moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Musimy stawiać czoła zagrożeniom

W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej 256 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, złożyło przysięgę. – To bardzo dobrze ze względu na zagrożenia, którym stawić czoła musi wolny świat. Musimy wzmacniać Wojsko Polskie – mówił szef MON-u Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim.

– Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, wyposażonego w tak nowoczesną broń, żeby agresor nie zdecydował się na napaść na Polskę – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas przysięgi żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W Tomaszowie Mazowieckim na sztandar przysięgało 256 ochotników (w tym 53 kobiety), którzy zakończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe. Szkolili się w 25 BKP oraz 15 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia z Sieradza.

Podczas uroczystości szef MON-u podziękował żołnierzom, którzy złożyli przysięgę i przypomniał, że wstąpili do wojska zgodnie z nową formułą, którą w ubiegłym roku wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, czyli w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Trzy czwarte spośród wszystkich żołnierzy DZSW postanowiło pozostać na szkoleniu specjalistycznym, czyli wybrało drogę służby jako żołnierze zawodowi – mówił wicepremier Błaszczak.
– To bardzo dobrze ze względu na zagrożenia, którym stawić czoła musi wolny świat, na napaść rosyjską na Ukrainę. Musimy wzmacniać Wojsko Polskie i robimy to konsekwentnie od 2015 roku – podkreślił minister. Jak podał, w 2015 roku armia liczyła 95 tys. żołnierzy, dziś jest ich 172,5 tys. – To jest dowód, że polskie władze poważnie traktują to wszystko, co związane jest z bezpieczeństwem naszej ojczyzny – zaznaczył Błaszczak.

REKLAMA

Jednocześnie szef MON-u zwrócił uwagę, że o sile polskiej armii musi stanowić nie tylko jej liczebność, lecz także nowoczesna broń, która trafia do jej wyposażenia. Poinformował, że m.in. w tym roku 25 BKP otrzyma nowe śmigłowce zamówione w PZL Świdnik, a proces modernizacji dotyczy wszystkich jednostek. – Odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Do wyposażenia trafia sprzęt nowoczesny, przetestowany w boju – mówił wicepremier. Jako przykład podał amerykańskie HIMARS-y, które sprawdzają się jako skuteczna broń w ręku Ukraińców.

– Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, co zamierzają robić zawodowo, żeby wstępowali do wojska – apelował Błaszczak. Zwrócił się także do uczniów szkół średnich, przypominając, że na uczelniach wojskowych przygotowano dla nich w tym roku dodatkowe miejsca. Na koniec szef MON-u podziękował najbliższym żołnierzy za wsparcie, jakiego im udzielają – Jestem przekonany, że są państwo dumni ze swoich synów i córek, i jeszcze raz podkreślam, że podjęta przez nich decyzja jest bardzo dobra dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zakończył
szef MON-u.

W imieniu ochotników, którzy złożyli dziś przysięgę, wystąpiła szer. Aleksandra Skoczewska z 25 BKP. – Wielu z nas zastanawiało się, czy sprostamy wymaganiom, które wojsko stawia kandydatom do służby. Nie było łatwo, ale zrobiliśmy to – przyznała szer. Skoczewska i dodała, że przysięga wojskowa to dla żołnierzy wyraz patriotyzmu i wartości, którym są wierni.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie zawodowej służby w wojsku i jest pierwszym krokiem na drodze do powołania w szeregi zawodowców. Trwa 12 miesięcy i składa się z dwóch etapów: szkolenia podstawowego i specjalistycznego. Pierwszy, 28-dniowy etap kończy się przysięgą wojskową. Potem żołnierze, którzy nie chcą kontynuować szkolenia, zostają przeniesieni do rezerwy pasywnej, mogą też na swój wniosek trafić do terytorialnej służby wojskowej lub rezerwy aktywnej.

Pozostali ochotnicy odbywają trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Po jego ukończeniu mają pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, mogą też złożyć wniosek o przyjęcie do terytorialsów lub rezerwy aktywnej. Pierwsze szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęło się w czerwcu 2022 roku. W zeszłym roku zgłosiło się do niej ponad 16 tys. osób.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ratownicy na medal
 
„Czarownice” nad Londynem
Pokazali swoją siłę
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Spadochroniarze w operacji TALO
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Baltops” – moc na Bałtyku
Kremlowska wirtualna korekta
Latający radar
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
AW149 wkrótce „made in Poland”
NATO on Northern Track
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Plan na szczyt
Ameryka daje wsparcie
Dzień, który zmienił bieg wojny
Przesmyk w grze
Inwestycja potrzebna jak tlen
Podróż w ciemność
Sztandar dla cyberwojsk
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Więcej niż szkolenie TCCC
Zaprojektuj mural o powstaniu
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AWACS-y dostarczone
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Koszykarskie święto w Łodzi
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Equipment Tailored to the Needs
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Gortat Team vs drużyna NATO
„Umieram jak Polak”
Terroryści na lotnisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak rozbito więzienie w Końskich
Trzy miecze pokoju
Docenić „misjonarzy”
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Policjanci szkolą wojsko
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
O bezpieczeństwie w Białymstoku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO