moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje 2 Korpus Polski

O tym, że gen. dyw. Adam Joks zostanie dowódcą tworzonego właśnie 2 Korpusu Polskiego, minister Mariusz Błaszczak poinformował podczas szkolenia polskich i amerykańskich pilotów śmigłowców na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. Generał obejmie stanowisko 1 sierpnia i będzie odpowiedzialny m.in. za współpracę z amerykańską armią, która stacjonuje w Polsce.

Minister obrony narodowej wręczył dziś gen. dyw. Adamowi Joksowi powołanie na stanowisko dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Przekazanie nominacji odbyło się na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. – Korpus będzie organizowany przez gen. Joksa, a powstanie po to, by zwiększyć interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi. To wzmocni zdolności obronne Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak i przypomniał, że gen. Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. – Chcę wykorzystać doświadczenia gen. Joksa, które zdobył do tej pory w 5 Korpusie. Ten związek taktyczny dowodzi całymi siłami zbrojnymi US Army na wschodniej flance NATO – wyjaśnił minister.

 

REKLAMA

 

To właśnie na jego wzór zostanie zorganizowany 2 Korpus Polski, dlatego w strukturach powstającej formacji znajdzie się m.in. element sił powietrznych związany ze śmigłowcami Apache. Korpus będzie odgrywał kluczową rolę w prowadzeniu ewentualnej narodowej i sojuszniczej operacji obronnej Polski. Gen. dyw. Adam Joks obejmie stanowisko 1 sierpnia.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz gen. Joks obserwowali również wspólne szkolenie polskich pilotów W3 Sokół i amerykańskich pilotów Apache’y. – Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, co dziś zobaczyliśmy – mówił szef resortu obrony i przypomniał, że polska armia zakupi 96 Apache’y. – Jeszcze przed realizacją tego kontraktu Wojsko Polskie będzie wykorzystywało osiem śmigłowców Apache użyczonych nam przez amerykańską armię. To będzie bardzo silne wzmocnienie polskich sił zbrojnych – zapewniał minister Błaszczak. – Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, by Polska nie została zaatakowana przez Rosję. Naszym celem jest odstraszanie i jest to dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Doprowadzimy do tego, że czołgi Abrams i śmigłowce Apache zamkną bramę brzeską, czyli kierunek potencjalnego ataku na Polskę – dodał Błaszczak. Minister poinformował również, że pierwsi przyszli piloci Apache’y wylecą na szkolenie do USA już w sierpniu. – Osiem śmigłowców Apache trafi do nas, gdy zostaną przeszkoleni piloci oraz technicy – zapowiedział Błaszczak. Polska armia będzie korzystać z użyczonych platform do momentu dostaw zakupionego sprzętu.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, wyznał, że czuje dumę, oglądając wspólne szkolenie polskich i amerykańskich lotników. – Apache’e są najbardziej zaawansowanymi śmigłowcami na świecie. Są nazywane latającymi czołgami, co mówi wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć – powiedział ambasador. – To, co czyni to szkolenie jeszcze bardziej niezwykłym, to to, że już wkrótce właśnie polscy piloci będą siedzieć za sterami Apache’y – dodał.

Gen. dyw. Adam Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, który stacjonuje w Fort Knox. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Służył m.in. w 13 Pułku Zmechanizowanym, 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych i 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dowodził także Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach i 6 Brygadą Powietrznodesantową. Kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, był również zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO