moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę

Rozpoczęły się wspólne działania Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb w celu usunięcia zagrożenia, czyli neutralizacji złotej algi – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W akcję koordynowaną przez resort klimatu i środowiska są zaangażowani żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Rezultaty tych działań poznamy za około dwa tygodnie.

O ponownej walce ze złotą algą, czyli glonami które doprowadziły do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej Odry, poinformowała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy neutralizację złotej algi na Kanale Gliwickim – napisała wczoraj na Twitterze Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska dodała, że działania są prowadzone z udziałem Wojska Polskiego, straży pożarnej oraz służb wojewody opolskiego. Nadzór naukowy nad pracami sprawuje Instytut Ochrony Środowiska we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
O działaniu żołnierzy informowało wczoraj także MON. Resort obrony podał, że żołnierze pomagają usunąć zagrożenie i włączyli się w neutralizację wykwitu glonów. Do tego zadania zostali wyznaczeni wojskowi chemicy z Tarnowskich Gór. – W wyniku ustaleń międzyresortowych zapadła decyzja o skierowaniu grupy zadaniowej z 5 Pułku Chemicznego do udziału w eksperymencie prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie usunięcia złotej algi z wód Odry i jej dopływów – potwierdza mjr Arkadiusz Kustra, oficer prasowy 5 pchem.

Prace w wodach Kanału Gliwickiego (droga wodna łącząca Gliwice z Odrą) żołnierze rozpoczęli w poniedziałek rano. – Kilkudziesięciu naszych żołnierzy aplikowało do wody środek neutralizujący złotą algę na śluzie Sławięcice w województwie opolskim – mówi mjr Kustra. Wcześniej na śluzie uruchomiono pompy strażackie, za pomocą których preparat został dobrze rozmieszany w wodzie. – We wtorek będziemy działać według tego samego schematu, ale w innym rejonie Kanału Gliwickiego. Do wody na śluzie Nowa Wieś żołnierze wprowadzą środek innego rodzaju – dodaje.

Resort klimatu i środowiska wyjaśnia, że do wody są wpuszczane uprzednio przetestowane w warunkach laboratoryjnych preparaty powstrzymujące rozwój glonów. – Są to środki stosowane w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych do powstrzymywania zakwitów Prymnesium parvum złotej algi lub innych glonów – podaje MKiŚ. Pierwsze rezultaty tych działań mają być znane za kilkanaście godzin, ale pełne wyniki nie wcześniej niż w ciągu dwóch tygodni. – Ten etap jest konieczny dla podjęcia dalszych działań zaradczych przy neutralizacji tego inwazyjnego glonu w wodach otwartych – podaje MKiŚ.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że sytuacja na Odrze jest monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu i sprawdzane m.in. pod kątem wykwitu złotych alg. GIOŚ monitoruje także jakość innych wód. W żadnej rzece, poza Odrą i Kanałem Gliwickim, nie stwierdzono obecności złotej algi.

Latem ubiegłego roku złota alga doprowadziła do skażenia Odry. Gdy glony zakwitły i wydzieliły toksyny, w rzece zginęło setki tysięcy ryb. Wówczas do pomocy strażakom także skierowano wojsko – żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych. Zajmowali się m.in. wybieraniem padłych ryb, zarówno z lądu, jak i z wody. Terytorialsi pomagali również strażakom w ustawieniu elastycznej zapory na rzece, która miała za zadanie zatrzymać martwe ryby.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: por. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
 
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Pancerny sznyt
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Serwis bliżej domu
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Nowy porządek w Europie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ostatnia niedziela…
Spadochroniarze na warcie w UE
„Jaguar” z Gujany
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Oczy na Kijów
Mark Rutte pokieruje NATO
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Miliardy na modernizację armii
Szkolenie do walk w mieście
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Lato pod wodą
Szkolenie na miarę czasów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Olimp gotowy na igrzyska!
Śmierć przyszła po wojnie
Spędź wakacje z wojskiem!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Biało-czerwona nad Wilnem
Ludzie bez twarzy
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Walka – tak, ale tylko polityczna
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Wsparcie MON-u dla studentów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Za zdrowie utracone na służbie
Strzelnice dla specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO