moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze polskie załogi F-35

Polskie samoloty F-35 są już na linii produkcyjnej, a biało-czerwoną flagę na ich kadłubach zobaczymy w połowie przyszłego roku. Co z załogami? Dziś wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się lotnikami, którzy mają za sobą tzw. szkolenie zapoznawcze i jako pierwsi polecą do Stanów Zjednoczonych, by szkolić się w lotach na F-35 i ich obsłudze.

– Przed wami dobra przyszłość, jeżeli chodzi o wasze kariery. Od niej też zależy bezpieczeństwo naszego kraju. Polska jest bezpieczna dzięki waszej służbie – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z lotnikami w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Byli wśród nich zarówno przyszli piloci samolotów, jak i technicy, którzy będą odpowiadać za sprawność polskich F-35.

Wicepremier przypomniał, że jednym z najważniejszych zadań rządu jest wzmacnianie armii. – Wojsko ma bronić każdego skrawka polskiej ziemi. Wyprzedzając zagrożenia, zdecydowaliśmy, by zwiększać siłę Wojska Polskiego – mówił minister obrony narodowej. Nawiązał też do zakupów m.in. amerykańskich czołgów Abrams i zestawów Patriot, ale nie tylko. – Osiągnęliśmy bardzo duży sukces dotyczący współpracy z Koreą Południową. Czołgi K2 i armatohaubice K9 są już w Polsce. Także samoloty FA-50 w tym roku trafią do Polski – powiedział Mariusz Błaszczak. Wskazując na nowy sprzęt, zwrócił uwagę na możliwości jego współdziałania. – F-35 będą bardzo dobrze współpracowały z naszymi Patriotami. Tworzymy system, który odstraszy agresora – powiedział wicepremier.

Film: MON

O integracji systemów mówił również gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych. – Dzięki samolotom F-35 rozwiązujemy problem zintegrowanej obrony przeciwpowietrznej o charakterze antydostępowym – mówił gen. Nowak. Podkreślał, że wejście F-35 do służby w Siłach Zbrojnych RP stanowi przełom, i to zarówno dla wojska, jak i kadry. – Wprowadzając program F-35, przykładamy wielką wagę do tego, by ludzie, którzy będą brali w nim udział, mieli jak największe kompetencje. To minimalizuje ryzyko jakichkolwiek opóźnień. Ci lotnicy takie kompetencje mają – powiedział generał o żołnierzach, którzy zakwalifikowali się na szkolenie specjalistyczne.

Wcześniej przeszli oni w USA symulatorowe szkolenie zapoznawcze z samolotem F-35. Po nim ostatecznie zadeklarowali, czy chcą zostać pilotami tych maszyn. W tym gronie znaleźli się głównie doświadczeni piloci samolotów F-16, wyszkoleni liderzy, którzy w przyszłości obejmą stanowiska dowódcze w eskadrach F-35. Właściwe szkolenie rozpoczną w przyszłym roku. Będą od początku latać na samolotach wyprodukowanych dla polskich sił powietrznych (w odróżnieniu od pilotów F-16, którzy szkolili się na amerykańskich maszynach).

Gen. bryg. Ireneusz Nowak zapewnił, że program F-35 przebiega bez zakłóceń. – Nasze samoloty są już na linii produkcyjnej i w przyszłym roku, około lipca, powinniśmy się spodziewać pierwszych F-35 z biało-czerwoną szachownicą na kadłubach – zapowiedział. Inspektor sił powietrznych powiedział również, że rozpoczęły się już prace nad nowoczesną infrastrukturą, dzięki której samoloty F-35 będą mogły bezpiecznie wykonywać zadania w Polsce.

Pod koniec stycznia 2020 roku wojsko zamówiło 32 myśliwce F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia. Polska jest dziesiątym państwem NATO, które kupiło tego typu maszyny. F-35 będą współpracowały m.in. z systemem Patriot, zamówionym przez resort obrony w 2018 roku, i z samolotami F-16, użytkowanymi przez polskie siły powietrzne.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Lockheed Martin, MON

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
 
PKW Orlik już w Estonii
„Pług” idzie na śmierć
Realia, a nie teoria
Wojsko pomoże Słoweńcom
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik gotowy na misję
Nowe AWACS-y dla NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanim wyruszą do Bagdadu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Podchorążowie świętują
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ostre strzelanie w Świętoszowie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laureaci cyberkonkursu MON
Wojsko wraca do Babimostu
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Armia Polska w drodze do Europy
Ekspresowa pomoc
Operacja NATO przy granicy z Rosją
32 krążki pływaków-żołnierzy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Kolejne zakupy dla wojska
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Śmiertelny wypadek żołnierza
Futsal na zakończenie rywalizacji
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Orka po koreańsku
Uwolnić zakładników
„Sokół” wylądował
Out of the Shadow
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Witkacy – piąty wieszcz?
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polsko-koreańskie rozmowy
Najdłuższa noc
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Narodziny polskich sił morskich
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Terytorials na etacie
Abramsy jadą na ukraiński front
Polski dzień strzelania w Rumunii
Unijna pomoc dla Ukrainy
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Pierwszy polski Homar
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Fiński debiut w Sojuszu
Zielony talizman Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO