moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej miejsc na studiach w LAW

Resort obrony narodowej planuje zwiększenie limitu miejsc na studiach w Lotniczej Akademii Wojskowej. Zgodnie z projektem rozporządzenia zamiast 251 osób naukę na czterech kierunkach pierwszego roku w Dęblinie będzie mogło rozpocząć 300 ochotników. Choć nabór wniosków do tej uczelni już się zakończył, rywalizacja o indeks wciąż trwa.

Limit przyjęć osób na studia wojskowe w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Technicznej w Warszawie, Lotniczej w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Gdyni corocznie określa minister obrony narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem z 2022 roku uczelnie miały przyjąć na pierwszy rok studiów 2040 kandydatów na podchorążych. Teraz w resorcie obrony narodowej powstał projekt rozporządzenia, który zakłada zwiększenie tego limitu do 2089. Dodatkowe 49 miejsc ma przygotować dla kandydatów Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Decyzja ta jest związana z zakupem przez polskie wojsko nowych statków powietrznych FA-50 i F-35 oraz koniecznością wyszkolenia personelu sił powietrznych.

– Zmiana limitu wynika więc z potrzeb kadrowych armii. Za pięć lat przyjęci w tym roku na studia kandydaci zakończą bowiem edukację, zostaną promowani na stopień podporucznika i zostaną wyznaczeni na pierwsze stanowiska służbowe w siłach powietrznych – tłumaczą przedstawiciele MON.

Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia dodatkowe miejsca mają zostać przygotowane na wszystkich czterech kierunkach oferowanych przez LAW w tym roku. Na logistyce limit ma zostać zwiększony z 30 do 40 miejsc, na inżynierii bezpieczeństwa – z 25 do 35, na nawigacji z 60 do 81, a na lotnictwie i kosmonautyce z 136 do 144.

Jak podkreśla ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW, nabór wniosków od zainteresowanych już się zakończył, a spora cześć osób, które złożyły wnioski, zaliczyła pierwsze etapy rekrutacji. – Część kandydatów na m.in. pilotów ma już za sobą badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenie preselekcyjne. Jeśli pozytywnie przeszli te etapy, przed nimi już tylko lipcowe egzaminy wstępne – mówi ppłk Wojtyś. Dodaje, że dla takich osób dodatkowe miejsca to bardzo dobra informacja. – Więcej miejsc to większa szansa na dostanie się na studia. A konkurencja jest spora, bo w internetowej bazie zarejestrowało się 1137 osób, w tym najwięcej na kierunku lotnictwa i kosmonautyki – mówi rzecznik prasowy LAW.

Na pozostałych uczelniach limit pozostał bez zmian. Na AWM kształcenie rozpocznie 175 osób, w AWL – 596, a w WAT – 1018. Kandydaci na studia w tych trzech akademiach będą w pierwszej kolejności zdawać egzaminy wstępne. Do badań lekarskich i psychologicznych przystąpią ci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą o obronie ojczyzny nowo przyjęci podchorążowie we wszystkich czterech akademiach będą w trakcie całego pierwszego roku odbywać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ich uposażenie wyniesie tyle, ile pensja szeregowego zawodowego (obecnie to 4960 zł brutto, ale osoby do 26. roku życia nie płacą podatku). Na co najmniej trzy miesiące przed zakończeniem pierwszego roku studiów podchorąży będzie zobowiązany do złożenia wniosku do rektora uczelni o przyjęcie do służby zawodowej, a następnie do podpisania umowy zawierającej zapis o zwrocie kosztów utrzymania i nauki w wypadku rezygnacji ze studiów. Od drugiego roku podchorążowie będą już pełnić zawodową służbę wojskową. W zależności od stopnia wojskowego i roku studiów będą też rosły ich wynagrodzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: LAW

dodaj komentarz

komentarze


Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
Będą kolejne „Daglezje-P”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
W rezerwie pasywnej będą oceny
Bruksela przed szczytem
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ślubowanie kadetów OPW
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowe śmigłowce kawalerii
Spadochroniarze na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO