moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategiczne partnerstwo z Londynem

Polscy i brytyjscy ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych spotkali się w Londynie, gdzie podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym Polski i Wielkiej Brytanii. Dokument dotyczy przede wszystkim obronności. – Nasza współpraca wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim – zapewniał Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

– Zasadniczym celem, jaki sobie stawimy jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, wytyczenie jasnej drogi dla Ukrainy do członkostwa w NATO oraz przeprowadzenie konsolidacji, która pozwoli nam zachować jedność – mówił w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który wraz z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem, składa dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie polscy politycy spotkali się ze swoimi odpowiednikami: Benem Wallacem i Jamesem Cleverly.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że oba państwa współpracują podczas realizacji programu „Mała Narew”. Chodzi o system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Tworzą go radary i pojazdy polskiej produkcji oraz brytyjskie wyrzutnie i rakiety CAMM. – To radykalny postęp jeśli chodzi o rozwój technologii wykorzystywanej przez Wojsko Polskie – zaznaczył szef MON-u. Dodał, że brytyjscy wojskowi zasilają stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową. Niewielki kontyngent wspierał także działania polskich służb, które zabezpieczały granicę polsko-białoruską na początku kryzysy migracyjnego. – Bardzo to doceniamy. Doceniamy także to, że brytyjska jednostka systemu przeciwlotniczego Sky Sabre ochrania hub logistyczny w Rzeszowie, dzięki któremu na Ukrainę dociera pomoc – zaznaczył.

REKLAMA

Szef MON-u podkreślił także, że współpraca Polski i Wielkiej Brytanii jest korzystna dla obu stron. – Wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim, podzielamy opnie dotyczące zagrożeń i staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby odstraszyć agresora – podkreślił.

Z kolei Ben Wallance, minister obrony Wielkiej Brytanii, mówił, że oba państwa solidarnie wspierają Ukrainę. Ale podkreślił, że to właśnie „dzięki Polsce, do objętego wojną kraju docierają kolejne dostawy sprzętu”. – Polska pozostaje w tym wsparciu bardzo odważna i silna – zaznaczył.

Ben Wallance zapewnił, że współpraca Polski i Zjednoczonego Królestwa będzie się rozwijać, przede wszystkim w obszarach związanych z logistyką i obroną przeciwlotniczą. – Cały czas się rozwijamy i jesteśmy zdeterminowani, aby ten rozwój był jak najszybszy i w jak największej liczbie obszarów – stwierdził.

Uczestnicy obrad w Londynie podpisali także plan polsko-brytyjskiej współpracy obronnej oraz wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa. – Choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, nasze partnerstwo ma dużo szersze znaczenie – przekonywał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Natomiast James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że tak jak dziś wszyscy wspierają Ukrainę, tak w czasie drugiej wojny światowej Polska wspierała Wielką Brytanię w walce o wolność kraju. – Polska jest naszym wielkim przyjacielem – podkreślił.

Rozmowy będą kontynuowane w czwartek. Wówczas Mariusz Błaszczak spotka się z przedstawicielami brytyjskich firm zbrojeniowych, m.in. MBDA i Babcock, z którymi Polska już współpracuje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
 
Narodziny polskich sił morskich
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
PKW Orlik gotowy na misję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Realia, a nie teoria
Kolejne zakupy dla wojska
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko wraca do Babimostu
Śmiertelny wypadek żołnierza
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wojsko pomoże Słoweńcom
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Najdłuższa noc
Zanim wyruszą do Bagdadu
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Laureaci cyberkonkursu MON
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Out of the Shadow
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polski dzień strzelania w Rumunii
Orka po koreańsku
„Pług” idzie na śmierć
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Pierwszy polski Homar
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Uwolnić zakładników
Witkacy – piąty wieszcz?
32 krążki pływaków-żołnierzy
PKW Orlik już w Estonii
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Fiński debiut w Sojuszu
Podchorążowie świętują
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Nowe AWACS-y dla NATO
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Armia Polska w drodze do Europy
Terytorials na etacie
„Sokół” wylądował
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ekspresowa pomoc
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO