moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętujmy razem z żołnierzami! Zapraszamy na obchody z okazji świąt jednostek wojskowych!

15 sierpnia br. mogliśmy zobaczyć w Warszawie tysiące żołnierzy i setki sprzętu wojskowego na defiladzie „Silna Biało-Czerwona”. Teraz, w ramach uroczystości organizowanych z okazji świąt jednostek wojskowych, będziemy mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć ten sprzęt na pokazach dynamicznych w różnych rejonach Polski. Od 2 do 30 września br. będziemy wspólnie świętować w małych i dużych miastach, na rynkach, placach czy skwerach! Pokażmy, że jesteśmy razem, że jesteśmy dumni z naszych żołnierzy. Podziękujmy im za to, że bronią naszej Ojczyzny. Podziękujmy im za służbę na granicy i wspieranie lokalnych społeczności.


Obchody świąt naszych jednostek wojskowych, przysięgi dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przysięgi WOT, będą także dobrą okazją do pokazania siły Wojska Polskiego, a także do prezentacji nowoczesnego uzbrojenia, które trafia na wyposażenie jednostek wojskowych.

Startujemy już 2 września. Razem z żołnierzami Żelaznej Dywizji i Wojsk Obrony Terytorialnej będziemy świętować w Lublinie i Niechorzu. Zapraszamy!

1. 18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka (Lublin, Plac Zamkowy, godz. 12:00)
2. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej (Niechorze, plac przy latarni morskiej, godz. 11.00)

Z okazji świąt jednostek przygotowaliśmy niespodziankę! Będą to dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego. Chcemy, aby każdy z Was mógł zobaczyć tę wojskową moc z bliska! Bądźcie z nami!

Podczas dynamicznych prezentacji sprzętu wojskowego zobaczymy jak przebiega proces modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego. Będzie najnowocześniejszy sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, jak czołgi Abrams oraz Korei Południowej, jak czołgi K2, czy armatohaubice K9. Będą także armatohaubice Krab, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak czy samobieżne moździerze Rak. Zaprezentują się także żołnierze z wyrzutniami rakietowymi HIMARS czy zestawami obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się również nowości m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K czy lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.

Obchody świąt jednostek wojskowych to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia. Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową wozów bojowych pozwoli poznać specyfikę służby w różnych specjalnościach wojskowych.

Tego dnia odbędą się także występy orkiestr wojskowych, które od lat przyciągają tłumy fanów. Na piknikach będzie można także spróbować grochówki wojskowej z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej.

I najważniejsze! Podczas obchodów w specjalnych punktach rekrutacyjnych obecni będą przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych odpowiedzą na każde pytanie o służbę wojskową i podpowiedzą w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskażą miejsca służby na terenie całego kraju.

Zapraszamy do wspólnego świętowania! Więcej informacji na stronach: www.mon.gov.pl i www.wojsko-polskie.pl oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

***

18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka to jedna z nowych dywizji Wojska Polskiego, której proces formowania, decyzją ministra obrony narodowej, rozpoczął się w 2018 r. Wyposażona w najnowocześniejsze uzbrojenie dywizja jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą 3 brygady: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także inne pododdziały takie jak pułki czy bataliony. W czerwcu 2021 r. dywizja osiągnęła pełną gotowość operacyjną. 18 Dywizja Zmechanizowana jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Nazywana „Żelazną Dywizją” stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowy związek taktyczny spełnia wszystkie standardy NATO i jest gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej znacząco wzmocniło wschodnią flankę, a także możliwości operacyjne wojska we wschodniej części Polski.

To właśnie m. in. do „Żelaznej Decyzji” trafia najnowocześniejszy sprzęt zamawiany w Stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej. Tylko czołgi Abrams, w które sukcesywnie wyposażane są bataliony czołgów spowoduje, że dywizja będzie jednym z najsilniejszych związków taktycznych w Polsce, ale i Europie.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” to związek taktyczny Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygada powstała 4 września 2019 roku, a żołnierze pełnia służbę w trzech garnizonach. Sztab brygady wraz z pododdziałami zabezpieczenia i dowodzenia w Szczecinie, 141 batalion lekkiej piechoty lokowany jest w garnizonie Choszczno, a 142 batalion lekkiej piechoty stacjonuje w garnizonie Trzebiatów.

Od początku istnienia żołnierze pododdziałów brygady aktywnie uczestniczą w procesie szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności jakim jest województwo zachodniopomorskie. Swoje umiejętności potwierdzają w trakcie licznych ćwiczeń własnych lub we współdziałaniu z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża, 21 Bazą Lotnictwa Taktycznego czy JW. GROM i JW. FORMOZA.

Na przełomie czterech lat funkcjonowania pododdziały brygady uczestniczyły w licznych akcjach kryzysowych. Dwukrotnie współuczestniczyły w usuwaniu skutków zalania miasta Szczecin. Likwidowały skutki wichury w Drawsku Pomorskim, wielokrotnie na wnioski Policji uczestniczyły w poszukiwaniu osób zaginionych lub zabezpieczaniu miejsc odnalezienia niewybuchów. Ponadto przez ponad rok wspierały Służby Medyczne w walce z pandemią COVID-19, a także aktywnie uczestniczyły w procesie relokacji uchodźców po wybuchu wojny na Ukrainie.

Święta jednostek wojskowych

2 września
14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Niechorze
18. Dywizja Zmechanizowana, Lublin

REKLAMA

9 września
Jednostka Wojskowa Nil, Kraków
Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, Kielce

16 września
18 Pułk Saperów Stalowa Wola

23 września
6. Brygada Powietrznodesantowa, Niepołomice
16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana, Grunwald
8. Kujawsko-Pomorska, Bydgoszcz
Brygada Obrony Terytorialnej, Bydgoszcz

24 września
Centrum Szkolenia Łączności I Informatyki, Serock
Święto Wojsk Lądowych, Wesoła
21. Batalion Logistyczny, Bochnia

30 września
Święto Wojsk Obrony Terytorialnej, Rzeszów
Dywizjon Okrętów Bojowych, Gdynia
43. Baza Lotnictwa Morskiego. Gdynia

Przysięgi wojskowe żołnierzy WOT

2 września
14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Niechorze, godz. 11.00
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Leszno, godz. 11.00

3 września
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Bieruń, godz. 11.00

9 września
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Brzeg, godz. 10.00

16 września
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Łęczna godz. 12.00
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, Poddębice, godz. 11.00

17 września
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Gdańsk, godz. 12.00
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Daleszyce, godz. 14.00

22 września
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, Kolno, godz. 13.00 ( razem z przysięgą żołnierzy DZSW)

23 września
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Żuromin, godz. 11.00
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Miechów, godz. 12.00
20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, Fredropol

24 września
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Rzeszów, godz. 11.00
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, Wrocław, godz. 11.00

30 września
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Kuźnia Raciborska
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, Sokoły, godz. 11.00

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
W rezerwie pasywnej będą oceny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rakietowy szach
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Zielone światło dla Barbary
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szef MON-u w Brukseli
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Invictus w zimowym stylu
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO