Współpraca sił zbrojnych RP z V Korpusem Armii USA jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszych narodów. To istotne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Fort Knox. Szef MON-u wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał z dwudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortu obrony we wtorek wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu US Army, gen. dyw. Maciejowi Jabłońskiemu. Generał dotychczas był inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym RSZ oraz pełnomocnikiem szefa MON-u ds. wprowadzenia do polskiego wojska amerykańskich czołgów Abrams. Objął stanowisko, które przez ostatnie dwa lata również zajmował Polak – gen. dyw. Adam Joks.
– Jesteśmy dumni z tego, że polski generał jest zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. To ważna jednostka wojskowa, dlatego że z wysuniętego elementu V Korpusu w Poznaniu dowodzone są siły amerykańskie na całej wschodniej flance NATO – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Zadania, które stały przed gen. Joksem, a które będzie kontynuował teraz gen. Jabłoński, to przede wszystkim zwiększanie świadomości sytuacyjnej wojsk amerykańskich na wschodniej flance Sojuszu. Jednak w przypadku Wojska Polskiego to także wprowadzanie do służby czołgów Abrams – dodał szef resortu obrony narodowej. Przypomniał, że do Polski trafiło już 14 Abramsów, a do końca roku będzie to cały batalion.
Minister Błaszczak podkreślił, że uroczystość w Fort Knox jest wydarzeniem szczególnym i symbolicznym. Zaznaczył, że polsko-amerykańska współpraca obronna ma długoletnią historię, a polscy i amerykańscy żołnierze walczyli ramię w ramię w czasie II wojny światowej, a także wspólnie służyli podczas misji, np. w Iraku czy Afganistanie. Zwrócił również uwagę, że momentem przełomowym w polsko-amerykańskich relacjach obronnych było wstąpienie Polski do NATO w 1999 roku oraz podpisanie w 2020 roku polsko-amerykańskiej umowy zacieśniającej współpracę. – Współpraca Polski z V Korpusem armii USA jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności naszych narodów. To szczególnie ważne dzisiaj, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – powiedział minister Błaszczak i dodał: – Brutalna, nieuzasadniona agresja rosyjska na Ukrainę zmieniła środowisko bezpieczeństwa w Europie i wymaga zdecydowanej odpowiedzi. Jestem dumny, że razem z USA i innymi podobnie myślącymi narodami wspieramy Ukrainę – stwierdził szef MON-u.
Minister podziękował ustępującemu ze stanowiska zastępcy dowódcy V Korpusu gen. dyw. Adamowi Joksowi. – Był pan pierwszym polskim oficerem na tym stanowisku i znacząco przyczynił się pan do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Doceniam pańskie zaangażowanie w ugruntowanie V Korpusu w Polsce i rozwijanie interoperacyjności naszych wojsk – powiedział szef resortu obrony. Pogratulował też awansu gen. Jabłońskiemu.
Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył medal Wojska Polskiego gen. Johnowi Kolasheskiemu, dowódcy V Korpusu. Podziękował mu za zaangażowanie w rozwój polsko-amerykańskiej współpracy i formowanie struktur V Korpusu w Polsce. – Pańska wizja dotycząca roli V Korpusu w procesie odstraszania, połączona z umiejętnym dowodzeniem, okazała się skuteczna – przyznał Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska inwestuje w infrastrukturę dla amerykańskich wojsk, by zapewnić im możliwie najlepsze warunki do stacjonowania.
Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA reaktywowano w 2020 roku w Fort Knox w stanie Kentucky, a jego wysunięte stanowisko funkcjonuje w formule stałej obecności jako Camp Kościuszko w Poznaniu. Dowództwo Korpusu liczy ok. 600 żołnierzy, z których blisko 200 służy w Polsce. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.
Podczas pobytu w USA minister Błaszczak wziął udział w posiedzeniu Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego. W kolejnym cyklicznym spotkaniu pod przewodnictwem Lloyda Austina, sekretarza obrony USA, uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli państw koalicji.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze