moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do Libanu pod błękitną flagą

Atak na bazę. Z głośnika rozlega się sygnał alarmu: Incoming, Incoming… W pobliżu ogrodzenia rozrywają się pociski moździerzowe. Kilka z nich eksplodowało wewnątrz bazy. Żołnierze biegną do schronów. Służby medyczne mimo grożącego im niebezpieczeństwa odnajdują rannych i udzielają im pomocy… Na szczęście to tylko ćwiczenia żołnierzy, którzy niedługo wyjadą na VIII zmianę PKW UNIFIL w Libanie.

Pozorowany atak był częścią pięciodniowego sprawdzianu (tzw. certyfikacji) weryfikującego, czy żołnierze, którzy wezmą udział w VIII zmianie PKW UNIFIL w Libanie, są dobrze przygotowani do wykonywania zadań w czasie misji. Na terenie wędrzyńskiego poligonu sprawdzano nie tylko zdolność bojową kompanii manewrowej, która będzie główną siłą kontyngentu, lecz także wszystkie inne zespoły, grupy i specjalistów, czy właściwie opanowali umiejętności niezbędne na misji i czy wojskowi znają procedury obowiązujące w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej, sytuacji.

REKLAMA

Kontyngent, który pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych za kilka tygodni zacznie pełnić służbę w Libanie, przygotowuje tym razem 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Około 70% stanu osobowego na misji będą stanowili żołnierze właśnie tej jednostki. Trzonem bojowym zmiany mają być wojskowi z batalionu zmechanizowanego kawalerzystów ze Świętoszowa. – Kompanię manewrową utworzą bardzo dobrze wyszkoleni żołnierze. Zdecydowana większość z nich ma już za sobą udział w wielu innych misjach zagranicznych, m.in. w Iraku i Afganistanie – mówi ppłk Wojciech Strzelecki, szef szkolenia 10 Brygady. Kompanię manewrową wzmocni także 20 żołnierzy z Węgier.

Niebezpieczne scenariusze

Do udziału w misji przygotowuje się około 240 żołnierzy. Podczas certyfikacji wojskowi działali zgodnie ze scenariuszami szkoleniowymi opracowanymi na podstawie wydarzeń, które miały miejsce podczas służby polskich żołnierzy na misjach poza granicami kraju. Przyszli misjonarze musieli wykazać się umiejętnościami i opanowaniem podczas m.in. ataku na posterunek obserwacyjny, patrolu w terenie czy ataku z użyciem środków trujących. Sprawdzano też, jak żołnierze zareagują, gdy wpadną w zasadzkę zorganizowaną przez rebeliantów wykorzystujących improwizowane urządzenia wybuchowe, tzw. ajdiki. Wojskowi trenowali również ewakuację rannych drogą powietrzną zgodnie z procedurą MEDEVAC.

Film: Bogusław Politowski/Zbrojna TV

Oprócz zdolności bojowej żołnierzy VIII zmiany UNIFIL weryfikowano także przygotowanie żołnierzy z grupy dowódcy, sztabu oraz oficerów odpowiedzialnych za współpracę cywilno-wojskową w rejonie misji. Co ciekawe, wojskowi przećwiczyli udzielanie pomocy humanitarnej w realnej sytuacji. Żołnierze kontyngentu zorganizowali zbiórkę datków na rzecz domu dziecka z pobliskiego Sulęcina. – Zebrali 3200 zł. Za te środki, w porozumieniu z dyrekcją i wychowawcami, zostały kupione rzeczy najbardziej przydatne podopiecznym tej placówki – informuje ppor. Agnieszka Januszewska.

Wśród żołnierzy przygotowujących się do wyjazdu jest chor. Zieliński, który na misjach był już sześć razy (w Kosowie, Iraku i Afganistanie). – Mimo doświadczenia nabytego w czasie wcześniejszych wyjazdów każda kolejna misja wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy. Tacy jak ja, doświadczeni żołnierze, nie mogą więc spocząć na laurach i muszą wpoić sobie wiele nowych nawyków i wiedzy – uważa chorąży.

Region niestabilny

Dowódcą VIII zmiany kontyngentu będzie ppłk Radosław Wujda, dowódca świętoszowskiego batalionu zmechanizowanego. Jego zdaniem misja UNIFIL jest najtrudniejsza spośród tych, w jakich obecnie biorą udział polscy żołnierze. Chociażby ze względu na niestabilną sytuację w regionie. – Spokój w tej części świata zależy nie tylko od tego, co dzieje się w Libanie, ale także w Izraelu oraz Syrii – wyjaśnia dowódca kontyngentu. Oficer przypomina, że misja jest pełniona w regionie, gdzie ze względów politycznych i gospodarczych jest bardzo duża grupa uchodźców, którym wojska ONZ-etu muszą zapewnić bezpieczeństwo. – Jest to teren górzysty, w którym utrudniona jest obserwacja i wszelkie działania. Drogi są bardzo kręte, wąskie, w dużej mierze polne, kamieniste, po których poruszanie się pojazdami jest bardzo utrudnione – mówi ppłk Wujda.

Przyszły dowódca kontyngentu podkreśla jednak, że ma bardzo doświadczonych podwładnych, zgrane ze sobą plutony, drużyny i zespoły. – Cieszy mnie, gdy podczas certyfikacji widzę bardzo duże zaangażowanie żołnierzy, którzy są dobrze wyszkoleni i przygotowani na wszystkie sytuacje, jakie podczas misji mogą zaistnieć – podsumowuje.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO