moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa operacja wojskowa na Podlasiu

Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji "Rengaw" nieopodal granicy z Białorusią – powiedział dziś minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty w bazie w Jaryłówce na wschodzie Polski. Szef MON-u poinformował, że celem operacji jest szkolenie Wojska Polskiego, ale też „stanowienie odwodów w przypadku pogorszenia sytuacji na granicy”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych – generał broni Wiesław Kukuła oraz dowódcy wojskowi omawiali w bazie w Jaryłówce sytuację na granicy polsko-białoruskiej. W związku z zagrożeniem atakiem hybrydowym ze strony Białorusi szef MON-u podjął decyzję o powołaniu wojskowego zgrupowania zadaniowego, które ma wykonywać operację „Rengaw”. – Zadaniem żołnierzy będzie szkolenie się tu w terenie, w województwie podlaskim. Będą też stanowić odwód w razie pogorszenia sytuacji na granicy – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wojsko jest obecnie gromadzone w rejonie przygranicznym, po to by odstraszyć agresora. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że reżim białoruski współpracuje z Kremlem i ataki na polską granicę mają doprowadzić do destabilizacji w naszym kraju. Ale jestem przekonany, że ta akcja się nie powiedzie ze względu na służbę żołnierzy Wojska Polskiego i działania zmierzające do wzmocnienia granicy – zapewnił minister obrony narodowej.

Nowo powstałym zgrupowaniem będzie dowodził płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT, natomiast zastępcą dowódcy został płk Grzegorz Kaliciak, który w 2004 roku w Iraku dowodził obroną ratusza w Karbali. – Ich zadanie jest bardzo odpowiedzialne i ważne. Chodzi o szkolenie żołnierzy, analizowanie sytuacji na granicy, wyciąganie wniosków i adekwatne reagowanie na to co się dzieje – powiedział Błaszczak. Szef resortu obrony poinformował również, że na polsko-białoruską granicę wojsko przemieściło m.in. KTO Rosomak, samobieżne moździerze RAK, czołgi, drony Bayraktary, które będą wykorzystywane po raz pierwszy operacyjnie oraz śmigłowce z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. – Są tu również elementy wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej – dodał Błaszczak.

REKLAMA

O tym, że zasadniczym celem nowej operacji jest odstraszanie mówił także gen. broni Wiesław Kukuła. Jednak dowódca generalny zastrzegł, że jeśli „nastąpi zagrożenie incydentem lub też prowokacja, zadaniem żołnierzy będzie udzielenie natychmiastowej wojskowej odpowiedzi”. Generał podkreślił, że wojskowe zgrupowanie zadaniowe będzie gotowe do natychmiastowej odpowiedzi. – Zapewniamy tym siłom wysoką autonomiczność, od logistyki po zdolność podejmowania decyzji w taki sposób, aby tę adekwatność reakcji na mogące wystąpić zagrożenia zagwarantować – powiedział.

Minister obrony narodowej przypomniał, że obecnie polska Straż Graniczna realizuje operację „Gryf” a pograniczników ma wspierać kilka tysięcy żołnierzy WP. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do żołnierzy z Podlasia wkrótce dołączą wojskowi na co dzień stacjonujący w innych rejonach Polski. Będą to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i terytorialsi. – W kilkunastu bazach w województwie podlaskim nieopodal granicy już stacjonują, albo już niedługo będą stacjonować oddziały Wojska Polskiego m.in. z 6 Brygady, 12 Brygady, 25 Brygady, 17 Brygady – wymieniał minister obrony.

Szef MON-u podziękował żołnierzom za ich służbę i złożył życzenia z okazji Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. – Będziemy wtedy dziękować żołnierzom za ich codzienną służbę. Ale ci żołnierze, którzy tu są będą strzec w tym czasie polskiej granicy. Dlatego tym bardziej dziękuję im za ten wysiłek. To niezwykle istotna służba dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył minister Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Ferie w mundurze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Offset dla „Wisły”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnictwo i kobiety
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Będzie za co kupić koreańską broń
Przerwany lot „Orlika”
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Jachrance o skokach spadochronowych
Priorytety dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO