moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duda: Ukraina wzmocni Sojusz

Przyjęcie Ukrainy do NATO będzie dla nas niebagatelnym wzmocnieniem. To bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, jakim jest obecnie Rosja – podkreślał przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Wilnie Andrzej Duda. Tymczasem dziś m.in. zainauguruje działalność Rada NATO-Ukraina.

Do centrum wystawienniczego Litexpo, w którym wczoraj rozpoczął się szczyt NATO, przywódcy państw członkowskich zjeżdżali od wczesnego ranka. Zanim weszli do sali, mieli chwilę na rozmowę z dziennikarzami. Na pytania odpowiadał też Andrzej Duda. – Najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu było przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO. Przyjęcie do Sojuszu jeszcze jednego europejskiego państwa, z tak wielkim zasobem naturalnym, wielką armią, ogromnie doświadczoną w boju, będzie nas wszystkich niebagatelnym wzmocnieniem – nie miał wątpliwości polski prezydent. Jego zdaniem znaczące korzyści odniesie przy tym także Polska. Duda podkreślał, że Ukraina to bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, którym jest obecnie Rosja. – W kwestii zaproszenia do ostatniej chwili trwały dyskusje. Dotyczyły deklaracji, która wczoraj ostatecznie została zatwierdzona – przyznał prezydent. Podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej padła wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO. Sam proces akcesyjny będzie uproszczony, bo podobnie jak Finlandia i Szwecja, Ukraina została zwolniona z MAP, czyli wypełnienia planu działań na rzecz członkostwa. Dziś zainauguruje też swoją działalność Rada Ukraina-NATO – nowa instytucja polityczna, która ułatwi konsultowanie kluczowych dla obydwu stron tematów. Ukraina będzie w niej miała status równy państwom członkowskim. Na razie jednak NATO nie przedstawiło Kijowowi dokładnej daty akcesji. – Nie możemy tego zrobić, bo w Ukrainie ciągle trwa wojna – mówił Duda.

REKLAMA

Pierwszy dzień szczytu w Wilnie upłynął również pod znakiem rozmów dwustronnych. Polski prezydent spotkał się m.in z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. – Rozmawialiśmy o bieżącej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Przede wszystkim dyskutowaliśmy na temat wspólnych programów zbrojeniowych, jak „Narew” czy „Miecznik” (pierwszy dotyczy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, drugi budowy fregat rakietowych – przyp. red.) – wyliczał Duda. – Oczywiście poruszyliśmy też kwestie dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO i tego, w jaki sposób jej pomagamy. Proszę pamiętać, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania znajdują się w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o donatorów Ukrainy. To my, poza Stanami Zjednoczonymi, przekazaliśmy jej do tej pory najwięcej sprzętu – dodał. Prezydent zapowiedział ponadto, że po zakończeniu wileńskiego szczytu zwoła w Polsce Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Tymczasem w spotkaniach dwustronnych biorą udział również inni członkowie polskiej delegacji. Dziś rano na przykład minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał ze swoją łotewską odpowiedniczką Inārą Mūrniece. Główne tematy, jak poinformował na Twitterze polski resort obrony, to bezpieczeństwo w regionie oraz współpraca wojskowa w wymiarze dwustronnym i wielonarodowym.

Drugi dzień szczytu upłynie m.in. pod znakiem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – tym razem z udziałem nie tylko Szwecji, lecz także partnerów NATO z Azji i regionu Pacyfiku: Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Po raz pierwszy zbierze się również wspomniana już Rada NATO-Ukraina. W jej obradach weźmie udział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który później spotka się z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wreszcie przemówienie w Wilnie ma wygłosić Joe Biden. Jak zapowiada agencja Reutera, będzie mówił o sojuszniczej jedności i nowej odsłonie pomocy dla Ukrainy, podkreśli też rolę Stanów Zjednoczonych we wprowadzeniu do NATO Szwecji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza morski „Dragon”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Jachrance o skokach spadochronowych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ferie w mundurze
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Priorytety dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Leopardy jadą na poligon
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO