moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyższe diety za służbę na granicy

W związku z rosnącym zaangażowaniem żołnierzy w ochronę granicy polsko-białoruskiej Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć wysokość przysługujących im diet. Stawka ma wzrosnąć ze 150% do 400%, co oznacza kwotę 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań.

Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań poza miejscem pełnienia służby przysługują diety. Szczegółowe przepisy w tej sprawie określa rozporządzenie MON-u w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Zgodnie z dokumentem ci, którzy odbywają podróż służbową, by wziąć udział w ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych, mogą liczyć na dietę w wysokości 100% obowiązującej stawki, czyli 45 zł. Z kolei 25% stawki przysługuje żołnierzom z tytułu czasowej zmiany miejsca postoju jednostki lub wydzielonego pododdziału (11,25 zł). Natomiast żołnierzom, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej „ (…) w zakresie ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium lub zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic” należy się 150% podstawowej stawki diety, czyli 67,50 zł za każdą dobę wykonywania działań.

Resort obrony chce jednak podnieść stawkę dla tej grupy żołnierzy. W ministerstwie właśnie powstał projekt przepisów, który zakłada wzrost wysokości diety ze 150% do 400%. Oznacza to, że za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby żołnierze otrzymają 180 zł. Zmiany będą dotyczyły także tych wojskowych, którzy w ramach „czasowej wysuniętej obecności szkoleniowej (…) realizują zadania zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej bezpośrednio w rejonie prowadzonej działalności szkoleniowej”.

REKLAMA

Przedstawiciele MON-u uzasadniają, że podniesienie diety jest konieczne, ponieważ koniecznością staje się coraz większe zaangażowanie wojska na wschodniej ścianie kraju. Jako powody tego wskazują napiętą sytuację na granicy między Polską a Białorusią, coraz więcej prób nielegalnych przekroczeń granicy i coraz więcej działań hybrydowych ze strony Rosji w obszarze przygranicznym. Zdaniem resortu obrony wszystko to w najbliższej perspektywie może doprowadzić do destabilizacji sytuacji na granicy w województwach podlaskim i lubelskim. – By zapobiec potencjalnym zagrożeniom, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy wykonujących zadania w tym rejonie – informują przedstawiciele MON-u.

Wojsko już od dłuższego czasu sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie w tym rejonie. Na początku sierpnia minister Mariusz Błaszczak na wniosek komendanta Straży Granicznej zdecydował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji „Bezpieczne Podlasie”. Dziś działania pograniczników w tamtym regionie wspiera kilka tysięcy wojskowych.

Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia motywacji finansowej oraz zrekompensowania wojskowym trudnych warunków służby. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny nowe stawki diety będą przysługiwały także żołnierzom, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. W projekcie zapisano, że w przypadku nakładania się uprawnień do diet (np. dieta także za podróż na poligon) żołnierz otrzyma świadczenie z jednego tytułu, to o wyższej wysokości. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale wyższa dieta ma przysługiwać już od 24 sierpnia tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Pancerniacy trenują cywilów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
RBN przed szczytem NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
„Armia mistrzów” – sporty walki
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Lato pod wodą
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Formoza. Za kulisami
„Operacja borelioza”
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szkolenie na miarę czasów
The Suwałki Gap in the Game
Wracajcie z medalami!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Serwis bliżej domu
Mark Rutte pokieruje NATO
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Feniks – następca Mangusty?
Jak usprawnić działania służb na granicy
Spadochroniarze na warcie w UE
Pancerny sznyt
Z parlamentu do wojska
Walka – tak, ale tylko polityczna
Na ratunek… komandos
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szpital u „Troski”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Włoski Centauro na paryskim salonie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Oczy na Kijów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO