moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozmowy (nie)kontrolowane

W lipcu na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni zacznie działać laboratorium Zintegrowanych Systemów Łączności. Załogi najnowszych okrętów marynarki wojennej będą mogły się w nim szkolić z konfiguracji i obsługi jawnych oraz niejawnych systemów łączności wewnętrznej i zewnętrznej. A także ćwiczyć procedury między sobą i z realnie działającymi okrętami.

Każdy okręt wojenny wyposażony jest w zaawansowane systemy łączności. Umożliwiają one załodze komunikację z innymi jednostkami, dowództwami wyższego szczebla czy ośrodkami nadzorującymi infrastrukturę portową, ale też zapewniają sprawne przekazywanie różnego typu informacji wewnątrz okrętu, np. pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

Bez względu na rodzaj komunikacji, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, okręty muszą być przygotowane do prowadzenia jej nie tylko w trybie jawnym, lecz również z uwzględnieniem polskich i natowskich klauzul bezpieczeństwa. Oznacza to wymóg stosowania zaawansowanej kryptografii. Przygotowanie marynarzy do pracy w nowoczesnych systemach łączności zainstalowanych na okrętach nie jest zadaniem ani łatwym, ani szybkim. Jest szansa, że wkrótce cały proces będzie przebiegał sprawniej.

Zaszyfrują, przetestują

– W laboratorium Zintegrowanych Systemów Łączności, które powstaje na terenie Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia PGZ Stoczni Wojennej, marynarze będą mogli szkolić się z konfigurowania i obsługi okrętowych systemów łączności. Będą uczyli się, jak dbać o ich bezpieczeństwo kryptograficzne i jak ograniczać skuteczność stosowanych przez nieprzyjaciela środków walki radioelektronicznej – zapowiada Jarosław Nowak, dyrektor OEiU.

Na zainstalowanych w pracowni symulatorach okrętowych systemów łączności dalekiego zasięgu HF, łączności taktycznej VHF i UHF oraz interkomów łączności wewnętrznej będą mogły szkolić się równolegle dwie załogi okrętów wojennych. Co bardzo istotne, będą one mogły ćwiczyć procedury zarówno między sobą, jak też z realnie działającymi jednostkami.

Jarosław Nowak podkreśla, że laboratorium ZSŁ będzie wykorzystywane nie tylko do szkoleń marynarzy. Inżynierowie będą w nim mogli m.in. testować urządzenia, które trafią na nowe polskie okręty, w tym fregaty rakietowe Miecznik, oraz pracować nad nowymi rozwiązaniami z zakresu łączności.

Laboratorium, które zostanie oddane do użytku w lipcu, powstaje w ramach realizowanego od 2019 roku projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Unię Europejską. Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln zł, a wkład funduszy europejskich wynosi ponad 3 mln zł.

Kontrola nad łącznością

Przedstawiciele polskiej zbrojeniówki uważają, że Marynarka Wojenna RP powinna uporządkować sprawy związane z systemami łączności i dowodzenia zainstalowanymi na okrętach wojennych. Jak wskazują, zajmuje się nimi zbyt wiele podmiotów, często zagranicznych (np. producenci radiostacji czy systemów nawigacyjnych z innych krajów).

– Łączność ze względu na swój newralgiczny charakter powinna zostać zakwalifikowana jako kompetencja narodowa. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie maksymalnej poufności danych i nieujawnianie (żadnemu innemu państwu czy zagranicznej firmie – red.) konfiguracji sieci radiowych i kryptograficznych – wyjaśnia Jarosław Nowak. Jego zdaniem, to PGZ Stocznia Wojenna, ze względu na swój potencjał oraz możliwości potwierdzone m.in. podczas prac przy niszczycielach min Kormoran II, powinna być jedyną instytucją odpowiedzialną za integrację na okrętach systemów łączności, a także ich późniejsze serwisowanie i naprawy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ Stocznia Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO