moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska OT rozwijają projekt K9

Wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika, poszukiwanie utraconego personelu wojskowego i osób zaginionych m.in. na terenie katastrof budowlanych. W takim zakresie będą się szkolić grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami w nowym ośrodku szkoleniowym. Specjalistyczna placówka WOT powstanie w Kuźni Raciborskiej.

O utworzeniu pierwszego w Polsce Wojskowego Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zatwierdzoną przez szefa resortu obrony koncepcją, ośrodek ma powstać w Kuźni Raciborskiej na Śląsku, a za stworzenie nowej placówki będzie odpowiedzialna 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. To właśnie w składzie tej brygady działa pierwsza w WOT etatowa grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami kontraktowymi. – Decyzja o utworzeniu ośrodka jest krokiem milowym w budowaniu nowej zdolności WOT. Bardzo się cieszę, że wszystkie grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami będą mogły szkolić się w jednym miejscu, według jednolitego programu i według tych samych wysokich standardów – mówi koordynatorka projektu st. szer. Monika Krasińska-Ligejka. – Dla nas ważne jest także to, że będzie to pierwsze w naszej armii miejsce, gdzie będą się szkolić całe zespoły, a nie tylko psy – zaznacza.

Dowództwo WOT podaje, że projekt K9 w wojskach obrony terytorialnej formalnie został zapoczątkowany w lipcu 2021 roku, ale już od 2019 roku prowadzono go w formie pilotażowej w 13 BOT. Z początkiem 2022 roku programy pilotażowe rozpoczęły się w kolejnych brygadach. Do końca 2025 roku DWOT planuje utworzyć 20 grup poszukiwawczo-ratowniczych. – Projekt K9 to kolejny przykład budowania w wojskach OT kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. Grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami wspierają system zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, ale również zwiększają zdolności WOT i całych sił zbrojnych do działania w czasie kryzysu i wojny – zaznacza gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca WOT.

REKLAMA

Pionierskie rozwiązanie

– Będziemy rozwijać zdolności grup poszukiwawczo-ratowniczych, w składzie których służą nawigatorzy, planiści, przewodnicy i ich zwierzęta, do działania w warunkach konfliktu zbrojnego. GPR-y będą się specjalizować w poszukiwaniu utraconego personelu wojskowego na terenach zielonych: lasach i jeziorach, a także w zniszczonym bombardowaniami terenie miejskim. Będą także wykrywać grupy dywersyjne przeciwnika – wymienia Monika Krasińska-Ligejka, współautorka koncepcji K9 w WOT.

 

Żołnierze WOT z GPR będą także przygotowani do działania w sytuacjach kryzysowych, np. podczas poszukiwań osób zaginionych w trudno dostępnym terenie, również w miejscach, gdzie doszło do katastrofy budowlanej. – Będziemy szkolić nasze psy w specjalności gruzowiskowej. W naszym ośrodku, w Kuźnicy Raciborskiej, ma powstać sztuczne gruzowisko, gdzie zespoły z psami ćwiczyć się będą w poszukiwaniu zaginionych i uwięzionych pod gruzami ludzi – wyjaśnia Krasińska-Ligejka. Dodaje także, że tworząc koncepcję specjalistycznego ośrodka, wzorowała się na rozwiązaniach przyjętych np. w Państwowej Straży Pożarnej, a także na zasadach obowiązujących w siłach zbrojnych Norwegii czy Izraela. Duży wpływ na rozwój projektu K9 w WOT ma także wojna w Ukrainie. – Działania wojenne toczą się w miastach, gdzie bombardowane i ostrzeliwane są budynki cywilne. Dlatego to szczególnie ważne, by posiadać zdolności do poszukiwania i ratowania poszkodowanych w takich właśnie warunkach. Trzeba przyjąć, że w rejon działań wojennych szybciej dostanie się grupa wojskowa, aniżeli specjaliści ze straży pożarnej. A czas dla poszkodowanych w takich wypadkach ma kluczowe znaczenie – zaznacza Monika Krasińska-Ligejka.

Basen i bieżnia dla psów

Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Kuźni Raciborskiej będzie podlegać 13 Śląskiej BOT. Ruszyły już prace remontowo-budowlane. Obecnie trwa remont dachu, niebawem zostaną także wydzielone pomieszczenia, w których znajdzie się punkt weterynaryjny, sale treningowe dla psów i baza noclegowa dla żołnierzy z GPR-ów. W ośrodku powstanie także miejsce odpoczynku i regeneracji dla psów. Będzie np. bieżnia wodna, gdzie czworonogi będą się mogły regenerować po ciężkim treningu. Największym wyzwaniem dla komendy OSS GPR będzie wybudowanie sztucznego gruzowiska. W tego rodzaju obiekcie znajdą się różnego rodzaju tunele podziemne i zapadliska. Psy i ich przewodnicy będą ćwiczyć poszukiwanie poszkodowanych, poruszając się w ciemności lub na niestabilnym podłożu.

Zgodnie z zatwierdzoną koncepcją, ośrodek rozpocznie działalność w 2024 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przysięga w Limanowej
By Polska była bezpieczna
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Honor weteranom misji!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy żołnierzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO