moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska

Dzięki współpracy z Koreą Płd. mamy namacalne efekty wzmacniania Wojska Polskiego – mówił dziś w Seulu wicepremier Mariusz Błaszczak. W planach trzydniowej wizyty w Korei są rozmowy na temat współpracy militarnej i przemysłów zbrojeniowych między oboma państwami. Szef MON-u weźmie też udział w prezentacji pierwszego egzemplarza samolotu FA-50 dla Polski.

– Współpraca między Polską a Koreą Południową jest bardzo zaawansowana, nasze działania są skoncentrowane na tym, żeby zastąpić sprzęt postsowiecki nowoczesnym, a takim jest właśnie sprzęt koreański – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas rozpoczynającej się w poniedziałek, trzydniowej wizyty w Korei Południowej.

Szef MON-u spotkał się dziś z ministrem Lee Jong-sup, swoim koreańskim odpowiednikiem, oraz Eom Dong-Hwan, ministrem odpowiedzialnym za program zakupów obronnych. Politycy rozmawiali na temat możliwości podniesienia potencjału polskiej armii w ramach współpracy polsko-koreańskiej. Błaszczak spotkał się także z Lim Jong-deuk, zastępcą doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego. – Moim zadaniem jako ministra obrony jest wzmacnianie Wojska Polskiego, a dzięki współpracy z Koreą Południową mamy już tego namacalne efekty – zaznaczył wicepremier Błaszczak. Podkreślił, że rządy Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku modernizują technicznie polską armię i zwiększają liczbę żołnierzy, powołują nowe jednostki wojskowe i wyposażają je w nowoczesne uzbrojenie, takie jak np. koreańskie czołgi K2.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że pierwsze egzemplarze z kupionych w Korei Południowej czołgów K2 są już w Polsce. Podobnie jak pierwsze armatohaubice K9, które zostały przekazane do wyposażenia 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Latem tego roku rozpocznie się użytkowanie samolotów FA-50, które zastąpią postsowieckie maszyny – zapowiedział. Wicepremier dodał, że FA-50 trafią do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i będą mogły np. uczestniczyć w misjach Air Policing. Z kolei w sierpniu armia otrzyma z Korei pierwsze zestawy artylerii rakietowej K239 Chunmoo o zasięgu do 300 km. – Będą posadowione na polskich Jelczach, co także jest przykład naszej współpracy – podkreślił minister.

W kolejnych dniach wizyty w Korei Płd. ministrowie obrony obu krajów podpiszą porozumienie o powołaniu wspólnej polsko-koreańskiej Rady ds. Współpracy w Sprawach Obronnych i Przemysłów Obronnych (Joint Korean-Polish Committee on Cooperation in the Fields of Defence and Defence Industry). – W ramach nowego komitetu zostanie powołanych sześć zespołów zajmujących się poszczególnymi rodzajami uzbrojenia, ale także współpracą naukowo-badawczą. Patrzymy w przyszłość, chcemy wspólnie rozwijać nowe technologie – podał polski wicepremier. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rady, której będą przewodniczyć szefowie resortów obrony.

Z kolei w środę minister Błaszczak weźmie udział w roll-out, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle przeznaczonego dla Polski. Politycy z obu państw będą też obserwować szkolenia ogniowe z wykorzystaniem systemu K239 Chunmoo oraz samobieżnej armatohaubicy K9.

Plan wizyty przewiduje również szereg spotkań polskiej delegacji z przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nasza armia kupuje od Korei czołgi K2 Black Panther, wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 Chunmoo oraz haubice samobieżne K9 Thunder. Szef MON-u zatwierdził też dwie umowy na zakup koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50. Polska zamówiła ich w sumie 48 egzemplarzy: 12 samolotów trafi do wojska w tym roku, pozostałe w latach 2025–2028.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1686303240
w korei o pozyczkach na uzbrojenie
C7-31-3D-45

Invictus w zimowym stylu
 
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Spadochroniarze na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO