moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak zastępcą dowódcy V Korpusu US Army

Współpraca sił zbrojnych RP z V Korpusem Armii USA jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszych narodów. To istotne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Fort Knox. Szef MON-u wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał z dwudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortu obrony we wtorek wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu US Army, gen. dyw. Maciejowi Jabłońskiemu. Generał dotychczas był inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym RSZ oraz pełnomocnikiem szefa MON-u ds. wprowadzenia do polskiego wojska amerykańskich czołgów Abrams. Objął stanowisko, które przez ostatnie dwa lata również zajmował Polak – gen. dyw. Adam Joks.

– Jesteśmy dumni z tego, że polski generał jest zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. To ważna jednostka wojskowa, dlatego że z wysuniętego elementu V Korpusu w Poznaniu dowodzone są siły amerykańskie na całej wschodniej flance NATO – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Zadania, które stały przed gen. Joksem, a które będzie kontynuował teraz gen. Jabłoński, to przede wszystkim zwiększanie świadomości sytuacyjnej wojsk amerykańskich na wschodniej flance Sojuszu. Jednak w przypadku Wojska Polskiego to także wprowadzanie do służby czołgów Abrams – dodał szef resortu obrony narodowej. Przypomniał, że do Polski trafiło już 14 Abramsów, a do końca roku będzie to cały batalion.

REKLAMA

Minister Błaszczak podkreślił, że uroczystość w Fort Knox jest wydarzeniem szczególnym i symbolicznym. Zaznaczył, że polsko-amerykańska współpraca obronna ma długoletnią historię, a polscy i amerykańscy żołnierze walczyli ramię w ramię w czasie II wojny światowej, a także wspólnie służyli podczas misji, np. w Iraku czy Afganistanie. Zwrócił również uwagę, że momentem przełomowym w polsko-amerykańskich relacjach obronnych było wstąpienie Polski do NATO w 1999 roku oraz podpisanie w 2020 roku polsko-amerykańskiej umowy zacieśniającej współpracę. – Współpraca Polski z V Korpusem armii USA jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności naszych narodów. To szczególnie ważne dzisiaj, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – powiedział minister Błaszczak i dodał: – Brutalna, nieuzasadniona agresja rosyjska na Ukrainę zmieniła środowisko bezpieczeństwa w Europie i wymaga zdecydowanej odpowiedzi. Jestem dumny, że razem z USA i innymi podobnie myślącymi narodami wspieramy Ukrainę – stwierdził szef MON-u.

Minister podziękował ustępującemu ze stanowiska zastępcy dowódcy V Korpusu gen. dyw. Adamowi Joksowi. – Był pan pierwszym polskim oficerem na tym stanowisku i znacząco przyczynił się pan do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Doceniam pańskie zaangażowanie w ugruntowanie V Korpusu w Polsce i rozwijanie interoperacyjności naszych wojsk – powiedział szef resortu obrony. Pogratulował też awansu gen. Jabłońskiemu.

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył medal Wojska Polskiego gen. Johnowi Kolasheskiemu, dowódcy V Korpusu. Podziękował mu za zaangażowanie w rozwój polsko-amerykańskiej współpracy i formowanie struktur V Korpusu w Polsce. – Pańska wizja dotycząca roli V Korpusu w procesie odstraszania, połączona z umiejętnym dowodzeniem, okazała się skuteczna – przyznał Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska inwestuje w infrastrukturę dla amerykańskich wojsk, by zapewnić im możliwie najlepsze warunki do stacjonowania.

Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA reaktywowano w 2020 roku w Fort Knox w stanie Kentucky, a jego wysunięte stanowisko funkcjonuje w formule stałej obecności jako Camp Kościuszko w Poznaniu. Dowództwo Korpusu liczy ok. 600 żołnierzy, z których blisko 200 służy w Polsce. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

Podczas pobytu w USA minister Błaszczak wziął udział w posiedzeniu Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego. W kolejnym cyklicznym spotkaniu pod przewodnictwem Lloyda Austina, sekretarza obrony USA, uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli państw koalicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejne FlyEle dla wojska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO