moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Razem gotowi na wszystko

Uprowadzenie statku powietrznego, poszukiwanie rozbitków na morzu czy udzielenie wsparcia lotnikom, którzy katapultowali się z uszkodzonego samolotu – to tylko część wyzwań, którym musieli sprostać uczestnicy ćwiczeń „Renegade/Sarex ’23”. Wzięło w nich udział tysiąc osób: żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile.

„Renegade/Sarex” to ćwiczenia organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, których celem jest sprawdzenie procedur oraz gotowości wojska i innych służb do działań podczas sytuacji kryzysowych. Właśnie zakończyła się 16. edycja szkolenia. – Każdego dnia odczuwamy, że sytuacja bezpieczeństwa się zmienia. Niestety, nie na lepsze – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podczas konferencji podsumowującej „Renegade/Sarex ’23”. Tym bardziej więc przetestowanie współpracy różnych służb jest tak ważne, podkreślają żołnierze.

REKLAMA

Do działania zostali zaangażowani wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej oraz Granicznej, medycy, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), a także systemu ratownictwa morskiego (SAR), przedstawiciele wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jakim wyzwaniom musieli sprostać mundurowi i cywile podczas „Renegade/Sarex ’23”? Gen. broni Piotrowski wyjaśnił, że ćwiczenia odbywały się na terenie dziewięciu województw i było w nie zaangażowanych w sumie tysiąc osób. Do ich zadań należało m.in. odnalezienie załogi statku powietrznego, który uległ awarii, i udzielenie jej wsparcia, zorganizowanie akcji poszukiwania rozbitej maszyny, prowadzanie misji poszukiwawczo-ratowniczych zarówno na morzu, w górach, jak i terenie zurbanizowanym, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym. To wszystko nie udałoby się bez dobrej koordynacji działań wielu osób reprezentujących różne służby i podmioty.

Do akcji zostali zaangażowani m.in. żołnierze z zespołów poszukiwawczo-ratowniczych czterech brygad WOT-u. Za zabezpieczenie działań wojsk i służb w czasie katastrofy lotniczej odpowiadali żandarmi. – To zadanie, które realizujemy na co dzień – mówił płk Daniel Suski, szef Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Ale, jak dodał, tym razem żandarmi działali w terenie bardzo zalesionym, co dodatkowo utrudniało zadanie.

Dowódca operacyjny poinformował, że wszystkie zaplanowane epizody ćwiczeń zostały zrealizowane i zakończyły się powodzeniem. – Zauważyliśmy przede wszystkim duży progres, jeśli chodzi o skrócenie łańcucha decyzyjnego – powiedział generał. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, aby funkcjonariusz i żołnierz mogli współdziałać np. na pokładzie jednego śmigłowca, konieczne było uzyskanie odpowiedniej zgody na poziomie ministerialnym, a dziś sytuacja jest inna i wszystko przebiega sprawniej.

To jednak dopiero wstępne podsumowanie. Przebieg „Renegade/Sarex ’23” jest cały czas dokładnie analizowany. – Będziemy wyciągać wnioski i szukać słabych stron tych działań, bo takie też występują. Istotne jest to, aby je poprawić – zaznaczył. Dodał, że jeden z pierwszych wniosków dotyczy konieczności poprawienia łączności między przedstawicielami służb i innych instytucji, które brały udział w ćwiczeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ, kpt. mar. Damian Przybysz / 3 FO, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
 
Szef rządu w Łuczniku
Wojskowe kontrakty w USA
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Brązowa czwórka podwójna
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Szwedzi na „Czernickim”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wychodzi poza schematy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Odliczanie do przysięgi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Nie płynie z nurtem
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
The Power of Buzdygany Awards
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Wyższe diety za służbę na granicy
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Stawia na dobrą komunikację
Plan misji „Air Defender”
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Spełnia marzenia
Długi marsz na wschód
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Przysięga w Kolnie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Raki dla podhalańczyków
Armia rosyjska wychodzi z Polski
RBN o rezultatach szczytu NATO
Konsekwentnie dąży do celu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tak rodziła się konspiracja
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Lecimy F-35
Nie uznaje półśrodków
16 Dywizja świętuje
Dwa medale w Budapeszcie
"Jesienny ogień” z ministrem
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Moc Buzdygana
Czerwona powódź
Śladem profesjonalistów
Wirtualna walka na morzu
Przyszłość pod znakiem dronów
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Polsko-koreańskie rozmowy
Atak o świcie
Polsko-czeska współpraca myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO