moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiele państw, jeden cel

O najnowszych technikach dotyczących ratownictwa i udzielania pomocy rannym rozmawiali wojskowi medycy podczas konferencji zorganizowanej w jednej ze amerykańskich baz w Niemczech. W spotkaniu wzięli udział wojskowi z 24 państw, w tym z Polski. Uczestnicy mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas ćwiczeń.

Międzynarodowa konferencja, której celem jest umożliwienie wojskowym medykom podzielenie się swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami, jest organizowana od 2014 roku. W Niemczech, a dokładniej w bazie US Army w Bawarii, odbyła się ósma edycja wydarzenia. Wzięli w niej udział zarówno sojusznicy z NATO, a wśród nich m.in. Amerykanie, Niemcy, Chorwaci, Albańczycy, jak i przedstawiciele armii, które nie należą do Sojuszu, np. Zambii, Nigerii, Maroka czy Azerbejdżanu. W sumie 24 państwa wysłały swoich przedstawicieli. Polskę reprezentował zespół medyków z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. – Razem jesteśmy silniejsi, więc to ważne, abyśmy wymieniali się doświadczeniami i razem ćwiczyli – powiedziała por. Marzena Dudaryk, która brała udział w konferencji.

 

REKLAMA

Kilkudniowe spotkanie wojskowych medyków rozpoczął cykl wykładów. Ich tematyka była skupiona wokół hasła „Wojskowi medycy: optymalizacja partnerstwa i gotowości”. Wydarzenie zainaugurowała gen. bryg. Jeannine M. Ryder, dowódca 59 Skrzydła Medycznego i szefowa korpusu pielęgniarek sił powietrznych US Army. Jak zaznaczyła, konferencja umożliwia wymianę doświadczeń i budowę partnerstwa w dziedzinach związanych z udzielaniem pomocy potrzebującym. – Dzięki temu możemy spojrzeć na każdy problem z wielu stron – powiedziała. Dodała, że mimo iż uczestnicy pochodzą z różnych państw, łączy ich ten sam cel: zapewnienie wysokiej jakości opieki nad pacjentami.

Jak mówi por. Dudaryk, podczas wykładów prelegenci, przede wszystkim Amerykanie, dzielili się swoimi doświadczeniami, które zdobyli podczas konfliktów zbrojnych. Opowiadali o tym, jak wygląda proces szkolenia medyków w US Army. Sporo uwagi poświęcono także wnioskom płynącym z toczącej się w Ukrainie wojny. Gen. bryg. Clinton K. Murray, dowódca Wojskowej Służby Zdrowia US Army w Europie, zwrócił uwagę na przemiany, które zaszły w środowisku medycznym na przestrzeni ostatnich lat. – Zaangażowanie naszych medyków w działania prowadzone w Iraku i Afganistanie przyczyniło się do zwiększenia ich wiedzy i zdobycia cennych doświadczeń, co dziś czyni ich jednymi z najlepszych na świecie – podkreślił.

Po raz pierwszy w historii wydarzenia konferencję uzupełniały zajęcia praktyczne. Jedną z instruktorek była por. Dudaryk, która wspólnie z kolegami z Niemiec i USA zaprezentowała, jak należy udzielać pomocy rannym zgodnie z wytycznymi TC3 (ang. Tactical Combat Casualty Care), a następnie prowadziła punkt szkoleniowy, w którym uczestnicy spotkania mogli sprawdzić się w roli ratownika. – Opatrywaliśmy pacjentów urazowych, tamowaliśmy różnego rodzaju krwotoki, udrażnialiśmy drogi oddechowe, czyli po prostu realizowaliśmy procedurę MARCHE – wylicza por. Dudaryk. Dodaje, że podczas konferencji można było zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, z którego podczas szkoleń korzystają amerykańscy medycy. Były to różnego rodzaju defibrylatory, respiratory, a także bardzo szeroki zestaw interaktywnych manekinów, symulujących różnego rodzaju obrażenia i przypadki wymagające medycznej interwencji. – Jeden z nich umożliwiał nawet przećwiczenie procedury obowiązującej podczas odbierania porodu. Ale i tak największe wrażenie zrobiły na mnie okulary VR. Po ich założeniu można przenieść się wirtualnie w zupełnie inne miejsce na świecie i prowadzić akcję ratunkową nie w Europie, ale np. w Afganistanie czy Iraku – wyjaśnia oficer.

Zapytana o ocenę konferencji por. Dudaryk przyznaje, że było to dla niej cenne doświadczenie. A co o spotkaniu medyków sądzą uczestnicy z innych zakątków świata? – To okazja nie tylko do doskonalenia swoich umiejętności, ale także poznawania ludzi z całego świata, którzy mają świetne pomysły – oceniła kmdr por. Amina Mildred Ogili z nigeryjskiej marynarki wojennej. – Dzięki temu, że możemy się poznać i razem współpracować, stajemy się jednym zgranym zespołem – dodała kpt. Stacy Buschmann-Ford z Gwardii Narodowej Minnesoty.

Kolejna międzynarodowa konferencja medyków organizowana przez armię Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce odbędzie się za rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Capt. Jose Davis/ U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa Public Affairs

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojskowi medycy ratują i leczą
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Będzie można zostać snajperem lądowym
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO