moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Ukrainy na szczycie NATO

Pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina. Aby wziąć w nim udział, na Litwę przyjechał Wołodymyr Zełenski, prezydent objętego wojną kraju. – Dziś spotykamy się jak równy z równym, czekam na to, aż spotkamy się jak sojusznicy – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego, który zainaugurował obrady.

Szczególnym gościem drugiego dnia szczytu w Wilnie był prezydent Wołodymyr Zełenski. Wczoraj sojusznicy zdecydowali, że Ukraina powinna być członkiem NATO, jednak zaproszenie otrzyma dopiero wtedy, gdy wojna z Rosją dobiegnie końca. Podczas obrad ustalono także, że proces akcesji, podobnie jak Szwecji i Finlandii, zostanie uproszczony. Powstanie także wieloletni program pomocowy, dzięki któremu ukraińskie siły zbrojne otrzymają wsparcie związane z przezbrojeniem się ze sprzętu postsowieckiego na zachodni. A już dziś zainaugurowała działalność Rada NATO-Ukraina, która będzie platformą ułatwiającą prowadzenie konsultacji między obiema stronami.

 

REKLAMA

– Ukraina jest teraz bliżej NATO, niż była kiedykolwiek – mówił w środę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu bilateralnym z Wołodymyrem Zełenskim. – Wystosujemy zaproszenie, kiedy sojusznicy zgodzą się, że zostały wypełnione wszystkie warunki. Jest to zdecydowane przesłanie, dotyczące waszej drogi do członkostwa w Sojuszu – zwrócił się szef NATO do prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski przyznał, że z zadowoleniem przyjmuje te decyzje. – Bezpieczeństwo jest nam bardzo potrzebne, brakuje go nam, a współpraca z naszymi partnerami z NATO wypełni ten deficyt – zaznaczył. Jak mówił, Ukraina przeszła długą drogę, aby znaleźć się w tym miejscu, a „żołnierze ukraińskich sił zbrojnych pokazali, że są w stanie efektywnie korzystać ze środków bojowych, jakimi posługuje się NATO, udowodnili też, że globalna demokracja jest mocniejsza niż ataki terrorystyczne”. – Chciałbym sukcesu dla naszych żołnierzy, obywateli, dzieci – zaznaczył.

Zełenski mówił, iż rozumie, że obecnie Ukraina nie może stać się członkiem Sojuszu, jednak liczył na to, że otrzyma ona status kandydata, tak jak miało to miejsce w przypadku starań o członkostwo w Unii Europejskiej. – Byłby to dla nas wyraźny sygnał – mówił. Dodał także, że liczy na to, iż wkrótce zapadnie też decyzja o udzieleniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Mowa o deklaracji, którą mają podpisać kraje grupy G7 (siedem najbogatszych państw świata). Porozumienie sygnalizowane w mediach przez premiera Wielkiej Brytanii miałoby zapewnić Ukrainie więcej sprzętu wojskowego, dać wsparcie wywiadowcze i cybernetyczne. – To bardzo ważne w naszej drodze do Sojuszu, ale nie zamiast członkostwa. Jeśli tak się stanie, to będzie konkretny, duży sukces – mówił Zełenski. Jednocześnie dziękował za dotychczasową pomoc, którą jego kraj otrzymał od partnerów w postaci broni, pakietów finansowych czy sankcji nałożonych na agresora.

Szef NATO zaś przypomniał: – Wygrana Rosji byłaby tragedią. Ukraina ma prawo wybierania własnej drogi i formatu bezpieczeństwa. To prawo każdego kraju i nie można pozwolić, aby Moskwa decydowała o tym, kto może być członkiem NATO, a kto nie – powiedział Jens Stoltenberg.

Dziennikarze dopytywali przywódcę Ukrainy o jego oczekiwania co do zaplanowanego spotkania z Joe Bidenem, prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zełenski zaznaczył, że jest wdzięczny za dotychczasowe wsparcie i dodał: – NATO potrzebuje nas, tak jak my potrzebujemy NATO. Odniósł się też do wywołującej wiele kontrowersji decyzji o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Zaznaczył, że tego rodzaju uzbrojenie jest wykorzystywane przez Rosję i z tego powodu giną obywatele Ukrainy. – My mówimy o wykorzystaniu tej amunicji tylko w celach wojskowych. Chodzi o uczciwość. My się bronimy i nie kierujemy broni w stronę innych państw – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla Dowództwa WOT
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Przerwany lot „Orlika”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Będzie za co kupić koreańską broń
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Jachrance o skokach spadochronowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ferie w mundurze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pamiętamy o Niezłomnych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Leopardy jadą na poligon
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Lotnictwo i kobiety
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Priorytety dla armii
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zachód przeciwko „korsarzom”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO