moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy kończą dyżur w UE

Byli gotowi do dowodzenia operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w Europie oraz w północnej części Afryki, ale właśnie schodzą z posterunku. Półroczny dyżur kończy Dowództwo Operacji UE, czyli jednostka zbudowana na bazie Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. Dyżur kończy także Wyszehradzka Grupa Bojowa UE.

Uroczystość z okazji zakończenia dyżuru Dowództwa Operacji Unii Europejskiej i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE odbyła się w Krakowie, na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. To właśnie na bazie tej krakowskiej jednostki zbudowano Dowództwo Operacji UE (Operational Headquarters – OHQ). Dowództwo miało międzynarodową obsadę: najwięcej personelu delegowali Polacy, ale w jego strukturze byli także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci.

W uroczystej zbiórce w Krakowie udział wzięli m.in. dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca OHQ i dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki. W uroczystości na terenie COL-DKL uczestniczyli także: gen. bryg. Kazimierz Dyński z DGRSZ, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz pododdziały z państw V4.

REKLAMA

– Dyżur Dowództwa Operacji UE i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej właśnie się zakończył – ogłosił gen. dyw. Stanisław Czosnek. – Po raz trzeci w historii Polska była gotowa do dowodzenia międzynarodowymi operacjami. Od 1 stycznia do 30 czerwca mogliśmy kierować misjami prowadzonymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli. I chociaż Polska delegowała do składu OHQ i GBUE najwięcej personelu, to dyżur był wysiłkiem wielu ludzi z wielu krajów. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie. Jestem dumny, że mogłem dowodzić tak ważną strukturą, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna – dodał gen. Czosnek.

Podczas uroczystości głos zabrał także dowódca spadochroniarzy i GBUE, płk Michał Strzelecki. – To był spokojny dyżur w niespokojnych czasach. Bo chociaż nasza Grupa Bojowa nie została aktywowana, to jestem przekonany, że zdolności z nami zostają – zaznaczył oficer. Z kolei dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski przypomniał, że Polska jest bardzo aktywnym członkiem Unii Europejskiej. – Nasze zaangażowanie w dyżury grup bojowych UE jest dowodem zobowiązania na rzecz międzynarodowego bezpieczeństwa. Wierzę, że dzięki wam wschodnia flanka Sojuszu jest lepiej chroniona, a przez to bezpieczniejsza – zwrócił się do schodzących z dyżuru żołnierzy. – Dziękuję za waszą służbę nie tylko jako generał i żołnierz, ale także jako obywatel jednego z krajów na wschodniej flance NATO – dodał dowódca operacyjny.

Dowództwo Operacji Unii Europejskiej Państw Grupy Wyszehradzkiej znajdowało się w stanie gotowości przez ostatnie sześć miesięcy. Wojskowi byli przygotowani do dowodzenia operacjami militarnymi i humanitarnymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli na terenie całej Europy i w północnej Afryce. Gdyby doszło do sytuacji kryzysowej, to o aktywacji dowództwa i Grupy Bojowej UE zdecydowałby Komitet Wojskowy UE. W takim przypadku międzynarodowa obsada OHQ musiałaby osiągnąć gotowość do dowodzenia operacją w ciągu zaledwie kilku dni. Tak się jednak nie stało: ani unijne dowództwo, ani Wyszehradzka Grupa Bojowa UE nie zostały aktywowane.

Dowództwo Operacji UE w Krakowie powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016 i 2019 roku. Uprawnienia OHQ ma tylko kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania. Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, bezpośrednio współpracuje z Komitetem Wojskowym UE.

Wyszehradzką GBUE tworzyli w większości żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Drugą siłę stanowili Węgrzy, potem Czesi i Słowacy. Oficerów do sztabu Grupy Bojowej skierowały także siły zbrojne Chorwacji i Łotwy. Polacy stworzyli batalion manewrowy oraz delegowali różnego typu pododdziały specjalistyczne. Żołnierze WP odpowiadali także za zabezpieczenie logistyczne oraz system łączności.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Barwy walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO