moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startuje kolejna misja na Łotwie

13. tura żołnierzy wyjeżdża na Łotwę. To już siódmy raz, kiedy trzon polskiego kontyngentu będą tworzyć wojskowi z 9 Brygady Kawalerii Pancernej.– Jesteśmy gotowi, by nieść ciężar stawianych przed nami zadań, które wiążą się z zagwarantowaniem pokoju w państwach NATO – mówił w środę w Braniewie mjr Damian Krysztofiak, dowódca PKW Łotwa.

W środę w Braniewie pożegnano żołnierzy, którzy przez kolejne sześć miesięcy będą służyć na Łotwie w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Polski kontyngent liczy prawie 240 żołnierzy, a najwięcej z nich wywodzi się z 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – My, żołnierze XIII zmiany PKW Łotwa, stoimy tu przed Wami gotowi i doskonale wyszkoleni, by ponieść ciężar stawianego przed nami zadania. Tym zadaniem jest zagwarantowanie pokoju w państwach NATO – powiedział podczas uroczystości mjr Damian Krysztofiak, dowódca PKW.

Żołnierze wyruszą na Łotwę w ciągu kilku najbliższych dni. Na miejscu zastąpią wojskowych z 18 Dywizji Zmechanizowanej, którzy dotychczas zasilali Batalionową Grupę Bojową. W Adazi, miejscu ich stacjonowania, już czekają na nich czołgi PT-91 Twardy, z których będą korzystać w czasie misji. Podczas realizacji zadań podejmą współpracę z sojusznikami z 11 państw: Albanii, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, ze Słowacji, Słowenii, z Hiszpanii i Kanady.

REKLAMA

Mimo że to już 13. zmiana polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwie i siódma, podczas której jego trzon będą stanowić pancerniacy z Braniewa (to właśnie oni w 2017 roku jako pierwsi wyjechali na taką misję), żołnierze musieli wcześniej udowodnić, że są do służby poza granicami kraju dobrze przygotowani. Końcowym sprawdzianem była certyfikacja. Wówczas pod okiem komisji z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zrealizowali wiele działań taktycznych, takich jak: przeprowadzenie natarcia, ewakuacja rannych z pola walki czy odkażanie skażonych niebezpieczną substancją pojazdów.

Ponieważ podczas certyfikacji wszystko poszło zgodnie z planem, żołnierze mogli rozpocząć przygotowania do wyjazdu. Mjr Damian Krysztofiak będzie służył na Łotwie po raz trzeci. Jak mówi, każdy taki wyjazd to okazja do poznania wyposażenia sojuszniczych armii (skład i sprzęt sił Batalionowej Grupy Bojowej wiele razy się zmieniał), ale przede wszystkim zdobycia bezcennych doświadczeń. – Podczas jednego z ćwiczeń, które realizowaliśmy z Hiszpanami, naszym zadaniem było przeprowadzenie natarcia na pozycje zajęte przez ich Leopardy 2A6. Część sił manewrowała w zasięgu czołgów sojuszników, aby odwrócić ich uwagę, a w tym samym czasie PT-91 przedzierały się przez las, aby zaskoczyć ich, atakując od tyłu. Udało się! Naprawdę się tego nie spodziewali – opowiada oficer. Jak mówi, zrealizowanie takiego zadania było możliwe dzięki temu, że PT-91 mają mniejsze gabaryty niż czołgi sojuszników, przez co mogą zmieścić się w miejscach, które mogłyby się wydawać innym niedostępne. Dodaje, że w Polsce takie działanie prawdopodobnie nie byłoby możliwe z powodu obowiązujących na poligonach przepisów związanych z ochroną środowiska. – To ćwiczenie to potwierdzenie, że taka misja to bardzo ważny element żołnierskiej służby. To sześć miesięcy permanentnego szkolenia i zdobywania bezcennych doświadczeń, które później można wykorzystać podczas ćwiczeń w Polsce – zaznacza.

Batalionowe Grupy Bojowe NATO to wielonarodowe pododdziały, o których utworzeniu zadecydowali sojusznicy podczas szczytu Sojuszu, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. Wówczas takie siły zostały skierowane do Polski i państw bałtyckich. W ubiegłym roku, ze względu na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy, powstały kolejne, tym razem w Rumunii, Bułgarii, a także na Słowacji i Węgrzech. Ich zadaniem jest budowanie interoperacyjności między wojskowymi różnych armii, a także wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 9BBKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO