moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debiut Małej Narwi

Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział na poligonie w Ustce minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u obserwował strzelanie, podczas którego po raz pierwszy ogień otworzyła Mała Narew. Test zakończył się sukcesem, więc jeszcze w tym miesiącu sprzęt zostanie włączony w system dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba.

– Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Szef MON-u obserwował ćwiczenia żołnierzy z 15 i 18 Pułku Przeciwlotniczego, podczas których po raz pierwszy prowadzili strzelania bojowe z systemu Mała Narew. Ich zadaniem było zneutralizowanie trzech celów. Dwa z nich imitowały rakiety manewrujące i zostały ulokowane na wysokości 2 i 3 km, kolejny zaś znajdował się na wysokości pół kilometra, bo w takim właśnie rejonie działają bezzałogowce. Jak zaznaczył minister, to właśnie tego typu obiekty stanowią największe zagrożenie w przestrzeni powietrznej. – Wszystkie cele zostały osiągnięte. Wojsko Polskie posiada skuteczną broń, aby bronić polskiego nieba – podkreślił.

 

REKLAMA

System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Mała Narew, z którego podczas ćwiczeń w Ustce korzystali żołnierze, składa się z polskich radarów i ciężarówek oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet, a konkretniej: stacji radiolokacyjnej Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem Zenit, trzech wyrzutni iLauncher i dwóch samochodów transportowych na podwoziu Jelcza oraz efektorów CAMM. – Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do integracji tych elementów – dodał Błaszczak.

Polska zdecydowała się na pozyskanie systemu Mała Narew w kwietniu ubiegłego roku. Jako pierwsi, w październiku 2022 roku, otrzymali go właśnie wojskowi z 18 Pułku Przeciwlotniczego. Zanim jednak zabrali uzbrojenie na poligon, aby realizować strzelania, sprawdzali m.in. procedury dotyczące transportu uzbrojenia. W tym celu przerzucili sprzęt m.in. na lotniska na warszawskim Bemowie i w Radomiu. Niemal na każdym etapie szkolenia z obsługi sprzętu żołnierzom towarzyszyli wojskowi z 15 Pułku Przeciwlotniczego, którzy mają otrzymać go jeszcze w tym roku. – Możemy powiedzieć, że będą mogli z marszu przejąć nowe obowiązki – zaznaczył Błaszczak.


Film: 18 DZ

Szef MON-u przypomniał także, że zanim Mała Narew trafiła do Polski, wojsko korzystało m.in. z posowieckich zestawów rakietowych Kub i zestawów przeciwlotniczych Newa. Jak mówił, dowódcy wojskowi zapytani o porównanie starego i nowego sprzętu zapewniali, że nie ma takiej możliwości, bo przepaść między nimi jest zbyt duża. – To, co było dotychczas, było zupełnie inną, starą epoką – stwierdził minister. Wyjaśnił, że każda z postsowieckich wyrzutni mogła koncentrować się na rażeniu jednego celu, a w przypadku Małej Narwi może być ich nawet osiem.

Tymczasem żołnierze z 18 Pułku, którzy dziś z sukcesem zakończyli ćwiczenia na poligonie, nie zamierzają spocząć na laurach. Przed nimi kolejne zadania. Jak poinformował szef MON-u, jeszcze w tym miesiącu Mała Narew zostanie skierowana do pełnienia dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba. – Oczekujemy, że niedługo w realizację takich dyżurów zostaną włączone także polskie Patrioty. Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił minister Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz/ 18 DZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Honor weteranom misji!
 
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Przysięga w Limanowej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
WAT-owskie eksperymenty na ISS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO