moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
5 lat Żelaznej Dywizji

Przewidzieliśmy to, co wydarzyło się później i dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony – mówił minister Mariusz Błaszczak na uroczystościach z okazji 5. rocznicy utworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej.


Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– 5 lat temu, na gruzach zlikwidowanej w 2011 roku przez rząd koalicji PO-PSL 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, powołaliśmy do życia ten nowy związek taktyczny – powiedział minister Mariusz Błaszczak na obchodach święta 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zrobiliśmy to, by zamknąć bramę brzeską. Żeby ten związek taktyczny stanowił rzeczywistą zaporę wobec agresywnej polityki rosyjskiej – dodał szef MON-u. Minister przypomniał, że równina rozciągająca się od Brześcia po Warszawę wielokrotnie była miejscem ataku ze Wschodu. Ostatni z nich przeprowadzono w 1920 roku, gdy w kierunku polskiej stolicy ciągnęły wojska bolszewickiej Rosji.


Uroczyste obchody 5. rocznicy sformowania Żelaznej Dywizji odbyły się w sobotę. Choć dowództwo 18 DZ znajduje się w Siedlcach, na świętowanie wybrano Lublin, gdzie swoją siedzibę ma jedna z podległych jej brygad – 19 Brygada Zmechanizowana. W centrum miasta odbył się piknik wojskowy, a ulicami przemaszerowała defilada. Na okolicznościowym apelu szef resortu obrony odznaczył wyróżniających się żołnierzy, w tym tych, którzy pełnią codzienną służbę na wschodniej granicy kraju. – Dziękuję za Waszą służbę. Niestety, możemy być pewni, że prowokacje ze Wschodu będą się powtarzały. Wynikają one z chęci odbudowy rosyjskiego imperium – mówił minister.

Szef MON-u zaznaczył, że wydarzenia ostatnich pięciu lat potwierdziły słuszność decyzji o sformowaniu 18 DZ. – Przewidzieliśmy to co wydarzyło się później. Dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i nie oddamy żadnego jego skrawka – powiedział minister Błaszczak.


Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także „Żelazną Dywizją”, rozpoczęło się w 2018 roku, a trzy lata później osiągnęła gotowość operacyjną. Dowódcą jednostki jest gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik. Trzon 18 DZ stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana. Związek taktyczny dziedziczy tradycje m.in. 18 Dywizji Piechoty, a jego patronem jest poległy w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusz Buk. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mieści się w Siedlcach, a zakończenie jej formowania zaplanowano na 2026 rok.


Podobne do dzisiejszych uroczystości będą się odbywały we wrześniu w całym kraju. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że tak ważne dla żołnierzy wydarzenia, jak święta ich macierzystych jednostek, nie powinny być obchodzone na zamkniętym, wojskowym terenie. Zapraszamy więc do zapoznania się z listą zaplanowanych pikników i zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy oraz pokazy wyszkolenia. Będzie to też sposobność do podziękowania żołnierzom za ich niełatwą służbę. Pikniki to także znakomita okazja, by porozmawiać o służbie w mundurze z przedstawicielami Wojskowych Centrów Rekrutacji i dowiedzieć się, jak każdy z nas może dołączyć do biało-czerwonej drużyny.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


„Sokół” wylądował
 
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zielony talizman Polaków
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Out of the Shadow
PKW Orlik gotowy na misję
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Śmiertelny wypadek żołnierza
Futsal na zakończenie rywalizacji
„Pług” idzie na śmierć
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Armia Polska w drodze do Europy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Terytorials na etacie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Fiński debiut w Sojuszu
Zanim wyruszą do Bagdadu
32 krążki pływaków-żołnierzy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Nowe AWACS-y dla NATO
Uwolnić zakładników
Realia, a nie teoria
Polsko-koreańskie rozmowy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laureaci cyberkonkursu MON
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kolejne zakupy dla wojska
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Abramsy jadą na ukraiński front
Ekspresowa pomoc
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Podchorążowie świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko pomoże Słoweńcom
Orka po koreańsku
Narodziny polskich sił morskich
Wojsko wraca do Babimostu
Pierwszy polski Homar
Najdłuższa noc
Polski dzień strzelania w Rumunii
PKW Orlik już w Estonii
Witkacy – piąty wieszcz?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO