moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Debiut Małej Narwi

Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział na poligonie w Ustce minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u obserwował strzelanie, podczas którego po raz pierwszy ogień otworzyła Mała Narew. Test zakończył się sukcesem, więc jeszcze w tym miesiącu sprzęt zostanie włączony w system dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba.

– Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Szef MON-u obserwował ćwiczenia żołnierzy z 15 i 18 Pułku Przeciwlotniczego, podczas których po raz pierwszy prowadzili strzelania bojowe z systemu Mała Narew. Ich zadaniem było zneutralizowanie trzech celów. Dwa z nich imitowały rakiety manewrujące i zostały ulokowane na wysokości 2 i 3 km, kolejny zaś znajdował się na wysokości pół kilometra, bo w takim właśnie rejonie działają bezzałogowce. Jak zaznaczył minister, to właśnie tego typu obiekty stanowią największe zagrożenie w przestrzeni powietrznej. – Wszystkie cele zostały osiągnięte. Wojsko Polskie posiada skuteczną broń, aby bronić polskiego nieba – podkreślił.

 

REKLAMA

System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Mała Narew, z którego podczas ćwiczeń w Ustce korzystali żołnierze, składa się z polskich radarów i ciężarówek oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet, a konkretniej: stacji radiolokacyjnej Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem Zenit, trzech wyrzutni iLauncher i dwóch samochodów transportowych na podwoziu Jelcza oraz efektorów CAMM. – Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do integracji tych elementów – dodał Błaszczak.

Polska zdecydowała się na pozyskanie systemu Mała Narew w kwietniu ubiegłego roku. Jako pierwsi, w październiku 2022 roku, otrzymali go właśnie wojskowi z 18 Pułku Przeciwlotniczego. Zanim jednak zabrali uzbrojenie na poligon, aby realizować strzelania, sprawdzali m.in. procedury dotyczące transportu uzbrojenia. W tym celu przerzucili sprzęt m.in. na lotniska na warszawskim Bemowie i w Radomiu. Niemal na każdym etapie szkolenia z obsługi sprzętu żołnierzom towarzyszyli wojskowi z 15 Pułku Przeciwlotniczego, którzy mają otrzymać go jeszcze w tym roku. – Możemy powiedzieć, że będą mogli z marszu przejąć nowe obowiązki – zaznaczył Błaszczak.


Film: 18 DZ

Szef MON-u przypomniał także, że zanim Mała Narew trafiła do Polski, wojsko korzystało m.in. z posowieckich zestawów rakietowych Kub i zestawów przeciwlotniczych Newa. Jak mówił, dowódcy wojskowi zapytani o porównanie starego i nowego sprzętu zapewniali, że nie ma takiej możliwości, bo przepaść między nimi jest zbyt duża. – To, co było dotychczas, było zupełnie inną, starą epoką – stwierdził minister. Wyjaśnił, że każda z postsowieckich wyrzutni mogła koncentrować się na rażeniu jednego celu, a w przypadku Małej Narwi może być ich nawet osiem.

Tymczasem żołnierze z 18 Pułku, którzy dziś z sukcesem zakończyli ćwiczenia na poligonie, nie zamierzają spocząć na laurach. Przed nimi kolejne zadania. Jak poinformował szef MON-u, jeszcze w tym miesiącu Mała Narew zostanie skierowana do pełnienia dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba. – Oczekujemy, że niedługo w realizację takich dyżurów zostaną włączone także polskie Patrioty. Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił minister Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz/ 18 DZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Śnieg może być groźną bronią
Lekcje z frontu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ślubowanie kadetów OPW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Liban uznany za strefę działań wojennych
„Avenger” na Monte Cassino
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
W rezerwie pasywnej będą oceny
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO