moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne

Jak co roku Muzeum Historii Polski zaprasza do głosowania w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku. My podpowiadamy, które ze startujących w konkursie projektów są związane z szeroko rozumianą historią wojskowości. Głosy można oddawać internetowo do 15 czerwca, a zwycięzców poznamy tydzień później na uroczystej gali.

Celem organizowanego od 16 lat konkursu Wydarzenie Historyczne Roku jest popularyzacja historii Polski poprzez uhonorowanie organizatorów najciekawszych inicjatyw promujących polską historię i kulturę. – Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia – mówi Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski, które jest organizatorem konkursu. Od początku istnienia konkursu zgłoszono do niego ponad 2 tys. projektów, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. osób.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne, instytucje, środowiska polonijne i stowarzyszenia zgłaszają zorganizowane przez siebie w ubiegłym roku wydarzenia związane z historią Polski, w drugim najlepsze przedsięwzięcia zostaną wyłonione w drodze głosowania internautów. Projekty można przysyłać w trzech kategoriach: „Wydarzenie” (m.in.: festiwale, konferencje, rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle), „Wystawa” oraz „Edukacja” (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne, publikacje, filmy).

REKLAMA

W tym roku zostało zgłoszonych blisko 200 projektów z kraju i zagranicy. Spośród nich jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego, wybrało 15 najlepszych, po pięć w każdej z kategorii.

Pilecki i Enigma

Wśród wytypowanych projektów znajdziemy kilka związanych z szeroko rozumianą historią wojskowości. W kategorii „Wydarzenie” znalazło się otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. W domu rodzinnym Marii, żony Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia obozu Auschwitz, powstała wystawa ukazująca postać bohatera. – Udział w plebiscycie to promocja nie tylko nowego muzeum, jedynego miejsca w Polsce, które w tak kompleksowy sposób opowiada historię Witolda Pileckiego, lecz także miasta Ostrów Mazowiecka – podkreślają władze placówki.

Druga propozycja w tej samej kategorii to uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W 2019 roku zespół archeologów z placówki odnalazł na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. W zeszłym roku spoczęli oni wraz ze swoim dowódcą mjr. Henrykiem Sucharskim na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.


Film: Muzeum Historii Polski

Z kolei w kategorii „Edukacja” startuje „Gra szyfrów” Instytutu Pamięci Narodowej, która pokazuje dokonania polskich kryptologów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zadaniem graczy jest złamanie bolszewickich szyfrów i zniszczenie sowieckiego pociągu pancernego. – To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami – informuje IPN. Pod nadzorem instytutu odwzorowano detale gry na podstawie autentycznych zdjęć lub historycznych eksponatów.

Do tematu szyfrów nawiązuje także projekt „Grudzień z Rejewskim” zorganizowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W 90. rocznicę złamania szyfru Enigmy przez Mariana Rejewskiego, kryptologa i bydgoszczanina, odbył się cykl wydarzeń – m.in. zaprezentowano replikę maszyny szyfrującej Enigma, zorganizowano lekcje multimedialne, grę miejską i otwarto pokój zagadek.

Nowa, rozbudowana ekspozycja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, poświęcona historii stanu wojennego, pacyfikacji kopalni „Wujek” i działalności opozycji, znalazła się wśród nominowanych projektów w kategorii „Wystawa”. W dawnym magazynie kopalni wyeksponowano m.in. rampę, z której pluton ZOMO strzelał 16 grudnia 1981 roku do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich. Do najważniejszych eksponatów należy też czołg T-55, użyczony przez resort obrony. Tego typu pojazdy brały udział w pacyfikacji strajku.

Internauci decydują

Wśród pozostałych półfinalistów konkursu są m.in. portal przedstawiający relacje mieszkańców Polski i Ukrainy do XIX wieku, edukacyjna gra planszowa o historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowa odsłona Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu, ekspozycja o polskim modernizmie w Muzeum Narodowym w Krakowie, Rok Bernarda Bellotta zw. Canalettem na Zamku Królewskim w Warszawie czy otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Teraz nadszedł czas na drugi etap konkursu, czyli głosowanie internautów na projekty zakwalifikowane przez jury. To internauci zdecydują, które przedsięwzięcia wygrają. Aby oddać głos, trzeba wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z wydarzeniami i oddać łącznie trzy głosy, po jednym w każdej kategorii. Głosować można do 15 czerwca.
– Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali finałowej 22 czerwca – podaje rzecznik MHP. Projekt, który w swojej kategorii zbierze największą liczbę głosów internautów, otrzyma tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2022, a jego organizatorzy odbiorą statuetkę autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza.

W zeszłym roku w konkursie zwyciężyły: projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” Urzędu Miasta Rzeszowa, otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznańskim Centrum Dziedzictwa oraz wystawa „Miasto-Moda-Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Plebiscyt jest objęty honorowym patronatem Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Sześcioosobowe armie na start!
 
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Pokazali swoją siłę
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Inwestycja potrzebna jak tlen
NATO on Northern Track
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Gortat Team vs drużyna NATO
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk w Paryżu
„Umieram jak Polak”
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Osiodłać krowę”
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Pierwsza Drużyna” na start
Przez Dunaj do Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Docenić „misjonarzy”
Trzy miecze pokoju
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mistrzowie Spike`ów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Eurosatory 2024 idą na rekord
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Kajakarze i wioślarze na podium
M-ATV po polsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Spadochroniarze w operacji TALO
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pierwsi za sterami Apache
Plan na szczyt
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Podróż w ciemność
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koszykarskie święto w Łodzi
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Policjanci szkolą wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO