moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie resortów obrony V4 o bezpieczeństwie

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie, wsparcie Ukrainy oraz wzmocnienie zdolności obronnych wschodniej flanki Sojuszu – to główne tematy rozmów ministrów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Szefowie resortów obrony państw V4 dyskutowali także o zbliżającym się szczycie NATO i uzgodnili, że misja Air Policing w słowackiej przestrzeni powietrznej będzie kontynuowana.

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli: Polski – wicepremier Mariusz Błaszczak, Słowacji – Martin Sklenár, Węgier – Kristóf Szalay-Bobrovniczky i Czech – wiceminister Daniel Blažkovec, spotkali się w poniedziałek rano w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Politycy dyskutowali m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w Europie i agresji Rosji na Ukrainę. Rozmawiali o zbliżającym się szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie, a ponadto podsumowali działania grupy w ciągu ostatniego roku. Spotkanie było zwieńczeniem słowackiego przewodnictwa w V4.

– Naszym celem jest wzmocnienie zdolności obronnych państw stanowiących Grupę V4. Ściśle ze sobą współpracujemy w formacie wyszehradzkim, formacie B9 czy też na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Jako przykład współdziałania Polski, Czech, Słowacji i Węgier wskazał dyżur Grupy Bojowej Unii Europejskiej. – Dyżur bojowy Grupy V4 trwa do końca czerwca. Jesteśmy za tym, by w przyszłości miały miejsce kolejne edycje takiego dyżuru – dodał szef polskiego MON-u. Minister podkreślił, że interoperacyjność pomiędzy krajami V4 buduje się m.in. poprzez wspólne ćwiczenia żołnierzy i modernizację sił zbrojnych. – Zadeklarowałem otwartość na współpracę, jeśli chodzi o wdrożenie zachodniego sprzętu, który zastępuje sprzęt postsowiecki – mówił na Słowacji Błaszczak. Przyznał, że rozmowy szefów resortów obrony V4 dotyczyły także zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. – Przede wszystkim zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu i w tym właśnie celu skoordynowane są nasze działania. Rozmawialiśmy ponadto o wzmocnieniu potencjału, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy – powiedział szef MON-u. Przypomniał o współpracy w zakresie produkcji amunicji, ale jak mówił, „chcielibyśmy również zainteresować naszych partnerów polską bronią”. – Mam tu na myśli Pioruny, czyli polskiej produkcji rakiety przeciwlotnicze, które doskonale sprawdziły się w rękach Ukraińców broniących swojej niepodległości – dodał.

REKLAMA

Wicepremier Błaszczak wspomniał też o imperialnych zapędach Moskwy, odniósł się także do wysadzenia przez Rosjan tamy na Dnieprze. – To dowodzi, że Rosja nie ma żadnych hamulców i za wszelką cenę chce wzmocnić swoją pozycję oraz jeszcze silniej atakować Ukrainę. Tę eksplozję trzeba odbierać jako próbę opóźnienia kontrofensywy ukraińskiej. A przecież doprowadziła ona do realnego zagrożenia ludności cywilnej zamieszkującej zalane tereny. Sprzeciwiamy się takiej polityce, sprzeciwiamy się odbudowie imperium Rosji – dodał.

Minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky podkreślił natomiast, że wojna w Ukrainie w znacznym stopniu wpływa na kraje leżące na wschodniej flance NATO i bezpieczeństwo w regionie. – Ważne jest to, abyśmy profesjonalnie utrzymywali naszą współpracę. Pokój jest naszym najważniejszym celem – podkreślił Węgier. Wiceminister obrony Czech Daniel Blažkovec przyznał, że ważne jest obecnie wsparcie walczącej Ukrainy, a szef słowackiego resortu obrony Martin Sklenár zaznaczył, że w tak trudnych czasach kraje V4 mogą na sobie wzajemnie polegać. Odniósł się w ten sposób do podpisanej dziś deklaracji politycznej dotyczącej utrzymania na Słowacji misji Air Policing.

Umowa o ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej została podpisana w ubiegłym roku przez ministrów obrony Polski, Czech i Słowacji. Zgodnie z porozumieniem polskie i czeskie siły powietrzne przez ostatni rok na zmianę chroniły niebo nad Słowacją. Wsparcie polskich i czeskich lotników dla Słowaków wynika z przezbrojenia tamtejszych sił powietrznych. Z eksploatacji wycofano już posowieckie samoloty MiG-29, a za rok służbę w słowackiej armii rozpoczną wielozadaniowe F-16.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO-MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
 
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Pancerny sznyt
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Feniks – następca Mangusty?
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Oczy na Kijów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Olimp gotowy na igrzyska!
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szpital u „Troski”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Armia mistrzów” – sporty walki
Polsko-litewskie konsultacje
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie na miarę czasów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
RBN przed szczytem NATO
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Silniejsza obecność sojuszników z USA
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Czujemy się tu jak w rodzinie
The Suwałki Gap in the Game
Lato pod wodą
Nie wierzę panu, mister Karski!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Z parlamentu do wojska
Na ratunek… komandos
Pancerniacy trenują cywilów
Mark Rutte pokieruje NATO
Walka – tak, ale tylko polityczna
Wracajcie z medalami!
Śmierć przyszła po wojnie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Włoski Centauro na paryskim salonie
„Operacja borelioza”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Formoza. Za kulisami
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Za zdrowie utracone na służbie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Spadochroniarze na warcie w UE
Serwis bliżej domu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO