak szybko zbudowano w Holandii odpowiednią dla samolotów piątej generacji infrastrukturę, jest niesamowite. Warto wiedzieć, jak oni to zorganizowali – podkreśla gen. Nowak.

Ministerstwo Obrony Holandii podało, że specjalne namioty o właściwościach schronów dla F-35 stacjonujących w Polsce zostały zbudowane na lotnisku w Królewie Malborskim. Pracował nad tym zespół ponad 30 inżynierów i techników wojskowych. Pododdział lotników mieszka natomiast w hangarze, który od jakiegoś już czasu jest dostępny dla lotników z sojuszniczych armii, stacjonujących pod Malborkiem. Wcześniej korzystali z niego m.in. Włosi i Portugalczycy.

Generał Ireneusz Nowak podkreśla wagę wszystkich samolotów z państw Sojuszu, które będą ćwiczyć i stacjonować w Polsce. – To jest świetny przykład tego, na co stawia obecnie NATO. Chodzi o to, by mieć zdolność wykonywania zadań z różnych baz w Europie, to dziś niezmiernie ważne – wyjaśnia generał.

Holenderskie samoloty, tak jak pozostałe biorące udział w dyżurach Air Policing, znajdują się pod dowództwem Combined Air Operations Centre Uedem w Niemczech. „To wspaniałe doświadczenie móc rozmieścić nasze zaawansowane odrzutowce piątej generacji tutaj, w Malborku” – cytuje ppłk. Guido Scholsa, dowódcę holenderskiego oddziału F-35, Sojusznicze Dowództwo Powietrzne.  „Wysyłając osiem samolotów F-35, Holandia podkreśla swoje zaangażowanie w zbiorowe bezpieczeństwo w regionie i przyczynia się do zademonstrowania obecności NATO w powietrzu” – czytamy w komunikacie.

Misja holenderskich F-35 i ich załóg potrwa do końca marca. Maszyny nie po raz pierwszy dyżurują w ramach Air Policing. W kwietniu i maju zeszłego roku 4 samoloty F-35 stacjonowały w bułgarskiej bazie lotniczej Graf Ignatievo.

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mirosław Gawroński, kpr. Joanna Wlazło

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lekcje z frontu
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Szef MON-u w Brukseli
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO