moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińscy żołnierze na Leopardach

Na naukę obsługi nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 mają zaledwie miesiąc, dlatego zajęcia odbywają się sześć dni w tygodniu po 12 godzin. Ponad stu ukraińskich czołgistów bierze udział w kursie prowadzonym przez polskich instruktorów z Ośrodka Szkolenia Leopard. Większość z ukraińskich żołnierzy do Świętoszowa przyjechała niemal prosto z pola walki.

W grupie 105 czołgistów, którzy od 6 lutego szkolą się w Świętoszowie, przeważają doświadczeni żołnierze (około 60%), którzy używali dotąd czołgów poradzieckich, a do Ośrodka Szkolenia Leopard przyjechali niemal prosto z frontu. To właśnie oni będą pełnili w załogach Leopardów najważniejsze funkcje: dowódców wozów oraz działonowych. Z kolei ci kursanci, którzy nie służyli wcześniej w wojskach pancernych, zostaną kierowcami i ładowniczymi. Część żołnierzy szkoli się na stanowiska mechaników podwozia i uzbrojenia. Chodzi o to, by w warunkach polowych móc wykonać drobne naprawy i remonty, które przywrócą zdolności bojowe czołgów.

Podczas miesięcznego kursu instruktorzy ośrodka Leopard przygotują 21 załóg. Biorąc pod uwagę to, że w strukturach ukraińskiej armii funkcjonują dziesięciowozowe kompanie, już niedługo do wschodniej Ukrainy wyruszą do walki dwie dobrze wyszkolone kompanie pancerne wyposażone w Leopardy typu 2A4.

Specjalny program szkolenia

Żołnierze z Ukrainy są szkoleni według nieco innego programu niż polscy pancerniacy. Kurs naszych czołgistów trwa około trzech miesięcy, Ukraińcy zaś na poznanie tajników obsługi czołgów Leopard mają tylko miesiąc. Z tego względu zajęcia są bardziej intensywne. Polscy czołgiści uczą się w systemie od poniedziałku do piątku przez osiem godzin. Żołnierze z Ukrainy uczestniczą w zajęciach po 12 godzin dziennie, przez sześć dni w tygodniu. – Bywają sytuacje, że szkolenie przekracza nawet 12 godzin – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Sieradzki, dowódca grupy zabezpieczenia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Leopard. Podoficer dodaje, że zaangażowanie Ukraińców jest tak duże, że gdyby mogli spędzaliby w ośrodku całą dobę.

 
Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Drobne różnice dotyczą też programu. Na przykład szkolenie przyszłych mechaników obejmuje naukę mniejszego zakresu napraw. W przeciwieństwie do polskich załóg, Ukraińcy nie są uczeni diagnostyki i pełnego serwisowania maszyn, a jedynie wykonywania szybkich napraw, które są możliwe do przeprowadzenia w krótkich przerwach podczas walki.

Podobnie jak w przypadku zajęć prowadzonych dla Polaków, także Ukraińcy mają wykłady teoretyczne połączone z treningami na symulatorach i trenażerach. Jednak program kursu dla czołgistów armii ukraińskiej przewiduje więcej zajęć z wykorzystania taktycznego sprzętu bojowego na polu walki. Ten ostatni etap szkolenia nasi żołnierze poznają dopiero po kursach w jednostkach wojskowych i na poligonach. Ukraińcy muszą opanować te umiejętności w ramach miesięcznego szkolenia, bo po powrocie do swojego kraju prawdopodobnie od razu wsiądą do wozów i wyruszą na pole walki.

Według takiego samego programu ukraińskich czołgistów szkolą także pancerniacy z Kanady. Kraj ten dostarczył na teren Polski obiecane Ukrainie Leopardy, a kanadyjscy instruktorzy – na zmianę z Polakami – prowadzą już zajęcia. Niebawem w Świętoszowie na swoich wozach żołnierzy znad Dniepru będą uczyć także czołgiści z Norwegii.

Mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, przypomina, że organizacją i koordynacją szkolenia żołnierzy z Ukrainy dywizja zajmuje się już od połowy listopada, czyli od kiedy jej dowódca gen. dyw. Piotr Trytek został dowódcą międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk ukraińskich (EUMAM Ukraine). – Dzięki naszemu doświadczeniu oraz doświadczeniu instruktorów Ośrodka Szkolenia Leopard, który działa od 2007 roku, zorganizowanie i przeprowadzenie takiego szkolenia nie sprawiło nam problemów – zapewnia rzecznik.

Jednak chor. Sieradzki przyznaje, że personel ośrodka ma świadomość wagi prowadzonego w Świętoszowie kursu i czuje odpowiedzialność za jego efektywność. – Wiemy, że ci ludzie tuż po ukończeniu z nami szkolenia pójdą do walki. Oceną naszej pracy będzie to, ile Leopardów pozostanie w użyciu po zakończeniu walk – zauważa podoficer.

Szkolenie pierwszej grupy czołgistów z Ukrainy potrwa do 12 marca.

Przesiadka na Leopardy

A co ukraińscy pancerniacy sądzą o Leopardach? Szybko przekonali się, że trudno je nawet porównywać do poradzieckich czołgów, bo to zupełnie inna myśl konstrukcyjna. Kiedy po raz pierwszy wsiedli do Leopardów, byli mile zaskoczeni zastosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi. – Dziwili się, że w czołgu może być tak dużo miejsca dla załogi i że wszystko jest skonstruowane z taką prostotą, według najnowszych zasad ergonomii – opowiadają instruktorzy. Ale co najważniejsze, Leopardy posiadają np. kamery termowizyjne i noktowizyjne, które bardzo ułatwiają wykrywanie celów w dzień i w nocy. Mają też zdecydowanie większą skuteczność ognia – mogą niszczyć cele na odległości około 4 km, co powinno dać Ukraińcom przewagę w boju.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO