moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne VISy i Groty

– Nowe pistolety niebawem trafią do Wojska Polskiego. W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojsko kupiło również 200 sztuk reprezentacyjnej wersji karabinków Grot.

Pierwsze egzemplarze opracowanego przez polskich konstruktorów pistoletu VIS 100 trafiły do jednostek w 2019 roku. Był to efekt umowy z 2018 roku, gdy wojsko zamówiło 20 tysięcy sztuk VIS-ów. Teraz nasza armia zdecydowała się pozyskać kolejną partię tej broni. – W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – napisał 19 maja w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Kontrakt, którego wartość wynosi 160 mln zł, przewiduje dostawy w latach 2024–2026. Pistolety zostaną dostarczone wraz z wyposażeniem obejmującym m.in.: kabury taktyczne dla użytkowników prawo i leworęcznych, nakładki chwytu standardowego i powiększonego oraz zestawy obsługowo-naprawcze. Dokument parafowali dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu spółki, oraz płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.

– Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i, podobnie jak karabinki z rodziny MSBS Grot, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne oddanie strzału – podkreślał Seweryn Figurski.

REKLAMA

Opracowany przez specjalistów z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom pistolet VIS 100 ma długość 195 mm (z czego lufa 110 mm), wysokość 142 mm i szerokość 34 mm. Broń bez magazynka ma masę 710 g, a z magazynkiem nieco ponad 800 g. Siła nacisku na spust wynosi 25 N przy strzelaniu bez samonapinania i 50 N z samonapinaniem. Pistolet został wyposażony w szynę NATO Rail (zgodną ze STANAG 4694), na której żołnierz zgodnie ze swoimi preferencjami może przykładowo zamocować laserowy wskaźnik celu lub oświetlenie taktyczne.

Pracę nad konstrukcją, która mogłaby zastąpić w linii pistolety zasilane amunicją 9 mm Makarowa, inżynierowie z „Łucznika” rozpoczęli w 2013 roku. Efekt prac badawczo-rozwojowych został zaprezentowany w 2014 roku w postaci broni o nazwie PR-15 Ragun. Cztery lata później Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że wprowadzi ten pistolet do służby w Siłach Zbrojnych RP. Jednocześnie zapadła decyzja, iż otrzyma on nazwę VIS 100. VIS w nawiązaniu do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, a „100” na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejne Groty

19 maja radomska fabryka podpisała z Agencją Uzbrojenia jeszcze jeden kontrakt. Chodzi o umowę na niemal 200 karabinków MSBS Grot w wersji „R”, czyli reprezentacyjnych. Zgodnie z kontraktem „Łucznik” otrzyma 2,6 milionów złotych, a broń ma być dostarczona polskiej armii do końca września tego roku. – Żołnierze wykorzystujący karabinki reprezentacyjne w służbie bez wątpienia stanowią wyjątkową grupę użytkowników broni. Podtrzymują tradycje ceremoniału wojskowego i uświetniają wiele patriotycznych uroczystości, wydarzeń o randze państwowej czy z udziałem VIP-ów. Cieszy nas i napawa dumą, że Fabryka Broni dzięki swoim konstrukcjom będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni.

Groty w wersji „R” są w polskiej armii od 2016 roku i były pierwszą odmianą MSBS, jaka trafiła do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze


Dwa medale w Budapeszcie
 
The Power of Buzdygany Awards
Moc Buzdygana
Przysięga w Kolnie
Atak o świcie
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie płynie z nurtem
"Jesienny ogień” z ministrem
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Szef rządu w Łuczniku
Raki dla podhalańczyków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
16 Dywizja świętuje
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Długi marsz na wschód
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wojsko pomoże Słoweńcom
Abramsy jadą na ukraiński front
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Stawia na dobrą komunikację
Konsekwentnie dąży do celu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Przyszłość pod znakiem dronów
Spełnia marzenia
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Nie uznaje półśrodków
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Czerwona powódź
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Lecimy F-35
Odliczanie do przysięgi
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wirtualna walka na morzu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wyższe diety za służbę na granicy
Wychodzi poza schematy
Polsko-koreańskie rozmowy
Brązowa czwórka podwójna
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Plan misji „Air Defender”
Wojskowe kontrakty w USA
Tak rodziła się konspiracja
RBN o rezultatach szczytu NATO
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Szwedzi na „Czernickim”
Stop szkalowaniu polskiego munduru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO