moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne FA-50 już w Polsce

Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego nie spowalniają. W Warszawie wylądowały właśnie dwa dalsze samoloty FA-50 dla sił powietrznych – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Łącznie w Polsce są już cztery tego typu maszyny. Dostawy ośmiu z zamówionej puli mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

FA-50 to lekki samolot bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. Polska zamówiła w 2022 roku 48 jego egzemplarzy. Pierwsze dwie maszyny dotarły nad Wisłę w lipcu. We wtorek minister Mariusz Błaszczak poinformował o najnowszej dostawie. – W Warszawie właśnie wylądowały kolejne dwa samoloty FA-50 dla sił powietrznych – napisał na portalu X.

Jeszcze dziś maszyny trafią do hangaru 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostaną złożone. Zanim za ich sterami zasiądą polscy piloci, zostaną gruntownie sprawdzone przez specjalnie do tego celu powołaną komisję. – Jej zadaniem jest przyjęcie samolotów do polskich sił powietrznych – wyjaśnia ppłk Marcin Boruta, rzecznik prasowy 23 BLT. – Kiedy otrzymamy informację, że samolot jest gotowy, zastosujemy procedury, które obowiązywały nas także w przypadku dwóch poprzednich maszyn.

REKLAMA

W ramach tych procedur zostaną szczegółowo sprawdzone przede wszystkim systemy, w które jest wyposażona maszyna. Odbędzie się też lot testowy.

Łącznie do Polski dostarczono już cztery egzemplarze statków powietrznych południowokoreańskiej produkcji. Za ich wdrożenie do polskich sił powietrznych odpowiadają między innymi polscy piloci, którzy ukończyli trwające sześć miesięcy szkolenie w Korei Południowej.

Film: Grzegorz Marciniak, Rafał Boj, Ewa Korsak/ ZbrojnaTV

Jednak, jak zapewnia Mariusz Błaszczak, dzisiejsza dostawa samolotów to dopiero początek. Jeszcze w tym roku do Polski ma dotrzeć kolejnych osiem egzemplarzy tego sprzętu. Wówczas siły powietrzne będą dysponowały 12 sztukami tego typu samolotów. Kolejne dostawy zaplanowano na lata 2025–2028. Wówczas Wojsko Polskie otrzyma 36 maszyn w wersji FA-50PL. Wartość zamówienia pierwszych 12 samolotów to 705 mln dolarów netto, kolejnych 36 – 2,3 mld dolarów netto. Obie umowy uwzględniają pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz usługę wsparcia technicznego.

Mimo że samoloty FA-50 zasilają polskie siły powietrzne od niedawna, miały już okazję zaprezentować się publiczności. Po raz pierwszy można było je zobaczyć podczas defilady Wojska Polskiego 15 sierpnia w Warszawie. Kolejna szansa na to, aby podziwiać je w akcji, nadarzy się pod koniec miesiąca. Wówczas FA-50 pokażą swoje możliwości podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu (Korea Aerospace Industries, producent samolotów, jest partnerem strategicznym tego wydarzenia).

FA-50 to samolot wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę oraz radar kierowania ogniem. Uzbrojenie maszyny stanowi działko kalibru 20 mm oraz podwieszane uzbrojenie lotnicze, obejmujące pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze–ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tys. funtów (79 kN). Prędkość maksymalna FA-50 to 1,5 Macha (1837,5 km/h), natomiast jego zasięg wynosi 1800 km.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1692959280
Bardzo dobry wybór . Lepsze to od Apacza. Należy teraz dokupić spice 250 , bo nasz państwowy deficytowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zrobić niczego nowego.
C0-8E-8A-A5
~scooby
1692959280
Bardzo dobry wybór . Lepsze to od Apacza. Należy teraz dokupić spice 250 , bo nasz państwowy deficytowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zrobić niczego nowego.
C0-8E-8A-A5

Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Eurofightery znowu w Polsce
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Spadochroniarze na Podlasiu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO