moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina już wkrótce otrzyma Leopardy

Polska, Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia sformują batalion czołgów Leopard 2A4, który trafi do walczącej Ukrainy. – To było zadanie, które przed sobą postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się sukcesem – stwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się z sojusznikami w Brukseli podczas obrad ministrów obrony państw członkowskich NATO.

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas drugiego dnia rozmów przedstawiciele państw członkowskich NATO skupili się na kwestiach dotyczących wzmacniania zdolności do odstraszania i obrony, podpisali także szereg dokumentów mających na celu zacieśnienie współpracy. Jak mówił wicepremier Mariusz Błaszczak, szczególnie ważny z polskiej perspektywy jest ten dotyczący budowy natowskich magazynów uzbrojenia. – Jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. Wcześniej już podejmowaliśmy takie inicjatywy, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, teraz rozszerzamy ich zakres – poinformował. Inny istotny dokument, który dziś został podpisany, dotyczy pozyskiwania danych rozpoznawczych z satelitów. – To ważne ze względu na sytuację, w jakiej znalazła się Europa – zaznaczył szef MON-u.

 

Mariusz Błaszczak poinformował również, że w Brukseli odbyło się spotkanie dotyczące nowoczesnych czołgów dla Ukrainy. – Skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard 2A4 – mówił z dumą minister. Wyjaśnił, że oprócz 14 czołgów, których przekazanie ogarniętemu wojną państwu zadeklarowała Polska, kolejne osiem będzie pochodziło z Norwegii, cztery z Kanady, a od czterech do sześciu z Hiszpanii. Pojazdy wsparcia przekaże zaś Finlandia. – To było zadanie, które sobie postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się ono sukcesem – podkreślił wicepremier. Przypomniał, że w Polsce trwa już szkolenie przyszłych załóg tych pojazdów pancernych, a w Niemczech trwają prace nad utworzeniem kolejnego batalionu, tym razem Leopardów 2A6.

Sojusznicy nie znaleźli natomiast rozwiązania problemu przekazania Ukrainie myśliwców F-16. – Rozmowy na ten temat toczyły się wczoraj, ale nie pojawiły się żadne nowe deklaracje – wyjaśnił szef MON-u. Zwrócił przy tym uwagę, że mimo iż Polska zamówiła nowoczesne myśliwce, to na ich dostawy trzeba poczekać. A obecnie dysponuje zbyt małą liczbą takiego sprzętu, aby włączyć się do programu, który pozwoliłby na przekazanie maszyn za wschodnią granicę. Nie wykluczył jednak, że Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie MiG-i. – Już na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy. Wszelkie takie działania uzależniamy od zgody sojuszników – powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że obecnie Sojusz Północnoatlantycki powinien koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych i budowaniu interoperacyjności. Bardzo ważne jest też to, aby poszczególne państwa przeznaczały na ten cel odpowiednią część swoich budżetów. – Dwa procent PKB przeznaczane na obronność to jest minimum. Cel powinien być znacznie wyższy – stwierdził. Jak dodał, podczas obrad to stwierdzenie spotkało się z aprobatą sojuszników. – Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby Sojusz Północnoatlantycki był jeszcze silniejszy, a to jest gwarancją bezpieczeństwa nie tylko jego członków, lecz także całego wolnego świata – podkreślił.

Dziennikarze dopytywali wicepremiera o wizytę w Polsce Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych, do której ma dojść w przyszłym tygodniu. Przedstawiciele mediów byli szczególnie zainteresowani tym, czy wówczas może paść deklaracja o kolejnej dostawie sprzętu do Ukrainy. – Wizyta prezydenta Bidena w Polsce jest dowodem na wzrastającą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej – odpowiedział Błaszczak. – Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że Ukraina będzie nadal wspierana – dodał. Zaznaczył też, że Polska nie tylko pomaga sąsiadowi w walce z okupantem, lecz także konsekwentnie wzmacnia swoje siły zbrojne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tragiczne zdarzenie na służbie
Metoda małych kroków
Ramię w ramię z aliantami
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, epilog
Rekordziści z WAT
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szybki marsz, trudny odwrót
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wytropić zagrożenie
Posłowie dyskutowali o WOT
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Pod skrzydłami Kormoranów
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEye dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO