moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO

Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie z obsługi śmigłowców Apache, a do Polski trafią pierwsze egzemplarze tego sprzętu. Na razie z zasobów US Army – powiedział w Bemowie Piskim wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON pojechał na Mazury, aby spotkać się z żołnierzami pięciu armii NATO, którzy biorą udział w ćwiczeniach „Griffin Shock ’23”.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód odpowiada za koordynację działań Batalionowych Grup Bojowych NATO. Jednak podczas ćwiczeń „Griffin Shock ’23” po raz pierwszy w historii w jej podporządkowanie trafiła także jednostka armii amerykańskiej – 2 Pułk Kawalerii. – Jesteśmy bardzo zbudowani tą współpracą. To dowód naszej jedności i dowód jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, który w piątek spotkał się z uczestnikami ćwiczeń. Szef MON zaznaczył, że w ten sposób sojusznicy wysyłają „sygnał Rosji, że nie opłaca się atakować terytorium NATO”. – Współpraca między siłami polskim, siłami Stanów Zjednoczonych i całego Sojuszu jest bardzo ścisła – podkreślił.

 

REKLAMA

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że podczas takich ćwiczeń jak „Griffin Shock ’23” żołnierze mogą podnosić swoje umiejętności, a także udowodnić, że doskonale znają obowiązujące procedury. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, z jakiego korzystają podczas działań. – Widzieliśmy możliwości śmigłowców Apache. Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na tym sprzęcie – poinformował wicepremier. Zaznaczył, że dzięki ustaleniom z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, pierwsze egzemplarze tego uzbrojenia zostaną niedługo wysłane do Polski. – Trafią do nas w formule „backfillingu”, czyli wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na zakupienie dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców Apache – zaznaczył szef MON. Przypomniał, że w Polsce są już pierwsze z zamówionych wyrzutni HIMARS. Wkrótce sprzęt zostanie przekazany 16 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje na Mazurach.

Wicepremier zwrócił się także do żołnierzy uczestniczących w manewrach „Griffin Shock ’23”. – Dziękuję za waszą obecność i budowanie interoperacyjności. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział.

Celem ćwiczeń „Griffin Shock ’23”, które odbyło się na poligonie w Bemowie Piskim, było potwierdzenie gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego do obrony wschodniej flanki NATO. Do tego działania zostało zaangażowanych łącznie trzy tysiące żołnierzy, nie tylko Wojska Polskiego (największe siły skierowała 15 Brygada Zmechanizowana) i Stanów Zjednoczonych, lecz także Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, wyposażonych w kilkaset jednostek sprzętu. – Ćwiczenia potwierdziły, że jesteśmy w stanie w szybkim tempie przyjąć, zintegrować i poprowadzić do walki znaczne siły Sojuszu – powiedział na poligonie gen. dyw. Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Dywizji. – Podczas tych ćwiczeń pokazaliśmy zdolność NATO do prowadzenia wspólnych działań operacyjnych – dodał gen. dyw. David Hodne, który stoi na czele 4 Dywizji Piechoty US Army.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w 2017 roku. W jej szeregach służą żołnierze 13 narodowości, a ich głównym zadaniem jest koordynowanie działań Batalionowych Grup Bojowych NATO dyslokowanych w Polsce i na Litwie. To dwa z kilku międzynarodowych batalionów, które Sojusz Północnoatlantycki rozmieścił na wschodniej i południowej flance NATO. Była to odpowiedź na rosyjską aneksję Krymu. Pododdział stacjonujący na Mazurach tworzą żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a na ich czele stoją Amerykanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe kontrakty w USA
 
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Cyberżołnierze na szczycie NATO
RBN o rezultatach szczytu NATO
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Szef rządu w Łuczniku
Odliczanie do przysięgi
Przyszłość pod znakiem dronów
Polsko-koreańskie rozmowy
The Power of Buzdygany Awards
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Moc Buzdygana
Spełnia marzenia
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wirtualna walka na morzu
Dwa medale w Budapeszcie
Szwedzi na „Czernickim”
Czerwona powódź
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Rakietowe kompetencje w Zielonce
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Tak rodziła się konspiracja
Długi marsz na wschód
Stawia na dobrą komunikację
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
16 Dywizja świętuje
"Jesienny ogień” z ministrem
Nie płynie z nurtem
Brązowa czwórka podwójna
Raki dla podhalańczyków
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Abramsy jadą na ukraiński front
Plan misji „Air Defender”
Nie uznaje półśrodków
Konsekwentnie dąży do celu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Śladem profesjonalistów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armia rosyjska wychodzi z Polski
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wyższe diety za służbę na granicy
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wychodzi poza schematy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Lecimy F-35
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Atak o świcie
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Przysięga w Kolnie
Strategiczne partnerstwo z Londynem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO