moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi będą służyć w Legnicy

W Legnicy powstanie czwarty batalion 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Budowę w mieście bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla jednostki wesprze Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. List intencyjny w tej sprawie podpisano dziś w obecności Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony.

– Bardzo cieszymy się, że w Legnicy będzie polskie wojsko, przywiązujemy ogromną wagę do bezpieczeństwa, mamy takie położenie geostrategiczne, że musimy o nim myśleć, bo zagrożenie jest realne – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Posłanka uczestniczyła w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w mieście bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dokument w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca WOT-u, i Przemysław Bożek, prezes LSSE.

– W 16 DBOT zaczynamy formowanie legnickiego batalionu, we współpracy z władzami lokalnymi i legnicką strefą ekonomiczną – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony. Zaznaczył, że wojsko rozbudowując swoją infrastrukturę w całej Polsce, szuka rozwiązań, które przyspieszyłyby ten proces. Przykładem jest dzisiejsze porozumienie. – Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nieruchomość i możliwości budowy koszar, a polskie wojsko w kilka lat spłaci tę inwestycję. To przyspieszy nasze działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – mówił szef MON-u. Jak dodał, liczy że za dwa lata w Legnicy zostanie otwarta nowa jednostka.

REKLAMA

Także marszałek Elżbieta Witek podkreślała znaczenie terytorialsów. – Zabiegaliśmy, aby Legnica miała swój batalion lekkiej piechoty WOT i bardzo cieszymy się, że on powstanie – dodała Witek. Zaznaczyła, że dziś bez żołnierzy WOT-u trudno wyobrazić sobie codzienne życie, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Przypomniała też, że żołnierze WOT-u pomagali w walce z pandemią, a od ponad roku wspierają ochronę wschodniej granicy. – Dziękujemy za waszą służbę, doceniamy ją – zaznaczyła posłanka. Witek wyraziła nadzieję, że obecność ośrodka szkoleniowego da mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa, ale też zachęci do wstępowania w szeregi wojska. – Służba w wojsku polskim to dobry start i szansa na inwestycję we własne umiejętności. To także inwestycja w bezpieczeństwo Polski – dodawał minister Mariusz Błaszczak.

W Legnicy zostaną wybudowane obiekty wojskowe dla 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomysł utworzenia struktur brygady w Legnicy powstał na początku 2022 roku, jak tłumaczy MON, ze względu m.in. na potrzeby taktyczno-operacyjne i dużą liczbę żołnierzy WOT-u mieszkających w powiecie legnickim. Dzięki powołaniu batalionu w Legnicy dolnośląscy terytorialsi będą mieli bliżej do najdalej na południe wysuniętych rejonów województwa. A to usprawni reagowanie żołnierzy oraz umożliwi rozszerzenie zakresu ich szkolenia.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka „Zbroja” liczy 1814 żołnierzy. Jej dowództwo i 161 Batalion Lekkiej Piechoty stacjonuje we Wrocławiu, 162 Batalion Lekkiej Piechoty w Głogowie, a 163 Sudecki Batalion Lekkiej Piechoty ma siedzibę w Wałbrzychu.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od 1997 roku działa w środkowej części województwa dolnośląskiego. Obejmuje obszar o powierzchni blisko 1,4 tys. ha. LSSE zapewnia kompleksowe wsparcie skupionym w niej przedsiębiorstwom. W jej strukturze branżowej przeważa przemysł motoryzacyjny i metalowy

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / MON

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO