moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pod okiem rangersów

Komandosi z brytyjskiego Regimentu Rangers od ponad tygodnia uczą na toruńskim poligonie jak skutecznie i bezpiecznie walczyć w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu biorą udział żołnierze z wojsk obrony terytorialnej, jednostek operacyjnych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. To pierwszy w historii Centrum Szkolenia WOT kurs z czarnej taktyki.

Najpierw muszą niepostrzeżenie zająć pozycje w pobliżu celu ataku. Później skupiają się na obserwacji i analizie sił chroniących obiekt. Wreszcie mają jak najszybciej dostać się do budynku i wyprzeć żołnierzy przeciwnika ze wszystkich pomieszczeń. Tak w telegraficznym skrócie można opisać jeden z epizodów zorganizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej niemal dwutygodniowego (od 13 do 24 marca) kursu walki w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu uczestniczy kilkudziesięciu terytorialsów, żołnierzy jednostek operacyjnych oraz grupa pograniczników. Dla tych pierwszych kurs jest jednocześnie przepustką do tego, by zostać instruktorami czarnej taktyki.

Płk Edward Chyła, komendant CSWOT, podkreśla, że to pierwsze szkolenie z walki w terenie zurbanizowanym, które odbywa się w toruńskim centrum. Kurs jest wyjątkowy także ze względu na instruktorów – są nimi brytyjscy żołnierze, a konkretnie komandosi z 3 Batalionu Regimentu (pułku) Rangers. Komendant centrum wyjaśnia, że to efekt uzgodnień, do których doszło w czasie ubiegłorocznej wizyty gen. Geralda Stricklanda, dowódcy brytyjskiej 6 Dywizji. – Ustaliliśmy wówczas, że zorganizujemy w 2023 roku szereg kursów, które będą prowadzone we współpracy z Brytyjczykami – wyjaśnia płk Chyła.

REKLAMA

„Urban course” został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej brytyjscy komandosi uczyli Polaków podstaw czarnej taktyki, czyli m.in. sposobów poruszania się w terenie zurbanizowanym, tego jak szybko i bezpiecznie wchodzić do budynków, metod przeszukiwania i zajmowania kolejnych pomieszczeń, eliminacji zagrożenia. Druga część kursu przeznaczona jest na metodologię, czyli naukę uczenia innych.

– W pierwszym tygodniu działaliśmy najpierw w drużynach, potem w plutonach. Teraz, gdy kursanci mają już odpowiedni zasób wiedzy, przyszedł czas na taktyczną stronę działań w terenie zurbanizowanym. Ostatnim etapem szkolenia jest nauka tego, jak uczyć innych walki w mieście – opowiada jeden z brytyjskich instruktorów.

Uczestnicy szkolenia przyznają, że jest ono dla nich bardzo wartościowe, tym bardziej że prowadzone przez doświadczonych zagranicznych komandosów. – Instruktorzy brytyjscy są bardzo otwarci, w sposób zrozumiały dla nas przekazują wiedzę i swoje doświadczenie – ocenia kursantka z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Najważniejsza lekcja? – Chyba to, że zawsze trzeba być przygotowanym, iż zagrożenie może pojawić się z każdej strony – mówi.

Program kursu pozytywnie oceniają także bardziej doświadczeni mundurowi. Zdaniem funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej szkolenie prowadzone przez brytyjskich komandosów to doskonała okazja do poszerzania wiedzy. – Kurs stanowi dla nas możliwość sprawdzenia procedur, które mamy wypracowane, i ich doskonalenie. Pozwala też poznać procedury wojskowe. Dzięki temu możemy wypracować wspólne z wojskiem schematy działania – wyjaśnia jeden z pograniczników.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
 
Do końca walczył z tyranią
Piekielny ogień dla polskiej armii
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Nowy regulamin dla żołnierzy
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polska wśród światowych liderów
Anakonda na Bałtyku
„Nasze granice w Monte Cassino”
Litwini kupią zestawy Grom
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Pół wieku w zespole
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Bez szklanego sufitu
Topaz dla Bułgarii
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Finlandia w NATO
Nowy wymiar wojska
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Mieczniki do aneksu
Wojsko poza schematem
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Maszerowali, lecz nie ginęli
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Narada przed szczytem NATO
Ukryją się w Berberysach
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Najsprawniejsi wieloboiści
Śladem profesjonalistów
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Włosi na straży polskiego nieba
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cegiełka na morzu
Razem gotowi na wszystko
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
B9 stawia na solidarność
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
WOT i „Anakonda”
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Słowa jak pociski
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Obrady Grupy Północnej w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO