moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na Invictus Games

Jesteście silnie zmotywowani, aby reprezentować Polskę podczas igrzysk. Stanowicie wzór dla swoich kolegów – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z drużyną weteranów poszkodowanych, którzy w biało-czerwonych barwach wystąpią na zawodach Invictus Games w Düsseldorfie. List do zawodników skierował także prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie ministra obrony narodowej ze sportowcami z Team Invictus Poland odbyło się w czwartek.– Dziękuję Wam za dawanie przykładu naszym żołnierzom, za pokazanie, że służba ojczyźnie jest największą wartością – mówił Mariusz Błaszczak. O zawodnikach tworzących polską drużynę Invictusa szef resortu obrony powiedział, że są to osoby, które przełamywały trudności, jakie przed nimi stawały, ludzie o silnych charakterach, a uprawianie sportu pozwala im na kontynuowanie rehabilitacji.

Minister Błaszczak podkreślił, że państwo polskie wspiera swoich żołnierzy, a jako przykład takich działań podał m.in. korzystne zmiany, które zostały uchwalone w nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, czy przyznanie dodatku weterana poszkodowanego także tym, którzy nadal służą lub pracują w amii.

REKLAMA

Nie tylko sportowa forma

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, przyznaje, że Team Invictus Poland ma za sobą bardzo pracowity okres przygotowań do zawodów w Düsseldorfie. – Podobnie jak podczas poprzednich startów, dbaliśmy o formę sportową, jak też o integrację i tzw. team spirit – podkreśla. Mówi, że gdy obserwowała zawodników podczas przygotowań, widziała, jak mocno się angażowali. – Jestem przekonana, że osiągniemy dobry wynik i nie przyniesiemy wstydu środowisku weteranów, wojsku i krajowi – mówi.

Film: MON

Sportowcy, którzy tworzą drużynę Invictusa, tj. 20 osób, złożyli uroczyste ślubowanie. Jego tekst odczytał Tomasz Kloc, chorąży naszej reprezentacji. Zawodnicy ślubowali, że będą walczyć ze wszystkich sił o jak najlepszy wynik oraz że jako sportowi ambasadorzy kraju będą godnie reprezentować Polskę, Wojsko Polskie i środowisko żołnierzy weteranów.

Sebastian Bartkowski w imieniu polskiej drużyny podziękował ministrowi obrony za pomoc, trenerom za przygotowania zawodników do startu na Invictus Games, a rodzinom za wsparcie. – Nasza determinacja w walce z własnymi słabościami doprowadziła nas do tego wspaniałego momentu, gdy możemy nosić koszulkę z białym orłem na piersi. Każdy z nas da z siebie wszystko, aby jak najlepiej reprezentować Polskę i być godnym jej ambasadorem – zapewniał.

Przed wylotem do Düsseldorfie zawodnicy otrzymali od prezydenta biało-czerwoną flagę. Andrzej Duda przekazał ją reprezentacji IG wraz z listem, w którym życzył zawodnikom, żeby flaga „towarzyszyła im w trakcie sportowej rywalizacji i codziennych wyzwań, umacniając poczucie łączności z Ojczyzną.”

Medalowe apetyty

Od 9 do 16 września na sportowych arenach w Düsseldorfie ponad 500 zawodników z 21 państw będzie rywalizować w lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, łucznictwie, wioślarstwie halowym, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, kolarstwie, siatkówce na siedząco, pływaniu oraz w tenisie stołowym. Polacy będą walczyć o medale w siatkówce na siedząco, łucznictwie, pływaniu na różnych dystansach, kolarstwie szosowym, lekkoatletyce, wioślarstwie halowym oraz w tenisie stołowym.

Z zawodów w Hadze przywieźli osiem krążków, w tym ten najcenniejszy – złoty, zdobyty w piłce siatkowej na siedząco. Jak będzie tym razem? Nadzieje na medale budzą nie tylko siatkarze, lecz także wysoka forma łuczników, lekkoatletów, kolarzy oraz wioślarzy halowych.

Organizatorem igrzysk jest fundacja Invictus Games, założona przez księcia Sussex Harry’ego. W wydarzeniu uczestniczą żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Od 2014 roku zawody odbyły się pięć razy – w Londynie (2014), w Orlando (2016), w Toronto (2017) w Sydney (2018) oraz w Hadze (2022).

Partnerem strategicznym polskiej reprezentacji na Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ferie w mundurze
 
Sztandar dla Dowództwa WOT
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Przerwany lot „Orlika”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnictwo i kobiety
Priorytety dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Jachrance o skokach spadochronowych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Rusza morski „Dragon”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO