moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ridge Runner” z udziałem polskich żołnierzy

Rajdy, zasadzki, zwiad i różnego rodzaju akcje bezpośrednie – takie zadania za oceanem wykonywali żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy wzięli udział w dwutygodniowych manewrach dla sił specjalnych i formacji terytorialnych „Ridge Runner”. W ćwiczeniach organizowanych w Wirginii Zachodniej wzięło udział ponad 400 wojskowych z kilkunastu krajów.

Na szkolenie do Stanów Zjednoczonych pojechało kilkudziesięciu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej z Dowództwa WOT i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, wyruszył tam także niewielki pododdział specjalsów z Jednostki Wojskowej Komandosów. Polacy wzięli udział w ćwiczeniach „Ridge Runner”, które są cyklicznie organizowane w stanie Wirginia Zachodnia przez Gwardię Narodową i amerykańskie siły specjalne. W przygotowanie manewrów zaangażowało się także amerykańskie Centrum Działań Nieregularnych (Irregular Warfare Center). W tegorocznej edycji ćwiczeń wzięło udział ponad 420 żołnierzy z kilkunastu państw. Poza Amerykanami i Polakami byli także żołnierze sił specjalnych i formacji terytorialnych z Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Finlandii, Czech, ze Słowacji, a w roli obserwatorów żołnierze z Australii, Gruzji, Mołdawii czy Kataru.

 

REKLAMA

– Ćwiczenia „Ridge Runner” prowadzone są zawsze z ogromnym rozmachem. Organizatorzy tworzą niezwykle realistyczne środowisko operacyjne, dzięki czemu możemy szkolić się w działaniach hybrydowych i asymetrycznych – mówi ppłk Leszek Giergielewicz, oficer Dowództwa WOT. – Tegoroczna edycja ćwiczeń była prowadzona na terenie całego stanu Wirginia Zachodnia. Przez dwa tygodnie żołnierze działali w dzień i w nocy w bardzo trudnych warunkach terenowych, zarówno na zboczach Appalachów, jak i na terenie aglomeracji miejskich – dodaje ppłk Giergielewicz, który podczas „Ridge Runnera” był dowódcą pododdziału WOT.

Szczegóły dotyczące scenariusza manewrów utrzymywane są w tajemnicy. Wiadomo jednak, że na tegoroczną edycję „Ridge Runnera” duży wpływ miała wojna w Ukrainie. Wojska amerykańskie sięgnęły nie tylko po scenariusze znane z rosyjsko-ukraińskiego frontu, ale także po wykorzystywane w walce uzbrojenie. Stosowano m.in. różnego rodzaju systemy rakietowe oraz drony (także te kamikadze), których tak chętnie w walce używają Rosjanie.

Uczestnicy ćwiczeń działali w ramach symulowanego konfliktu na terenie Wirginii Zachodniej. – Nasi żołnierze byli podzieleni na dwa zespoły i wykonywali zadania w oddaleniu od siebie o około 300 km. W zależności od fazy konfliktu prowadziliśmy działania na terenie bezpiecznym, częściowo kontrolowanym i w końcu całkowicie zajętym przez przeciwnika – relacjonuje oficer DWOT. Dodaje, że żołnierze prowadzili różnego rodzaju akcje bezpośrednie i rozpoznanie, organizowali rajdy oraz zasadzki. W czasie wykonywania zadań współpracowali z żołnierzami sił specjalnych i terytorialnych innych nacji. – „Ridge Runner” to dla nas bardzo cenne doświadczenie. Ćwiczenia uczą współdziałania w środowisku międzynarodowym, wzmacniają interoperacyjność, ale także uczą żołnierzy samodzielności w planowaniu i wykonywaniu różnego rodzaju operacji niekonwencjonalnych – wyjaśnia ppłk Giergielewicz.

Terytorialsi chwalą „Ridge Runnera” m.in. ze względu na duży poziom realizmu. W manewry byli bowiem zaangażowani cywile, a także przedstawiciele administracji stanowej oraz różnego rodzaju służby mundurowe, porządkowe i ratownicze oraz media.

Żołnierze WOT w ćwiczeniach „Ridge Runner” dotychczas wzięli udział dwukrotnie w 2019 roku. Wówczas w Stanach Zjednoczonych szkolili się m.in. terytorialsi z brygad OT z Podkarpacia, Podlasia, Lubelszczyzny oraz Dowództwa WOT. W manewrach cyklicznie już od wielu lat biorą udział komandosi z Lublińca.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
NATO on Northern Track
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO