moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy ćwiczą na poligonie w Orzyszu. Zwierzchnik sił zbrojnych zatwierdził także dokument określający kierunki rozwoju sił zbrojnych w latach 2025–2039. – To czas, który dla przyszłości Polski ma charakter przełomowy – powiedział.

„Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039” to dokument opracowywany przez specjalistów z Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Określa on cele oraz priorytety rozwoju Wojska Polskiego w zakresie podnoszenia zdolności operacyjnych. W piątek na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz został zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. – Główne kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych na 15 lat to ten czas, który patrząc na dzisiejszą sytuację, dla przyszłości Polski ma charakter przełomowy – powiedział zwierzchnik sił zbrojnych. Mimo że dokument jest niejawny, prezydent wyjaśnił, iż wskazuje on, że Wojsko Polskie powinno rozwijać się, bazując na dotychczasowych fundamentach: wojskach lądowych, siłach powietrznych i marynarce wojennej. – Tak jak wygląda to w naszym wojsku od dziesięcioleci. Ale do tego dochodzą nowe komponenty: wojska obrony cyberprzestrzeni i wojska kosmiczne. A więc obecna sytuacja bezpieczeństwa stawia przed nami wyzwania, którym musimy sprostać – zaznaczył.

REKLAMA

O dokumencie mówił na poligonie także wicepremier Mariusz Błaszczak. – To dowód naszej wspólnej pracy na rzecz rozwoju Wojska Polskiego. Silna i nowoczesna armia to klucz do bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył. Wyjaśnił, że to właśnie dlatego liczba żołnierzy cały czas się zwiększa, a samo wojsko jest modernizowane, „co jest ważne ze względu na przyszłość kraju, jak i jego pozycję na arenie międzynarodowej”. – Jesteśmy silni w sojuszach. Chodzi tu o Sojusz Północnoatlantycki, ale także o współpracę z naszymi partnerami spoza NATO. Mam na myśli przede wszystkim Koreę Południową. Naprawdę uznajemy tę współpracę za wzorową – podkreślił.

Zanim prezydent i wicepremier omówili kwestię zatwierdzonego dziś dokumentu, obserwowali żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy ćwiczyli na orzyskim poligonie. Podczas tych działań korzystali ze sprzętu południowokoreańskiej produkcji: armatohaubic K9 i czołgów K2. Zgodnie z założonym scenariuszem, najpierw ogień artylerii obezwładnił kolumny przeciwnika, które potem zniszczył swym uderzeniem pododdział wojsk pancernych. Co istotne, był to pierwszy raz, kiedy czołgi K2 otworzyły ogień w Polsce (armatohaubice K9 przeszły taki sprawdzian w lutym na poligonie w Toruniu).

– To jest właśnie realizacja dotychczasowych głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych. Teraz jest ona wsparta doświadczeniem wynikającym z obserwacji tego, co dzieje się dziś w Ukrainie – podkreślił Andrzej Duda. Zaznaczył, że to Polska od dawna przekazuje objętemu wojną państwu nowoczesny sprzęt, m.in. armatohaubice Krab, które są bliźniaczo podobne do K9. Wskazał również, że to dzięki doświadczeniom z ukraińskiego pola walki, jak i opiniom dowódców Wojska Polskiego wiemy, jak ważną rolę w armii pełni sprzęt pancerny. – Jednym z wniosków jest właśnie decyzja o zakupie m.in. czołgów K2. Czołgów lżejszych, o świetnej manewrowości, jednocześnie świetnie odpowiadających potrzebom naszego ukształtowania terenu – zaznaczył.

O tym, że czołgi K2 spełniają wymagania Wojska Polskiego mówił także wicepremier. Przyznał, że rozmawiał o zaletach tego typu uzbrojenia z żołnierzami, którzy używają go na co dzień. – Mówili przede wszystkim o celności, funkcjonalności i hydropneumatycznym zawieszeniu, które daje przewagę właśnie w takich warunkach geograficznych – wyliczał. – To jest bardzo dobry sprzęt w rękach świetnie przeszkolonych polskich żołnierzy – podkreślił.

Nazywane Czarnymi Panterami czołgi K2 trafiły do wyposażenia 20 Brygady Zmechanizowanej w grudniu ubiegłego roku, czyli zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Polska zamówiła uzbrojenie. Umowa wykonawcza na dostawę sprzętu została zawarta w sierpniu 2022 roku. Na jej mocy do 2025 roku Polska ma otrzymać w sumie 180 wozów. Będzie to jednak dopiero początek dostaw, ponieważ Wojsko Polskie ma otrzymać łącznie tysiąc takich maszyn. Co istotne, w przyszłości mają być to czołgi w wersji K2PL, a ich produkcja ma odbywać się w Polsce.

K2 to czołg podstawowy generacji 3+. Jest uzbrojony w armatę gładkolufową kalibru 120 mm, uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy kalibru 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy o kalibrze 12,7 mm. Zaawansowany system kierowania ogniem zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach. Opancerzenie czołgu K2 zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową, dodatkowo może być uzupełnione także o aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS). Napęd czołgu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów. Masa całkowita K2 to 55 t.

Czołg K2 to jedna z najnowocześniejszych i najmłodszych tego typu konstrukcji na świecie. Projektowanie Czarnych Panter rozpoczęło się w 1995 roku, a w 2008 czołg przeszedł pierwsze testy. Zaledwie sześć lat później K2 trafiły do wyposażenia armii koreańskiej. Polska jest pierwszym krajem, który zdecydował się na zakup tych czołgów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Najsprawniejsi wieloboiści
 
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Wojsko poza schematem
Śladem profesjonalistów
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Razem gotowi na wszystko
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
B9 stawia na solidarność
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Topaz dla Bułgarii
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Nowy regulamin dla żołnierzy
WOT i „Anakonda”
Finlandia w NATO
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Słowa jak pociski
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Anakonda na Bałtyku
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Nasze granice w Monte Cassino”
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nowy wymiar wojska
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Do końca walczył z tyranią
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polska wśród światowych liderów
Włosi na straży polskiego nieba
Piekielny ogień dla polskiej armii
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Litwini kupią zestawy Grom
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Mieczniki do aneksu
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Pół wieku w zespole
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Ukryją się w Berberysach
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Narada przed szczytem NATO
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Bez szklanego sufitu
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO