moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

5 lat Żelaznej Dywizji

Przewidzieliśmy to, co wydarzyło się później i dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony – mówił minister Mariusz Błaszczak na uroczystościach z okazji 5. rocznicy utworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej.


Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– 5 lat temu, na gruzach zlikwidowanej w 2011 roku przez rząd koalicji PO-PSL 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, powołaliśmy do życia ten nowy związek taktyczny – powiedział minister Mariusz Błaszczak na obchodach święta 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zrobiliśmy to, by zamknąć bramę brzeską. Żeby ten związek taktyczny stanowił rzeczywistą zaporę wobec agresywnej polityki rosyjskiej – dodał szef MON-u. Minister przypomniał, że równina rozciągająca się od Brześcia po Warszawę wielokrotnie była miejscem ataku ze Wschodu. Ostatni z nich przeprowadzono w 1920 roku, gdy w kierunku polskiej stolicy ciągnęły wojska bolszewickiej Rosji.


Uroczyste obchody 5. rocznicy sformowania Żelaznej Dywizji odbyły się w sobotę. Choć dowództwo 18 DZ znajduje się w Siedlcach, na świętowanie wybrano Lublin, gdzie swoją siedzibę ma jedna z podległych jej brygad – 19 Brygada Zmechanizowana. W centrum miasta odbył się piknik wojskowy, a ulicami przemaszerowała defilada. Na okolicznościowym apelu szef resortu obrony odznaczył wyróżniających się żołnierzy, w tym tych, którzy pełnią codzienną służbę na wschodniej granicy kraju. – Dziękuję za Waszą służbę. Niestety, możemy być pewni, że prowokacje ze Wschodu będą się powtarzały. Wynikają one z chęci odbudowy rosyjskiego imperium – mówił minister.

Szef MON-u zaznaczył, że wydarzenia ostatnich pięciu lat potwierdziły słuszność decyzji o sformowaniu 18 DZ. – Przewidzieliśmy to co wydarzyło się później. Dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i nie oddamy żadnego jego skrawka – powiedział minister Błaszczak.


Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także „Żelazną Dywizją”, rozpoczęło się w 2018 roku, a trzy lata później osiągnęła gotowość operacyjną. Dowódcą jednostki jest gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik. Trzon 18 DZ stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana. Związek taktyczny dziedziczy tradycje m.in. 18 Dywizji Piechoty, a jego patronem jest poległy w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusz Buk. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mieści się w Siedlcach, a zakończenie jej formowania zaplanowano na 2026 rok.


Podobne do dzisiejszych uroczystości będą się odbywały we wrześniu w całym kraju. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że tak ważne dla żołnierzy wydarzenia, jak święta ich macierzystych jednostek, nie powinny być obchodzone na zamkniętym, wojskowym terenie. Zapraszamy więc do zapoznania się z listą zaplanowanych pikników i zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy oraz pokazy wyszkolenia. Będzie to też sposobność do podziękowania żołnierzom za ich niełatwą służbę. Pikniki to także znakomita okazja, by porozmawiać o służbie w mundurze z przedstawicielami Wojskowych Centrów Rekrutacji i dowiedzieć się, jak każdy z nas może dołączyć do biało-czerwonej drużyny.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Honor weteranom misji!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Piedimonte – samobójcza misja
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Podróż po AWACS-ie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO