moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
HIMARS-y w Polsce

Polskie siły zbrojne zostały wzmocnione HIMARS-ami. Pierwsze pięć wyrzutni jest już w Warszawie, wkrótce zostaną przetransportowane na wschód kraju, do 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Wojsko zyska dużą siłę rażenia, a artyleria zostanie wzmocniona – zapewniał wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Wyrzutnie HIMARS, które przyjmujemy dziś do Wojska Polskiego, to sprzęt, jaki sprawdził się w Ukrainie. Używają go żołnierze walczący na froncie – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Pięć wyrzutni HIMARS przyleciało do Polski ze Stanów Zjednoczonych na pokładzie An-124 Rusłan. Obecnie stacjonują w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego, ale wkrótce zostaną przekazane żołnierzom 1 Brygady Artylerii 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Chcemy jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Przykład Ukrainy pokazuje, że artyleria pełni istotną rolę w konfliktach – mówił Mariusz Błaszczak. – W stosunkowo krótkim czasie będziemy dysponować dużą siłą rażenia i wzmocnimy polską artylerie – zapewnił wicepremier.

Broń została dostarczona Polsce na mocy umowy podpisanej w 2019 roku, która zakłada zakup 18 wyrzutni bojowych HIMARS. „Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są już dostawy innych elementów, wchodzących do wyposażenia dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych” – podaje Centrum Operacyjne MON. Oprócz wyrzutni bojowych Polska cztery lata temu kupiła również wyrzutnie szkoleniowe, zapas amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Wszystkie zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone w tym roku i trafią do 16 DZ.


Film: Przemysław Boryczka / ZbrojnaTV

Jednocześnie szef MON-u poinformował, że trwają negocjacje w sprawie kolejnej umowy dotyczącej HIMARS-ów. – Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Będą one sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe, i będą zamontowane na podwoziach Jelcza – powiedział Mariusz Błaszczak. – Chcemy również wynegocjować, by w ramach nowego kontraktu w Polsce odbywała się współprodukcja HIMARS-ów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet – mówił wicepremier.

Błaszczak dodał, że umowa dotycząca amerykańskiego systemu artylerii rakietowej była przedmiotem jego rozmów z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. – Jestem optymistą, jeśli chodzi o ten kontrakt – powiedział wicepremier.

Szef MON-u przypomniał również, że w Toruniu powstanie Akademia HIMARS, w której będą się szkolić m.in. operatorzy wyrzutni. – Będzie stanowiła ważny ośrodek szkoleniowy oraz serwisowy dla państw, które posiadają albo będą posiadać te wyrzutnie HIMARS – powiedział wicepremier Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że obecne dostawy HIMARS-ów to pierwszy krok do budowania zdolności operacyjnych polskiego wojska w zakresie rażenia celów oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Następnym etapem jest dostarczenie kolejnych wyrzutni HIMARS, a także polskiej produkcji pojazdów kołowych (od wozów z napędem 4 × 4 po platformy na podwoziach 8 × 8), bezzałogowych statków powietrznych czy systemów radiolokacyjnych. „Wszystkie wyrzutnie rakietowe, zarówno M142 HIMARS, w tym również docelowo te, które są obecnie dostarczane, jak i K239 Chumnoo zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz oraz podwoziami Jelcz” – informuje Centrum Operacyjne MON

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko Polskie ma nowych oficerów
 
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Orka po koreańsku
Polski dzień strzelania w Rumunii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik już w Estonii
Śmiertelny wypadek żołnierza
Najdłuższa noc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
„Pług” idzie na śmierć
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Witkacy – piąty wieszcz?
Narodziny polskich sił morskich
Ekspresowa pomoc
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wojsko pomoże Słoweńcom
Terytorials na etacie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Kolejne zakupy dla wojska
Pierwszy polski Homar
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
„Sokół” wylądował
Podchorążowie świętują
Futsal na zakończenie rywalizacji
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Out of the Shadow
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Nowe AWACS-y dla NATO
Laureaci cyberkonkursu MON
Unijna pomoc dla Ukrainy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Fiński debiut w Sojuszu
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
PKW Orlik gotowy na misję
Realia, a nie teoria
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wojsko wraca do Babimostu
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Polsko-koreańskie rozmowy
Armia Polska w drodze do Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO