moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

W sprawie Ukrainy wszyscy mówimy jednym głosem – powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zwołał RBN, by z przedstawicielami parlamentu i sceny politycznej porozmawiać o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Obrady odbyły się dokładnie rok po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w ramach RBN objęte jest klauzulą niejawności, dlatego jego szczegóły nie mogą zostać upublicznione. Wiadomo jednak, że Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu RBN, by omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa w kraju w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Duda przedstawił efekty prowadzonej w ostatnich dniach ofensywy dyplomatycznej, czyli serii spotkań z najważniejszymi politykami i przywódcami w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Brukseli. Dyskusja dotyczyła także wniosków z nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. W posiedzeniu RBN wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz przedstawiciele opozycji. W czterogodzinnym posiedzeniu RBN wziął udział także generał Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Zwołałem posiedzenie Rady w związku z cyklem spotkań międzynarodowych, które mieliśmy w ostatnim czasie. Poczynając od mojego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie, przez spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do spotkania z Joe Bidenem w Warszawie – mówił po posiedzeniu prezydent Duda. Podczas konferencji prasowej zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że na posiedzeniu RBN mówiono także o tym, w jaki sposób państwa NATO mogą nadal wspierać Ukrainę przed rosyjską agresją. Prezydent Duda poinformował również, że dzisiaj, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, ogłoszona została wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego, którą w Monachium uzgodnili prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Deklaracja ta jest wyrazem poparcia dla walczącej Ukrainy i jednocześnie potępieniem agresywnej polityki Rosji.

– Padło wiele ważnych i ciekawych propozycji. Jestem wdzięczny uczestnikom spotkania za dotychczasowe poważne podejście i za utrzymywanie go w stosunku do tego, o czym mówimy na Radach Bezpieczeństwa Narodowego. Dzięki temu na arenie międzynarodowej mogę śmiało mówić, że scena polityczna w Polsce w sprawie Ukrainy i wojny wywołanej przez Rosję ma takie samo zdanie. Nie ma w Polsce poważnej siły politycznej, która w jakikolwiek sposób by się od tego odrywała – podkreślił Andrzej Duda. – Wszyscy de facto mówimy jednym głosem i to jest bardzo ważne. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Rady – dodał. Przyznał, że Polska jest trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, krajem jeśli chodzi o wartość przekazywanej Ukrainie pomocy militarnej. – Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców, tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak – dodał prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych wspomniał też o nieobecności na posiedzeniu RBN premiera Mateusza Morawieckiego, który dziś przebywa z wizytą w Kijowie. – Uśmiecham się, że pojechał tam zawieźć nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę w ramach koalicyjnej pomocy czołgowej, której jesteśmy inicjatorem – mówił prezydent.

Jeszcze przed rozpoczęciem narady głos zabrał wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że zainicjowana przez Polskę inicjatywa stworzenia koalicji czołgowej nabiera tempa. Polska buduje koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a Niemcy koalicję użytkowników czołgów Leopard w wersji 2A6. – Dziękuję moim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw. Doprowadziliśmy do powstania batalionu czołgów – mówił szef MON. Wicepremier Błaszczak potwierdził, że pierwsze polskie Leopardy trafiły dziś na Ukrainę. Przypomniał również, że ukraińscy pancerniacy szkolą się w Świętoszowie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Dobrowolsi – czas start!
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Priorytety dla armii
Lotnictwo i kobiety
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Przerwany lot „Orlika”
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO